Zaloguj się, aby obserwować  
Yester

Linux - temat ogólny - czyli wątek wyzwolonych

2419 postów w tym temacie

Ja ikonkę uparagde mam koło zegarka, jest chyba zamiast tej z infem o uaktualnieniach., Jak będę miał chwilę to skorzystam z nadzieją że kde 3.5 się ostanie (po instalacji 2009 z płyty stwierdziłem że 4.1 się do niczego nie nadaje (może z 4.2 będzie lepiej) a przy próbie urpnięcia" 3.5 wyrzucało mi błędy typu brak pliku).
ps jaką masz wersję? bo ja korzystam z one (livecd) i sterowniki do karty graficznej są już w instalatorze (w przeciwieństwie do free która zawiera wyłącznie oprogramowanie open source,. więc z sterownikami jest marnie).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.10.2008 o 08:48, sig. napisał:

Ja ikonkę uparagde mam koło zegarka, jest chyba zamiast tej z infem o uaktualnieniach.,
Jak będę miał chwilę to skorzystam z nadzieją że kde 3.5 się ostanie (po instalacji 2009
z płyty stwierdziłem że 4.1 się do niczego nie nadaje (może z 4.2 będzie lepiej) a przy
próbie urpnięcia" 3.5 wyrzucało mi błędy typu brak pliku).

A tam, ja przeinstalować i tak muszę. Jak próbowałem na 2008.1 zainstalować sobie KDE 4.1 to nadal mam przez to problemy z systemem. A reinstalować wersji 2008.1 mi się nie chce. Wolę od razu przejść na najnowszą dostępną :)

Dnia 12.10.2008 o 08:48, sig. napisał:

ps jaką masz wersję? bo ja korzystam z one (livecd) i sterowniki do karty graficznej
są już w instalatorze (w przeciwieństwie do free która zawiera wyłącznie oprogramowanie
open source,. więc z sterownikami jest marnie).

No właśnie free :)
A znasz jakiegoś linka do wersji one?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.10.2008 o 09:38, ziptofaf napisał:

> http://www.mandriva.com/en/download/free, tam wybierasz one, kraj i w końcu konkretny

> link
A jest jakaś wersja DVD? Bo u siebie na dysku mam na razie iso 64-bitowej Mandrivy 2009.0
DVD, ale to jest właśnie czyste Free, a nie One.

free to właśnie dvd ;) zaś one to livecd z opcją instalacji na dysku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich wyzwolonych. Minęło sporo czasu do momentu gdy po raz ostatni interesowałem się Linux. Znów nadszedł ten czas.

Szukam systemu łatwego w instalacji (jak na moje - już SUSE 10.1 był wystarczająco prosty i mam nadzieję, że nie wykonano kroku wstecz) i prostego w obsłudze. Chcę posadzić nim osobę kompletnie zieloną w obsłudze komputera i ona ma sobie z systemem poradzić jeśli chodzi o aktualizacje sterowników i oprogramowania takiego jak przeglądarki internetowe. Prosiłbym o rady i wskazówki na jakie systemy i wersje mam zwrócić uwagę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.10.2008 o 10:24, Dux napisał:

openSUSE 11.0
Mandriva 2009.0
Ubuntu 8.04

Powinno wystarczyć;)


A jak wygląda sprawa ze sterownikami? Z mojego doświadczenia są problemy z obsługą płyt głównych z chipsetem Intela. W moim przypadku nie dało się w łatwy sposób sprawić, by system widział napęd DVD, a do tego zintegrowana karta graficzna X3100 Intela też nie była poprawnie rozpoznawana.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.10.2008 o 11:02, hallas napisał:

A jak wygląda sprawa ze sterownikami? Z mojego doświadczenia są problemy z obsługą płyt
głównych z chipsetem Intela. W moim przypadku nie dało się w łatwy sposób sprawić, by
system widział napęd DVD, a do tego zintegrowana karta graficzna X3100 Intela też nie
była poprawnie rozpoznawana.

Nie wiem jak tam z "susłem" i (ł)ubuntu, ale "mandarynka" w wersji one (livecd z opcją instalacji na twardym dysku) ma zamknięte sterowniki do ati i nvidii (więc intela pewnie też), nie ma ich natomiast wersja free (na dvd, tam jest wyłącznie oprogramowanie open source).
ps jak byś gdzieś znalazł polecam raczej manrive 2008.1, w 2009 jest już kde4 a to ciągle jeszcze nie nadaje się do użycia (przynajmniej wg mnie).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.10.2008 o 11:05, sig. napisał:

Nie wiem jak tam z "susłem" i (ł)ubuntu, ale "mandarynka" w wersji one (livecd z opcją
instalacji na twardym dysku) ma zamknięte sterowniki do ati i nvidii (więc intela pewnie
też), nie ma ich natomiast wersja free (na dvd, tam jest wyłącznie oprogramowanie open
source).

Innymi słowy mam szukać w płytach dodawanych do wydawnictw kioskowych?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.10.2008 o 11:15, hallas napisał:

Innymi słowy mam szukać w płytach dodawanych do wydawnictw kioskowych?

ściągać obraz płyty też się da. Ja mam np z torrenta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.10.2008 o 11:19, sig. napisał:

> Innymi słowy mam szukać w płytach dodawanych do wydawnictw kioskowych?
ściągać obraz płyty też się da. Ja mam np z torrenta

Wiem, właśnie to robię w przypadku openSUSE.

Z innej beczki: jak jest z konfiguracją sieci w nowych Linuksach? Plug & play?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.10.2008 o 11:26, hallas napisał:

Z innej beczki: jak jest z konfiguracją sieci w nowych Linuksach? Plug & play?

Generalnie tak, chociaż przy bezprzewodowej może się okazać że bez NdisWrapper-a nie ruszy (ale coraz więcej urządzeń ma sterowniki wbudowane w jądro, wiec nawet instalować nie trzeba)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ubuntu Intelowskie sterowniki ma od razu na płytce, nie ma żadnych problemów (mam chipset graficzny intela w lapku).
Do niższego posta - sieć to plug&play, i kablowa, wystarczy, że podłączysz kabelek i WiFi. Wybierasz tylko z widocznych i wpisujesz hasło :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.10.2008 o 11:35, PsychoX1989 napisał:

Och jak ja nie lubię linuksa. 2 godziny spędziłem w necie by się dowiedzieć jak zmienić
głupie ikonki. Niestety tak jest ze wszystkim.


A mógłbym wiedzieć co takiego trudnego jest w zmianie ikonek w Linuksie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.10.2008 o 11:35, PsychoX1989 napisał:

Och jak ja nie lubię linuksa. 2 godziny spędziłem w necie by się dowiedzieć jak zmienić
głupie ikonki. Niestety tak jest ze wszystkim.


Tak jest na początku :) Ja do Linuksa podchodziłem 3 razy, dwa razy starałem się coś zrobić na Mandrivie i raz na Ubuntu. Ale wystarczyło trochę poszukać na necie i jakoś dało się nauczyć obsługi :D Ostatecznie przekonałem się do Ubuntu i mam go zainstalowanego na lapku :]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.10.2008 o 11:35, PsychoX1989 napisał:

Och jak ja nie lubię linuksa. 2 godziny spędziłem w necie by się dowiedzieć jak zmienić
głupie ikonki. Niestety tak jest ze wszystkim.


Jak myślałeś, że zrobi to IconPackager to sie nie dziwię:P

Akurat na Linuksie czynności związane z "upiększaniem" środowiska graficznego, pod względem łatwości ich wykonania, wypadają zdecydowanie lepiej od Windowsa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak podzielić net z radiówki na dwa kompy(net "idzie" do kompa z widowsem a komp z ubuntu jest do niego podłączony skrętka) LAN mi działa normalnie ale jak ustawię w opcjach w windowsie dzielenie łącza to mi się to wszystko rozwala i zarówno LAN jak i net przestaje działać :/ Istnieje możliwość że to dostawca neta zablokował mi możliwość dzielenia neta na dwa kompy czy po prostu ja coś źle robię?
I druga sprawa: Mam na dysku dwie instalacje Ubuntu(sam nie wiem dlaczego), w kompie nie ma FDD ani żadnego napędu(system instalowałem z pendriva) czym/jak mogę wywalić jeden system i posprzątać po nim partycje?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.10.2008 o 11:41, Lucas 005 napisał:

Tak jest na początku :) Ja do Linuksa podchodziłem 3 razy, dwa razy starałem się coś
zrobić na Mandrivie i raz na Ubuntu. Ale wystarczyło trochę poszukać na necie i jakoś
dało się nauczyć obsługi :D Ostatecznie przekonałem się do Ubuntu i mam go zainstalowanego
na lapku :]

Taaa, ja też do Linuksa podchodziłem po kilka razy (Ubuntu i Kubuntu - tego ostatniego nawet raz zainstalowałem na dysku) i też uważałem go za system nie dla mnie, dopóki nie okazało się, że na WinXP skończył mi się limit aktywacji i z braku systemu zainstalowałem openSUSE 11.0. Wtedy zobaczyłem, że ten system wcale nie jest taki zły i trudny na jaki wygląda. Najbardziej przypadło mi do gustu to, że jak jakiś program mi się nie podoba, to mogę go zmienić (w sensie dodać pewne funkcjonalności, przerobić).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować