Zaloguj się, aby obserwować  
Anonim_ecd01e12338b9d94a1a513fa581ad6b292a862bb1c126c31d561978527500a64

Matematyka

1442 postów w tym temacie

Dnia 29.01.2008 o 07:15, Wiecha14 napisał:

Teraz sam się juz pogubiłem, ale wydaje mi się, że znaczenie tu ma: " Co ile są kapitalizowane
odsetki? "

Już sam do tego doszedłem :)
Chodzi o to, że jeśli w skali roku oprocentowanie wynosi 16%, to w skali miesiąca 16/12=1.333(3)%
Więc jeżeli jaś spóźnił się 2 miesiące, to musi dopłacić 140zł x 2,666(6)% = 3,73zł
Czyli musi zapłacić 143,73zł :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.01.2008 o 17:18, Deejay napisał:

> Teraz sam się juz pogubiłem, ale wydaje mi się, że znaczenie tu ma: " Co ile są kapitalizowane

> odsetki? "
Już sam do tego doszedłem :)
Chodzi o to, że jeśli w skali roku oprocentowanie wynosi 16%, to w skali miesiąca 16/12=1.333(3)%
Więc jeżeli jaś spóźnił się 2 miesiące, to musi dopłacić 140zł x 2,666(6)% = 3,73zł
Czyli musi zapłacić 143,73zł :)

Ale 63 dni to 3 miesiące jakby nie patrzeć. Więc zasadzka :P Bo będzie 140*3.9(9)% = 5,6

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.01.2008 o 18:14, PsychoMan napisał:

Ale 63 dni to 3 miesiące jakby nie patrzeć. Więc zasadzka :P Bo będzie 140*3.9(9)% = 5,6


To na pewno nie trzy a dwa +3 dni i jeśli zakładamy standardową kapitalizację co miesiąc to będzie (140*1,01(3))*1,01(3)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.01.2008 o 18:14, PsychoMan napisał:

Ale 63 dni to 3 miesiące jakby nie patrzeć. Więc zasadzka :P Bo będzie 140*3.9(9)% = 5,6

niee... licząc wg oprocentowania w skali dnia, nie wyjdzie tak jak piszesz :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam problem z wyznaczaniem funkcji odwrotnej. Ktoś wie czy to jest prawidłowe?

3y=arcsin[(x-1)/2]
sin3y=x-1/2
2sin3y+1=x

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.02.2008 o 11:45, T4KEDA napisał:

Mam problem z wyznaczaniem funkcji odwrotnej. Ktoś wie czy to jest prawidłowe?

3y=arcsin[(x-1)/2]
sin3y=x-1/2
2sin3y+1=x

Tok prawidłowy, ale niedokończony. Bo to jest nadal ta sama funkcja. Musisz odwrócić zmienne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.02.2008 o 14:56, hans olo napisał:

Tok prawidłowy, ale niedokończony. Bo to jest nadal ta sama funkcja. Musisz odwrócić
zmienne.


Fakt, czyli:
y=2sin3x+1

Dzięki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witajcie :) Mam parę zadanek do rozwiązania i potrzebuję pomocy :P No więc tak:

1. Udowodnij, że jeśli n jest liczbą naturalną nieparzystą, to różnica jej czwartej potęgi i liczby 1 jest podzielna przez 16.

2. Udowodnij, że dla dowolnych liczb rzeczywistych a, b takich, że a*b < 0 zachodzi nierówność a/b + b/a (jest większe lub równe) -2. Pokaż, kiedy zachodzi równość.

3. Długość boku kwadratu ABCD jest równa 6 cm. Oblicz pole i długość obwodu części wspólnej kół o środkach w punktach B i D o promieniu 6 cm.

4. Czy liczba 2(do potęgi)14 + 7(do potęgi)20 jest liczbą pierwszą?

5. Pewna liczba naturalna ma 4 dzielniki, których średnia arytmetyczna jest równa 10. Znajdź wszystkie takie liczby.

6. Rozstrzygnij, czy liczby: 2(do potęgi)10 + 2005(do potęgi)8, 2(do potęgi)14 + 5(do potęgi)8 są pierwsze.

7. Wyznacz najmniejszą liczbę naturalną złożoną, która nie dzieli się przez żadną z liczb naturalnych od 2 do 100.

8. W trapezie sane są długości podstaw 10cm i 30cm oraz długości przekątnych 24cm i 32cm. Oblicz pole tego trapezu, jeśli przekątne przecinają się pod kątem prostym.

9. Uzasadnij, że jeśli p jest liczbą pierwszą większą od 5 to liczba p(do potęgi)4 - 1 jest podzielna przez 240.

10. Uzasadnij, że wśród każdych kolejnych 18 liczb naturalnych trzycyfrowych istnieje liczba, która jest podzielna przez sumę swoich cufr.

W sumie to potrzebowałabym to na poniedziałek rano, więc będę bardzo wdzięczna, jeżeli ktoś mi pomoże w tym jutro :) W miarę możliwości poprosiłabym z wytłumaczeniem "skąd to się wzięło?" żebym później sama umiała też takie podobne rozwiązać ;) Z góry dzięki :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak na szybko dostaniesz ode mnie 7 rozwiązań jako załączniki w zdjęciach - jakość powinna być wystarczająca, a i nawet moje bazgroły powinny być czytelniejsze od tego co udałoby się napisać korzystając jedynie z możliwości dające przez forum.
Na 6, 9 i 10 nie mam w tej chwili pomysłu, a pora też nie najlepsza do szukania prawidłowych odpowiedzi. Może jut... znaczy dzisiaj, jeszcze spróbuję do nich usiąść i je rozwiązać, bo przynajmniej 6 i 10 nie wyglądają na bardzo problematyczne. Ale obiecać nie mogę, bo nie wiem czy znajdę na to czas.

20080210032016

20080210032030

20080210032040

20080210032056

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.02.2008 o 03:22, vBoguSv napisał:

/.../

Dziękuję bardzo :)
Nie ukrywam, że przydałyby mi się jeszcze te pozostałe, ale jestem naprawdę bardzo wdzięczna za te 7, dzięki jeszcze raz :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.02.2008 o 21:50, Magwisienka napisał:

7. Wyznacz najmniejszą liczbę naturalną złożoną, która nie dzieli się przez żadną z liczb
naturalnych od 2 do 100.

Teoretycznie najmniejszą liczbą niepodzielną przez zakres 2-100 byłaby liczba 101. Jednakże jest ona liczbą pierwszą, a my szukamy złożonej. Nie możemy jako jej dzielnika mieć liczby od 2 do 100, więc pozostaje nam znów 101. A 101 * 101 = 10201, która jest naszą poszukiwaną liczbą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wie ktoś jak zrobic takie zadanie? bardzo prosze o pomoc

wyznaczyc dwie dodatnie liczby ktorych suma jest rowna 20 a iloczyn kwadratu pierwszej liczby i trzeciej potegi drugiej liczby ma wartosc najwieksza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Budujesz funkcję Lagrange''a:

F(A,B,l) = A^2*B^3 - l(A+B-20)

Następnie obliczasz pochodne funkcji kolejno po wszystkich zmiennych:

F''(A) = 2*A*B^3 - l
F''(B) = 3*A^2*B^2 - l
F''(l) = A+B-20

i przyrównujesz je do zera.

Stąd:

2*A*B^3 - l = 3*A^2*B^2 - l
2*A*B^3 = 3*A^2*B^2
2*A*B = 3*A^2
2*B = 3*A

Z trzeciej pochodnej B=20-A, zatem:

2*(20-A) = 3*A
A = 8
B = 12

A^2*B^3 = 110592

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.03.2008 o 22:52, Treant napisał:

Budujesz funkcję Lagrange''a:

F(A,B,l) = A^2*B^3 - l(A+B-20)

Następnie obliczasz pochodne funkcji kolejno po wszystkich zmiennych:

F''(A) = 2*A*B^3 - l
F''(B) = 3*A^2*B^2 - l
F''(l) = A+B-20

i przyrównujesz je do zera.

Stąd:

2*A*B^3 - l = 3*A^2*B^2 - l
2*A*B^3 = 3*A^2*B^2
2*A*B = 3*A^2
2*B = 3*A

Z trzeciej pochodnej B=20-A, zatem:

2*(20-A) = 3*A
A = 8
B = 12

A^2*B^3 = 110592


a nam cos gadala ze sie liczy pochodne, extrema i jakos tak. umiesz w ten sposob? bo to co napisales to takiego czegos nie mielismy. moze napisz w jakims programie, zrob screena i wrzuc na imageshack.us?? To bardzo wazne bo jutro pisze poprawke egzaminu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.02.2008 o 16:47, Treant napisał:

> >>.............



I jeszcze 1 pytanko. Jak sie liczy w ktorej cwiartce jest kąt w liczbach zespolonych np. w takim przykładzie:

(-pierwiastek z 3 +i) do potegi 24

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.03.2008 o 23:02, awesome napisał:

I jeszcze 1 pytanko. Jak sie liczy w ktorej cwiartce jest kąt w liczbach zespolonych
np. w takim przykładzie:
(-pierwiastek z 3 +i) do potegi 24


Krótki wstęp (oznaczenia):
Działanie pierwiastkowania oznaczymy przez: sqrt().
Działanie potęgowania oznaczymy przez: ^.
Część rzeczywistą oznaczamy przez: a.
Część urojoną oznaczamy przez: b.
Argument liczby zespolonej oznaczymy przez: fi
Długość wektora (od początku układu współrzędnych do punktu przedstawiającego liczbę zespoloną) oznaczymy przez: |Z|.

-sqrt(3) + i - dana liczba zespolona

|Z| = sqrt(a^2 + b^2) = sqrt[ (-sqrt<3>)^2 + 1^2] = sqrt(3+1) = sqrt(4) = 2

a = r*cos(fi) = -sqrt(3)
b = r*sin(fi) = 1

2*cos(fi) = -sqrt(3)
2*sin(fi) = 1

cos(fi) = - sqrt(3)/2
sin(fi) = 1/2

Cosinus ujemny, sinus dodatni => II ćwiartka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wiem , że troche nie typowy temat ale mam kłopot z pewnym zadaniem z matematyki:

Fabryka produkuje dwa rodzaje blaszanych puszek.Każda puszka ma pojemność 11 i kształtem przypomina walec.Puszki maja wysokość 20 cm albo 25 cm.Na która puszke zużywa się wiecej blachy.

Jeslii ktos wie jak to rozwiazac prosilbym o napisanie rozwiazania w tym tmeacie z gory dziekuje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Olamagato

Moderator

10.03.2008, 09:54
URLODPOWIEDZ
> to jest odpowiedź na posta dodanego przez Dj Deszczu

> Fabryka produkuje dwa rodzaje blaszanych puszek.Każda puszka ma pojemność 11 i kształtem
> przypomina walec.Puszki maja wysokość 20 cm albo 25 cm.Na która puszke zużywa się wiecej
> blachy.


To w sumie proste zadanie.
Puszka, to w uproszczeniu walec. Blacha zużyta na puszkę jest niczym innym jak polem powierzchni całkowitej walca.
Żeby wiedzieć o walcu wszystko musisz znać promień jego podstawy i wysokość. Znasz wysokość (20 i 25 cm), ale nie znasz promienia podstawy. Za to w obu wypadkach znasz ich objętość (chyba błędnie przepisałeś bo podejrzewam, że miało być 1l = 1 litr, a nie 11). Ze wzoru na objętość:
http://www.bazywiedzy.com/objetosc-walca.php
wyciągasz dla obu puszek promienie podstawy.

Teraz znając już wszystkie wymiary obu walców możesz spokojnie policzyć ich pole powierzchni całkowitej, na które wzór jest taki:
http://www.bazywiedzy.com/wzor-na-pole-powierzchni-calkowitej-walca.php

Ła two więc porównasz sobie która puszka ma większe pole, czyli na którą puszkę zużywa się więcej blachy.
I to całe zadanie.

Można to zadanie zrobić również w ogóle bez użycia liczb używając literek r1, r1, h1, h2 na wymiary puszek i odpowiednio podstawiając je do wzorów na pole powierzchni całkowitej, a brakujące wymiary r1 i r2 wyciągając z wzorów na objętość walca (używając w nich odpowiednio h1 i h2). Na końcu do obu wzorów na powierzchnię całkowitą również podstawiasz h1 (20) i h2 (25), z czego od razu dostaniesz wynik w postaci pola powierzchni dla obu puszek.


Na koniec ponieważ już istnieje temat matemetyczny - ten zamykam i resztę pytań proszę zadawać w temacie podanym wyżej przez forumowicza

No faktycznie chodzilo o 1 L
MOże to wyda wam sie troche dziwne ale nie wiem jak wyciągnąć promień z tego wzoru wiem ze jestem ciękii z matmy jestem na profilu chumanistycznym a to troche tlumaczy :)
wiec jak ktos by mogl to prosilbym bardzo o napisanie rozwiązania

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.03.2008 o 10:09, Dj Deszczu napisał:

Może to wyda wam sie trochę dziwne ale nie wiem jak wyciągnąć promień z tego wzoru

Objętość, to V = Pi *r * r * h. Obustronnie dzielisz to równanie przez Pi * h, żeby zostało samo r podniesione do kwadratu. Masz wtedy V / (Pi * h) = r * r. Teraz obustronnie wyciągasz pierwiastek, żeby po prawej stronie zostało samo r. Na koniec ponieważ jest to równość zamieniasz sobie miejscami stronę lewą z prawą i masz wzór:
r = pierwiastek( V / (Pi *h) )

Teraz to co jest po prawej stronie podstaw do wzoru na powierzchnię całkowitą walca w miejscu każdej literki "r", a na koniec należy te wzór nieco skrócić (przekształcić do prostszej postaci - tak, żeby każda literka występowała w miarę możliwości jeden raz).

Dnia 10.03.2008 o 10:09, Dj Deszczu napisał:

wiem ze jestem *ciękii* z matmy jestem na profilu *chumanistycznym* a to troche tlumaczy :)

Jak na profil humanistyczny za mało też czytasz bo byki ort. robisz. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.03.2008 o 10:09, Dj Deszczu napisał:

No faktycznie chodzilo o 1 L
MOże to wyda wam sie troche dziwne ale nie wiem jak wyciągnąć promień z tego wzoru wiem
ze jestem ciękii z matmy jestem na profilu chumanistycznym a to troche tlumaczy :)
wiec jak ktos by mogl to prosilbym bardzo o napisanie rozwiązania


PS. Na pewno jesteś na profilu chumanistycznym?

20080310103528

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować