Zaloguj się, aby obserwować  
conradzik

Jakie studia?

3948 postów w tym temacie

Dnia 27.11.2009 o 13:09, Mogrim napisał:

> bo na egzaminie końcowym są kazusy dio rozwiązania i napisanie pism procesowych...


Kazusy do rozwiązania są też w drugim etapie egzaminu wstępnego na aplikację ogólną (sądową/prokuratorską).
Większość studentów robi wtedy wielkie oczy i nie wie jak zabrać się do rozwiązania tych
stosunkowo prostych stanów faktycznych, bo na wielu uczelniach egzaminy mają formę ustną/wyłącznie
testową i studenci nie mieli do czynienia z czymś takim.
Końcowy egzamin na aplikacji sądowej polega na napisaniu orzeczenia, podobnie jest z
egzaminem końcowym na aplikacji notarialnej (też coś związanego z praktyką danego zawodu).
Kazusy to akurat najmniejszy problem.


A na aplikacji ogólnej rzeczywiście tak wygląda egz. wstępny jak napisałeś. Mi chodziło o apli radcowską i adwokacką.
Z tego co mi wiadomo to egzamin końcowy na aplikacji radcowskiej ma wyglądać w ten sposób, że jeden dzień będzie test 100 pytań testowych, coś w stylu egz. wstępnego na aplikację, a kolejne 4 dni to forma pisemna. Każdego poszczególnego dnia dostaje się akta konkretnej sprawy i trzeba w zależności od przypadku napisać, albo skargę, albo odwołanie, pozew, apelację bądź skargę kasacyjną itp i oczywiście uzasadnić jak i dlaczego :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Otóż to. Dlatego obecny system jest zły, powinny być limity przyjęć, tj. na aplikacje dostanie się X osób z najwyższą liczbą punktów, gdzie X to tyle osób, ile są w stanie zatrudnić kancelarie. Wtedy każdy mógłby spokojnie znaleźć miejsce do praktyki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.11.2009 o 11:49, Mogrim napisał:

Egzaminu nie da się zdać bez praktyki, bo jest związany z praktyką. Tego się nie można
nauczyć z książek.

Rozumiem. Ja raczej z odbyciem praktyk nie będę miał problemu,teraz już bywam
w kancelarii i orientuję się trochę jak wygląda praca radcy, a potem zobaczymy. Tak
jak mówiłem mam jeszcze kilka lat i staram się nie wybiegać tak dalece w przyszłość.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A ja mam takie pytanie: Czy jest jakis kierunek studiów co pozwolił bym po ukończeniu ich znaleźć sobie dobrze płatną prace? Oczywiście nie od razu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.01.2010 o 22:22, Maciej2194 napisał:

A ja mam takie pytanie: Czy jest jakis kierunek studiów co pozwolił bym po ukończeniu
ich znaleźć sobie dobrze płatną prace? Oczywiście nie od razu

Jakieś 90% kierunków technicznych . Jak nie w Polsce to za granicą ;]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.01.2010 o 22:22, Maciej2194 napisał:

A ja mam takie pytanie: Czy jest jakis kierunek studiów co pozwolił bym po ukończeniu
ich znaleźć sobie dobrze płatną prace? Oczywiście nie od razu


informatyka - programista...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czy studia dziennikarskie gwarantują stabilizację finansową w granicach 5-10 tys. miesięcznie? Czy ten kierunek cieszy się dużą popularnością?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.01.2010 o 22:28, hammerfall87 napisał:

> A ja mam takie pytanie: Czy jest jakis kierunek studiów co pozwolił bym po ukończeniu

> ich znaleźć sobie dobrze płatną prace? Oczywiście nie od razu

informatyka - programista...

Trudno dostać pracę jako informatyk , a tym bardziej dobrze płatną . Mój ojciec jest lakiernikiem samochodowym i jako pomocników przyjmują przeważnie informatyków po studiach nie mogących znaleźć pracy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.01.2010 o 22:38, Prateorian napisał:

Trudno dostać pracę jako informatyk , a tym bardziej dobrze płatną . Mój ojciec jest
lakiernikiem samochodowym i jako pomocników przyjmują przeważnie informatyków po studiach
nie mogących znaleźć pracy.

Aż tak trudno nie jest, ale rzeczywiście pewne przesycenie już jest. Zależy także od regionu. Podobnie jest w moim zawodzie (automatyka), gdzie 99% ofert pracy to handel (lol), co dosłownie zmusza takiego absolwenta do umysłowego regresu. A ten 1% stawia wymagania nieosiągalne dla absolwenta, co tworzy błędne koło.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.01.2010 o 22:38, Prateorian napisał:

> > A ja mam takie pytanie: Czy jest jakis kierunek studiów co pozwolił bym po
ukończeniu
>
> > ich znaleźć sobie dobrze płatną prace? Oczywiście nie od razu
>
> informatyka - programista...
Trudno dostać pracę jako informatyk , a tym bardziej dobrze płatną . Mój ojciec jest
lakiernikiem samochodowym i jako pomocników przyjmują przeważnie informatyków po studiach
nie mogących znaleźć pracy.


ale to zależy od specjalizacji i umiejętności , a z pracą jak zawsze jest lub nie ma ew skończyć kierunek coś z fizyką , i pracować w instytucie badań :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.01.2010 o 22:31, capral napisał:

Czy studia dziennikarskie gwarantują stabilizację finansową w granicach 5-10 tys. miesięcznie?
Czy ten kierunek cieszy się dużą popularnością?

Jak masz tatusia z plecami to pewnie.
Patrz: Jakub Klawiter, który był nieukiem i mamusia z UAM załatwiła mu posadkę w radiu i szybko stał się gwiazdą TV4 (tak - znam go osobiście). Dla studenta incognito zostanie tylko lokalna gazeta, lub jakieś czasopismo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.01.2010 o 22:31, capral napisał:

Czy studia dziennikarskie gwarantują stabilizację finansową w granicach 5-10 tys. miesięcznie?

w tej bajce były smoki? xD
może tak, jak załapiesz się do telewizji - zwykły pismak z brukowca (świeżo po studiach raczej nie znajdziesz nic lepszego, o ile w ogóle znajdziesz) będzie marzył o średniej krajowej.

Dnia 04.01.2010 o 22:31, capral napisał:

Czy ten kierunek cieszy się dużą popularnością?

humaniści mają ograniczone pole do popisu - albo dziennikarstwo, albo filozofie czy inne psychologie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie trzeba skończyć dziennikarstwa, żeby pracować w gazecie. Przykład Igora z "Na wspólnej". Bez doświadczenia, wykształcenia dostał pracę w dzienniku sportowym <hahaha> nie no taki żart.


Dziennikarstwo jest najbardziej obleganym kierunkiem 8 osób na miejsce to minimum,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.01.2010 o 22:51, shinoda napisał:

Nie trzeba skończyć dziennikarstwa, żeby pracować w gazecie. Przykład Igora z "Na wspólnej".
Bez doświadczenia, wykształcenia dostał pracę w dzienniku sportowym <hahaha> nie
no taki żart.

>
Wspomniany Klawiter skończył Ekonomiczną, więc to dość życiowy żart :P

Dnia 04.01.2010 o 22:51, shinoda napisał:

Dziennikarstwo jest najbardziej obleganym kierunkiem 8 osób na miejsce to minimum,

Z humanistycznych są bardziej oblegane :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.01.2010 o 22:51, shinoda napisał:

Dziennikarstwo jest najbardziej obleganym kierunkiem

nie jest :)

Dnia 04.01.2010 o 22:51, shinoda napisał:

8 osób na miejsce to minimum,

dane?
ed. V
a, okej :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.01.2010 o 22:53, hans_olo napisał:

> Dziennikarstwo jest najbardziej obleganym kierunkiem 8 osób na miejsce to minimum,

Z humanistycznych są bardziej oblegane :P


Ale podałem akurat przykład z swojej uczelni. Najbardziej oczywiście prawo, no co to jest 40 osób na miejsce....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

>> nie jest :)
Przepraszam, miałem napisać jednym z najbardziej obleganych. Bardziej oczywiście Prawo, Europeistyka czy popularne ostatnio Stosunki Międzynarodowe(sam to studiuje;p)

Dnia 04.01.2010 o 22:55, Daelor napisał:

> 8 osób na miejsce to minimum,
dane?


Tylu chętnych było u mnie na uczelni.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No dzięki :D Spodziewałeś mi jednej odpowiedzi po 3-4 dniach ;>

Hm informatyk jak już to dobry bo informatyk jako zawód wiele nie zarobi. Kuzyn jest i tak marnie ma płacone. Ja jestem niestety(albo stety)humanistą.Nauki ścisłe to omijam szerokim łukiem i one zresztą mie też. Fizyka? Ledwo 3 mam więc nie będę sie wypowiadał dalej :D Myślałem też o dziennikarstwie, ale to trzeba było by sie dostać właśnie do telewizji bo gazetki...nunu-marnie. Też mam pomysł aby handlować nieruchomościami(tylko chodzi mi juz o ''większy kaliber'' tzn nie sprzedawać/kupować mieszkanka lecz kamienice ;>) Niemniej jednak czekam na dalszą pomoc i oferuje swoją jak by mi coś mądrego to głowy przyszło :D

Dzięki!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować