Zaloguj się, aby obserwować  
Maiky

Czy jesteś dumny z tego, że jesteś Polakiem?

489 postów w tym temacie

Dnia 03.05.2007 o 11:30, gaax napisał:

Rozumiem 11 listopada: niepodległość okupiona krwią, można obchodzić w melancholijnym nastroju


. . .
Brak mi komentarza. To właśnie powinno być najbardziej radośnie obchodzone święto w Polsce. Powinniśmy brać tutaj przykład z Rosjan, to jest chyba jedyna rzecz, której od Rosjan możemy się nauczyć - świętowania świąt narodowych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.05.2007 o 12:49, Vaxinar napisał:

Brak mi komentarza. To właśnie powinno być najbardziej radośnie obchodzone święto w Polsce.
Powinniśmy brać tutaj przykład z Rosjan, to jest chyba jedyna rzecz, której od Rosjan możemy
się nauczyć - świętowania świąt narodowych.

Zauważ, że napisałem "można" :) Już kiedyś o tym rozmawialiśmy i swojego zdania nie zmieniłem. Zaznaczam tylko iż zrozumiem, jeśli dla większości osób to święto powinno być obchodzone w niezmiennej formie. Jestem w stanie to zaakceptować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.05.2007 o 11:58, gaax napisał:

I między innymi te konwulsje pozwoliły przetrwać polskiej myśli politycznej przez 123 lata.
Konstytucja była symbolem walki o niepodległość. Radzę nie bagatelizować a złapać za podręcznik
:)


Rozumiem wartość historyczna i prawnatego dokumentu, ale to był tak jakby nasz testament. Przez uchwalenie tego aktu państwa zaborcze dokonaly ostatniego rozbioru. Niestety za późno się obudziliśmy. Choc zresztą gdyby taka sytulacja - uchwalenie konstytucji - miała miejsce przed rozbiorami to pewnei doprowadziło by to do kolejnej wojny domowej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.05.2007 o 13:04, Ceteris Paribus napisał:

Rozumiem wartość historyczna i prawnatego dokumentu, ale to był tak jakby nasz testament. Przez
uchwalenie tego aktu państwa zaborcze dokonaly ostatniego rozbioru. /.../

Nie. Rozbioru dokonały przez zawiązanie targowicy. Pewnie, że za późno się obudziliśmy, jednak już wskazałem jakie znaczenie miał dla Polaków ten dokument w czasie zaborów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.05.2007 o 22:16, Cesarro napisał:

Thx ;) Widzisz więc bierz teraz książkę historyczną i czytaj ;) Ja mam takich 4 i każdą prze3tałem
;)


Nieźle, ja spróbuje poszukać jakąś w domu, na pewno mam, albo poszukam czegoś w necie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.05.2007 o 13:08, gaax napisał:

Nie. Rozbioru dokonały przez zawiązanie targowicy. Pewnie, że za późno się obudziliśmy, jednak
już wskazałem jakie znaczenie miał dla Polaków ten dokument w czasie zaborów.


Mój profesor powiedział cos takiego: właddzcca jednego z krajow zaborczych podburzał innych do rozbioru argumentując to, że przez pewien artykuł, który daje wolność osbista chłopom wyludnia sie ich cale pogranicza, bo wszyscy ucekną do Polski. Konstytucja byla sygnalem, że zaborcy muszą cos z tym zrobić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czy jestem dumny z tego, że jestem Polakiem? Moja odpowiedź jest szybka i powiem to bez wahania: Tak! Jestem z tego nawet BARDZO dumy! Dlaczego? Ponieważ nasz kraj jest bardzo bogaty w historię. Polacy zawsze pokazywali światu, że nie są gorsi od nikogo, że każdemu mogą stawić czoło. Niemcy na nas atakowali, byłby rozbiory Polski w 1772r, 1793r, 1795 rok, a Polska pomimo trudności po 123 latach, że tak powiem ,,zmartwychwstała". Jak można nie być dumny z takiego walecznego kraju? Zresztą nie tylko historycznie Polacy są dobrzy. Wiele krajów spostrzega nas
jako porządnych ludzi (oczywiście wyłączając polityków xD ). Niestety nie wiem dlaczego, ale takie kraje jak Niemcy mają do nas jakąś urazę, a to właśnie my powinniśmy być na nich źli. Zupełnie takich narodów nie rozumiem.

Pozdrawiam!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.05.2007 o 13:12, Ceteris Paribus napisał:

Mój profesor powiedział cos takiego: /.../

Jeśli Twój profesor w to wierzy... To podziwiam. Ja myślałem, że Prusy chciały odbić sobie niepowodzenia w wojnie z Francją i zażądały od targowiczan Wielkopolski. Gwarancją tego miała być groźba wycofania się Prus z antyfrancuskiej koalicji. Ale na dodatek Katarzyna II miała zademonstrować Polakom swoją władzę za nieposłuszeństwo i wyszedł z tego II rozbiór.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wiele krajów ? Wymien mi chociaż jeden...ostatnio czytałem artykuł co sądzą inne kraje o matce Polsce...
1.Francja - Polacy to bezwartościowi pijacy
2.Niemcy - Polska to złodzieje i pijacy
3.Anglia - być może polska jest bogata w historię, ale biedna w kulturze osobistej

To takie trzy największe państwa, które mają o nas nie lada złe zdanie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.05.2007 o 13:31, Cesarro napisał:

Wiele krajów ? Wymien mi chociaż jeden...ostatnio czytałem artykuł co sądzą inne kraje o matce Polsce...


Mógłbym zobaczyć ten artykuł?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.05.2007 o 13:42, Cesarro napisał:

No specjalnie otworzą mi szkołę ;P Ja to w szkole czytałem - to była lekcja wiedzy o europie ;)


Zazdroszczę tej szkoły.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Taa...ja jż nie wytrzymuję...kurde nauczycielka pozwała mnie na policję za kwakanie na lekcji lol XD - sory za offtop no ale cóż polak potrafi XD

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.05.2007 o 13:28, gaax napisał:

Jeśli Twój profesor w to wierzy... To podziwiam.


No tak, nie byl to jedyny czynnik odpowiedzialny za rozbory, ale takze sie do tego przyczynił. Nie podobało się zaborcom takie liberalne prawo, bo gdyby ludność ich krajów się o tym dowiedziała to też by tak chcieli, a to mogłoby być dla nich nieciekawe. Katarzyna II zapewniała inicjatorów targowicy, że nie dokona rozbioru, tylko przywróci stary ład. Jednak pod naprem innych państw zaborczych zrezygnopwała z tego. Do tego wszyscy na około patrzyli, że Polska się umacnia przez ten akt, więc bali się, że się upomnimy o swoje. Tak wiec dopelnili dzieła.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie dokładnie, bo demokrację szlachecką przywróciła i skorzystała z pruskich żądań dokładając swoje ;) I raczej nie obawiała się rewolucji w Rosji, tam panował i panuje do dziś w zasadzie pełen zamordyzm. Raczej chodziło o nieposłuszeństwo polaków wobec niej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.05.2007 o 16:46, KrzysztofMarek napisał:

> > /.../ Poza tym statystyki mówią, że najwięcej neonazistów
> jest właśnie w Polsce. /.../
Jakie to statystyki!? Chyba w Gazecie Wybiórczej!?
Doprawdy, większej bzdury dawno nie widziałem.


No...może trochę namieszałem. Nie neonazistów, ale rasistów. Oglądałem kiedyś program dokumentalny na TVP1.
Nawet ostatnio w Krakowie naziole zorganizowali marsz. Naziole, bo mieli sfastyki na ramionach.
A co, może Manieklbl jest bliżej prawdy, mówiąc, że połowa niemiec to neonaziści?
Teraz jest tam od groma różnych kultur, a nie słychać o konfliktach rasowych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No tak, źle sie wyraziłem - chodziło mi tam tylko o rezygnacje z zapewnień "nierozbiorowych" po stronie Rosji :)
Co do Rosji to faktyczie rewolucja byłaby tam raczej niemożliwa, choć kto wie na dawnych terenach II RP... Ale Austrii i Prusom jednak nie w smak był tak liberalny akt, ograniczajacy władzę cesarską.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.05.2007 o 14:40, squeglee napisał:

> > > /.../ Nie neonazistów, ale rasistów. Oglądałem kiedyś program dokumentalny
na TVP1.

A idźżesz Ty, rasizm w Polsce. To my murzynów czy też żółtych nie lubimy? Wietnamczyków bijemy? bo kramiki spożywcze prowadzą i tanie ciuchy sprzedają? Chińczyków, bo tanio pracują? A może tego Murzyna, co to ostatnio HIVem zarażał, a jak która mu odmawiała, to zaraz ją rasistką nazywał? Cholera, widać ja w innym kraju żyję, bo żadnego rasizmu w Polsce nie widziałem. Chyba, że ktoś nam na siłę rasizm wmawia...
A byłem w kilku krajach i w takich "cywilizowanych" jak Francja czy Chiny większy rasizm widziałem, więc proszę bez samobiczowania i ulegania głupawym i nieprawdziwym stereotypom.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować