Zaloguj się, aby obserwować  
Andrij

Bóg - istnieje czy jest wymysłem ludzkiej wyobraźni

29477 postów w tym temacie

Dnia 14.01.2007 o 17:01, hans olo napisał:

A mi wyszło, że jadąc kaszlem po A2 można osiagnąć trzecią kosmiczną i tym samym uciec z tej
podłej planety. Powiedz jak Ci to wyszło i wtedy pogadamy.

To co ja mówiłem nie była abstrakcja w przeciwieństwie do siebie. Polegacie na nauce która z góry wyklucza Biblię
i jest nastawiona dezaprobatą do niej - więc z mojej strony eot, nie mam zamiaru was nadal przekonywać do źródeł
to wasza sprawa. Zauważ że lubią zmieniać swoje przekonania bo się za każdym razem mylą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.01.2007 o 16:54, Sareavok1 napisał:

Mnie wyszło że wieża Babel powstała ok 2500 lat p.n.e. a Egipt wiadomo państwem był na przestrzeni
2000 lat p.n.e. zgodzisz się?? co do samego Egiptu??[są wzmianki o 3000 p.n.e. ale to jest
przesadzone].

No skoro masz większą wiedzę od archeologów. Oni twierdzą inaczej: Babel 2201r, Egipt trwał 3500lat. Nie mogę się zgodzić.

Dnia 14.01.2007 o 16:54, Sareavok1 napisał:

Plemię Akkadów to szczepy narodu jaki był tuż przed biblijnym potopem(dla mnie był naprawdę)
a co do szczepów to ja nie będę się czepiać, mało jest wiedzy na ten temat ale owszem Pismo
Święte pisze
że byli osiedleni wg swego języka itd. nie chodzi mi od odłam Yary5 tylko o całkowite oddzielenie
ludności.

Piszesz plemię Akkadów, a to było państwo powstałe w czasie trwania cywilizacji Sumerów.

Dnia 14.01.2007 o 16:54, Sareavok1 napisał:

Przed wieżą Babel oni mogli się porozumieć jak my np. Słowianie - Polanie i Morawianie(Czesi),

Już ci pisałem, że brak jest dowodów na istnienie prajęzyka wszystkich języków. Wręcz przeciwnie, są dowody na to, że poszczególne pierwsze języki powstawały niezależnie od siebie. Nie znajdziesz nic wspólnego między japońskim a angielskim, bo prajęzyki, z których wyrosły powstały niezależnie od siebie.

Dnia 14.01.2007 o 16:54, Sareavok1 napisał:

Uważam że nawet jeżeli się mylę co do czasu powstania Egiptu i wieży Babel to różnica nie była
tak duża
jak na szybkość rozwijania się plemion i różnica 200 -300 lat miała znaczenie iż Egipt się
szybko rozwiną
i miał tam swoją wiarę w bogów którą po tym jak stracili wiarę wystylizowali swoją o twierdzę,
że to oni
byli drudzy(ich pogląd religijny) a pierwszym był pogląd o Bogu Jahwe.

Czy Ty dasz sobie wreszcie wytłumaczyć, że JHWH pojawił się najwcześniej w 1000r p.n.e.? Że ta cała Wieża Babel była niczym innym jak najczęściej trzypiętrowym zigguratem, które powstawały już na długo po powstaniu różnych języków?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Napiszę tylko moje skromne zdanie na temat wieży Babel i pomieszania języków. Pismo mówi, że Bóg "poplątał" języki ludziom, którzy chcieli sięgnąć nieba (dosłowanie). Dwie osoby nie muszą mówić ze sobą w dwóch róznych językach, żeby nie módz się zrozumieć. Być może chodziło o to, że Bóg sprawił iż ludzie przestali się ze sobą zgadzać, nie mogli się dogadać i powstał zamęt i chaos wśród ludzi, którzy czynili nie po myśli Boga. Nie było jednośći i wspólnoty i plany wielkiej budowli upadły. Jak mówiłem, nie można rozumieć PŚ dosłownie (w każdym razie nie zawsze). Jednakże nie jest to zdanie naukowe czy coś w tym stylu, tylko moje przemyślenie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.01.2007 o 18:42, paweusz napisał:

/ciach/

Brawo! Koniec toczenia piany, bo języka wspólnego (nie w tym okrasie przynajmniej) na pewno nie było.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.01.2007 o 17:39, matiz09 napisał:

ja niewierze w boga


OK, Twoja sprawa.

Dnia 14.01.2007 o 17:39, matiz09 napisał:

bo niema na to dowodów że bóg naprawde istnieje


Kto stworzył świat? Co powoduje, że cały wszechświat działa? Nie mam nic przeciwko ateizmowi, ale nie wierzenie w Boga tylko z powodu braku dowodów na Jego istnienie trochę mnie denerwuje – wolę ateizm poparty dowodami (skoro teizm wymaga dowodów, to dlaczego ateizm ma ich nie wymagać?)

Dnia 14.01.2007 o 17:39, matiz09 napisał:

ja i tak niewierze bo niewidziałem go i tyle


Wiara w Boga polega mniej więcej na tym, że nie mając stuprocentowych dowodów pewności jednak się wierzy. Dziwne – miliardy ludzi nigdy nie widziało Boga, a i tak wierzy, lub wierzyła w Jego istnienie.

Dnia 14.01.2007 o 17:39, matiz09 napisał:

a że inni mi tłumaczą to mnie wcale nieobchodzi bo boga niema i tyle(według mnie).


To mnie wcale nie obchodzi, bo Bóg jest i tyle (według mnie). Kto z nas ma racje? Nikt. Ty nie przyjmujesz możliwości, że Bóg istnieje (możesz się mylić), a ja, że Bóg nie istnieje (tylko w tym wypadku, normalnie wierzę w Boga, ale wiem, że Bóg może nie istnieć).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.01.2007 o 18:29, Yary5 napisał:

No skoro masz większą wiedzę od archeologów. Oni twierdzą inaczej: Babel 2201r, Egipt trwał
3500lat. Nie mogę się zgodzić.

Mnie ich twierzenia czasu nie interesuje, przekonałem się że ich hipotezy są błędne i nie polegam na nich w kwestii czasu.

Dnia 14.01.2007 o 18:29, Yary5 napisał:

Piszesz plemię Akkadów, a to było państwo powstałe w czasie trwania cywilizacji Sumerów.

Nie polegam na tej idei ;] na tym szczepie nie można znaleźć dowodów na to że było to państwo jak Egipt

Dnia 14.01.2007 o 18:29, Yary5 napisał:

Już ci pisałem, że brak jest dowodów na istnienie prajęzyka wszystkich języków. Wręcz przeciwnie,

Dowodów nie znajdziesz bo była to ingerencja Boga(jego mocy) gdzie na logikę przyjmij dowodów nie mogło po sobie zostawić po za skutkiem dużej odmienności języka między narodami ;].

Dnia 14.01.2007 o 18:29, Yary5 napisał:

są dowody na to, że poszczególne pierwsze języki powstawały niezależnie od siebie. Nie znajdziesz
nic wspólnego między japońskim a angielskim, bo prajęzyki, z których wyrosły powstały niezależnie
od siebie.

A miałem zamiar znaleźć jakąś wspólnotę ? - jak Bogu zależało przecież na utrudnieniu porozumiewania się to chyba celem tego było nie mieć wspólnot i podobieństw - następna logika.

Dnia 14.01.2007 o 18:29, Yary5 napisał:

Czy Ty dasz sobie wreszcie wytłumaczyć, że JHWH pojawił się najwcześniej w 1000r p.n.e.? Że

Jahwe to nie tylko jedyne boże imię.

Dnia 14.01.2007 o 18:29, Yary5 napisał:

ta cała Wieża Babel była niczym innym jak najczęściej trzypiętrowym zigguratem, które powstawały
już na długo po powstaniu różnych języków?

A te informacje są pewne?? bo przecież mogli odnaleźć inny zigurat i powiedzieć że to mogła być wieża Babel.
P.S. Nie przekonasz mnie, zbyt wiele znam punktów zaczepienia o prawdziwości Pisma Świętego.
Przepowiednie w nim zawarte sprawdziły się, sprawdzają się i sprawdzą się. Nie masz szans, ale przyznam dobry jesteś.


Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.01.2007 o 20:21, Sareavok1 napisał:

Mnie ich twierzenia czasu nie interesuje, przekonałem się że ich hipotezy są błędne i nie polegam
na nich w kwestii czasu.

Daj spokój, sama Wielka Piramida jest datowana na XXVIw p.n.e. przy czym coraz wiecej jest głosow, że musiała ona być budowana conajmniej kilka stuleci, a co dopiero mówić o zaczątkach religii. Kwestię "pomieszania jezyków" już sobie wyjaśniliśmy.

Dnia 14.01.2007 o 20:21, Sareavok1 napisał:

Nie polegam na tej idei ;] na tym szczepie nie można znaleźć dowodów na to że było to państwo
jak Egipt

To było jedno z pierwszych imperiów.

Dnia 14.01.2007 o 20:21, Sareavok1 napisał:

Dowodów nie znajdziesz bo była to ingerencja Boga(jego mocy) gdzie na logikę przyjmij dowodów
nie mogło po sobie zostawić po za skutkiem dużej odmienności języka między narodami ;].

A co z hieroglifami, klinami itd? To wszystko świadczy przeciwko temu co twierdzisz. One były używane na długo przed tym "podziałem".

Dnia 14.01.2007 o 20:21, Sareavok1 napisał:

Jahwe to nie tylko jedyne boże imię.

Polska język trudna (nadal). A tak poza tym to co z tego?

Dnia 14.01.2007 o 20:21, Sareavok1 napisał:

A te informacje są pewne?? bo przecież mogli odnaleźć inny zigurat i powiedzieć że to mogła
być wieża Babel.

A masz lepszy pomysł? Znalazłeś jakąś większą wieżę? Gdyby była tak kosmicznie wielka, to chyba byśmy jej nie przeoczyli. Nawet gdyby tylko gruzy po niej zostały.

Dnia 14.01.2007 o 20:21, Sareavok1 napisał:

P.S. Nie przekonasz mnie, zbyt wiele znam punktów zaczepienia o prawdziwości Pisma Świętego.
Przepowiednie w nim zawarte sprawdziły się, sprawdzają się i sprawdzą się. Nie masz szans,
ale przyznam dobry jesteś.

Cóż za pewność siebie. Coś w stylu, mam asa w rękawie ale nie jestem tak zręczny żeby go podłożyć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 14.01.2007 o 22:26, hans olo napisał:

Daj spokój, sama Wielka Piramida jest datowana na XXVIw p.n.e. przy czym coraz wiecej jest
głosow, że musiała ona być budowana conajmniej kilka stuleci


BTW; starożytni historycy (m.in. Herodot) podają, że została budowana ~20 lat, a budowniczy (Piramida Cheopsa to mylna nazwa, mało prawdopodobne żeby Cheops rozkazał ją budować) zmobilizował do pracy całe państwo.


Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

>/.../ > Człowieku zdobądź trochę wiedzy, zanim zaczniesz dyskutować. Przyjmuje sie, że Jezus umarł

Dnia 14.01.2007 o 16:20, minimysz napisał:

w latach 30-33 n.e. - to nie połowa wieku. /.../

Teraz trochę się uśmiałem.Jezus nie mógł umrzeć, zwłaszcza w tym czasie, bo, według Ciebie, nie istniał... ;P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.01.2007 o 22:43, KrzysztofMarek napisał:

Teraz trochę się uśmiałem.Jezus nie mógł umrzeć, zwłaszcza w tym czasie, bo, według Ciebie,
nie istniał... ;P

Hmm... Zmęczenie? Bo chyba nie czytasz "po łebkach", prawda? Przecież wyraźnie napisałam "przyjmuje się".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.01.2007 o 02:02, minimysz napisał:

> /.../ Przecież wyraźnie napisałam "przyjmuje
się".

Skoro "przyjmuje się", że zmarł, to najpierw trzeba było "przyjąć", że żył. To chyba proste? ;P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

dziś się przekonałem że BÓG istnieje. Nie pytajcie w jaki sposób ale wiem że jest. Czuję to, nie żebym był jakimś gościem co siedzi dzien w dzień w kościele, przeciwnie rzadko tam bywam ale wiem że jest.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.01.2007 o 22:26, hans olo napisał:

Daj spokój, sama Wielka Piramida jest datowana na XXVIw p.n.e. przy czym coraz wiecej jest
głosow, że musiała ona być budowana conajmniej kilka stuleci, a co dopiero mówić o zaczątkach
religii. Kwestię "pomieszania jezyków" już sobie wyjaśniliśmy.

Datowanie nauki nie jest pewniakiem. A przeliczenia biblijne tak więc nie polegam na ich datowaniu.

Dnia 14.01.2007 o 22:26, hans olo napisał:

To było jedno z pierwszych imperiów.

Akkadowie, Sumerowie - na imperium to za mało. A co do Egiptu to tak było potężne, dotrawało do dziś, przez to że wszelkie relikty z tamtych czasów były pielęgnowane mamy dużo dowodów materialnych w przeciwieństwie do Sumerów czy Akkadów archeolodzy mają rację co do materiału ale co do czasu to będę się kłócił.

Dnia 14.01.2007 o 22:26, hans olo napisał:

A co z hieroglifami, klinami itd? To wszystko świadczy przeciwko temu co twierdzisz. One były
używane na długo przed tym "podziałem".

Kiedyś słyszałem, że naukowcy mają metodę na obliczanie starości rzeczy - ufasz im przez to?? bo ja niee

Dnia 14.01.2007 o 22:26, hans olo napisał:

A masz lepszy pomysł? Znalazłeś jakąś większą wieżę? Gdyby była tak kosmicznie wielka, to chyba
byśmy jej nie przeoczyli. Nawet gdyby tylko gruzy po niej zostały.

Przez czas i warunki klimatyczne jej pierwowzór został zatarty czemu nauka nie wzieła takiej hipotezy?

Dnia 14.01.2007 o 22:26, hans olo napisał:

Cóż za pewność siebie. Coś w stylu, mam asa w rękawie ale nie jestem tak zręczny żeby go podłożyć.

Asem się nigdy nie pochwalę bo ja to wiem tylko dla siebie. O prawdziwości Pisma Świętego nie decyduje tylko
zazębianie się z historyczną nauką w pewnych kwestiach oczywiście ale też wiele innych czynników.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.01.2007 o 10:45, KrzysztofMarek napisał:

Skoro "przyjmuje się", że zmarł, to najpierw trzeba było "przyjąć", że żył. To chyba proste?
;P

Problemy z czytaniem ze zrozumieniem? To że ogólnie "przyjmuje się", że coś miało miejsce nie oznacza przecież, że ja się z tym zgadzam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.01.2007 o 11:47, minimysz napisał:

> /.../ > Problemy z czytaniem ze zrozumieniem? To że ogólnie "przyjmuje się", że coś miało miejsce nie
oznacza przecież, że ja się z tym zgadzam.

Widzę duży postęp i naprawdę doceniam! Teraz już "...ogólnie "przyjmuje się"", że coś miało miejsce, tylko Ty nadal się z tym nie zgadzasz...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.01.2007 o 12:17, KrzysztofMarek napisał:

Widzę duży postęp i naprawdę doceniam! Teraz już "...ogólnie "przyjmuje się"", że coś miało
miejsce, tylko Ty nadal się z tym nie zgadzasz...

Postęp? Zawsze staram się zaznaczać, co jest moim poglądem, a co nie. Choć pewnie dla niektórych mylące jest to, że czasem w dyskusjach "biblijnych" ze względu na specyfikę dyskusji przyjmuję na pewien czas założenie, że to, co w Biblii napisano jest prawdą, nie zaznaczając przy tym "zakładając, że Biblia mówi prawdę" (lub coś w tym sensie).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 14.01.2007 o 19:33, Krakers15 napisał:

Kto stworzył świat? Co powoduje, że cały wszechświat działa? Nie mam nic przeciwko ateizmowi,
ale nie wierzenie w Boga tylko z powodu braku dowodów na Jego istnienie trochę mnie denerwuje
– wolę ateizm poparty dowodami (skoro teizm wymaga dowodów, to dlaczego ateizm ma ich
nie wymagać?)


ale powiedzmy że bóg stworzył świat i że wszystko jest ok ale z kąd bóg pochodzi?? bo wszyttko miało początek więc bóg też powinien się jakoś urodzić albo coś w tym stylu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja Was pogodzę :) Oto kolejna rzecz przemawiająca za moją tezą, że JHWH to nie Jahwe:

"Ja jestem drogą i prawdą, i życiem. Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie." (J 14,6)

Zatem wyznawcy judaizmu, którzy przecież nie idą za JCh nie mają szansy na spotkanie z "Ojcem", o którym mówi. I to jest logiczne, bo jest nim JHWH.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.01.2007 o 12:57, Treant napisał:

Oto kolejna rzecz przemawiająca za moją tezą, że JHWH to nie Jahwe: /ciach/

Tyle, że to właśnie Żydzi imię swojego boga piszą JHWH, a Jahwe czy też Jehowa to po prostu wymowa tegoż imienia.

A skoro już o JESTEM mowa: w Ewangelii według św. Jana znajdują się nastepujące słowa "Tak, jeżeli nie uwierzycie, że JA JESTEM, pomrzecie w grzechach swoich" (J 8,24), "Gdy wywyższycie Syna Człowieczego, wtedy poznacie, że JA JESTEM i że Ja nic od siebie nie czynię, ale że to mówię, czego Mnie Ojciec nauczył." (J 8,28) i "Rzekł do nich Jezus: «Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Zanim Abraham stał się, JA JESTEM»." (J 8,58). Zastanawia mnie czy to nadgorliwość jakiegoś kopisty, czy (przy założeniu, że Biblia opisuje rzeczywiste wydarzenia) Jezus świadomie popełnił świętokradztwo (a wtedy Żydzi slusznie chcieli go ukamienować), a może rzeczywiście "odszedł od zmysłów" (za Mt 31,21)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować