Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Dnia 10.08.2006 o 22:19, Galadin napisał:

Hmm, od czego tu zacząć. No więc mój ociec ma firmę foto/video i takie tam temu podobne sprawy.
Robi zdjęcia Canonem EOS 30D. Potem daje je dowywołania, ale przed tym musi je poprawić (albo
ja) w Photoshopie - naświetlenie, barwy, kontrast, ostrość, filtry itp. Tylko że mam dosyć
stary 17 calowy monitek, z 6 lat to ma napewno. 75Hz odświeżania max, rozdziałka max 1024x768
- przydałoby się jednak trochę więcej. Dlatego myślałem że warto zainwestować w 19 CRT niż
LCD - w każdej gazetce foto piszą że lepiej CRT. Więc ja już nie wiem...

w tym układzie dużo też zależy od tego kto i gdzie robi te odbitki. czy to jakiś "bezduszny" internetowy lab, czy jakiś dobry lokalny punkt, gdzie możesz sobie z gościem od odbitek wsyzstko ustalić.
w zasadzie Martimat ma trochę racji, ale wg. mnie zbytnio dramatyzuje. EOS 30D to nie jest cud techniki jeśli chodzi o lustrzanki, więc raczej nie zepsujesz z powodu złego monitora, zdjęć które z niego wychodzą :)
Clegan z kolei ujął to idealnie - to wy musicie wiedzieć jaka dokładność was satysfakcjonuje.

w zasadzie jedynym sensownym rozwiązaniem jak zawsze jest poprostu sprawdzenie na własnej skórze tym bardziej, że w grę wchodzi jeszcze czynnik nie do końca zależny od ciebie - czyli lab który robi odbitki. bo nie chodzi tu o to, że LCD czy CRT będzie dawał lepsze kolor, ale to, który z nich uda się lepiej dostosować danych warunków. nie oszukujmy się, nikt nie pozwoli ci pogrzebać przy swojej maszynie do robienia odbitek :) przydałby się więc model, który daje się ustawiać na najróżniejsze sposoby. idealnie by było gdyby miał dołączone choć najprostrze oprogramowanie do kalibracji - kiedyś miały to niektóre samsungi, ale teraz to nie mam pojęcia.

jeśli wady CRT ci nie przeszkadzają (gabaryty, podatność na zakłucenia w sieci itp) to nie ma problemu. i CRT i LCD mają swoje wady. ja lubię LCD dlatego, że dają maksymalnie ostry obraz, po prostu piksel do piksela. CRT nie lubię, bo dla mnie 85Hz to za mało, a w 1200x1024, tylko droższy sprzęt wyciągnie więcej. pozatym grzeją i kupę miejsca zajmują - 19'''' CRT to już mega gigant.
jeśli chodzi o sam obraz - ja nie mam żadnych zastrzeżeń do LCD 17'''' z okolic 1000zł czasem nawet całkiem solidny 19'''' się trafi w tych okolicach cenowych.
acha no i pamiętaj że 17'''' LCD to nie to samo co 17'''' CRT ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dysk twardy: Samsung 160GB Serial ATA/300 7200 rpm 8MB cache - 223,00 zł (większego nie potrzebuję)
Głośniki: Creative Desktop Inspire T3030 2.1 - 148,00 zł
Karta graficzna: Galaxy GeForce 7300GT 256DDR3 128bit PCI-E TV/DVI Zalman Fan - 443,00 zł (za rok kupię lepszą; G80)
Klawiatura: Logitech UltraX Media OEM - 92,00 zł
Listwa: Ever Komfort 1,8m listwa zasilająca - 63,00 zł
Monitor: LCD NEC LCD 17'''' 70GX2 - 1 214,00 zł (nie wiem jaki monitor :/; ten może być?)
Mysz: Logitech G5 Laser Mouse - 264,00 zł
Napęd magnetyczny: FDD 1.44MB - srebrny panel przedni - 29,00 zł
Napęd optyczny: DVD +/- RW LG Super-multi GSA-H20L LightScribe Dual Layer BOX - 195,00 zł (może być ta nagrywarka?; chciałbym mieć z LightScribe)
Obudowa: Antec Super Lanboy ATX - 349,00 zł
Pamięć RAM: Patriot Signature DDRII 2GB/667 (2 x 1GB) CL5 (PSD22G667KH) - 678,00 zł
Płyta główna: Asus P5WDH Deluxe I975X Socket 775 (...) - 848,00 zł (myślałem także nad GB, ale wydaje mi się, że Asus jest solidniejszy)
Podkładka: Steelpad QcK mini - 32,00 zł
Procesor: Intel Core 2 Duo E6300 1.86 GHz Socket 775 2048kB L2 BOX - 832,00 zł
Zasilacz: Tagan TG480-U15 480W ATX - 403,00 zł
Razem: 5 813,00 zł

Na dzień dzisiejszy taki zestaw. Jakieś propozycje zmiany, któregoś z podzespołów? Co prawda zależy mi, aby ta kwota już nie urosła.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.08.2006 o 09:54, Niedzielka99 napisał:

Karta graficzna: Galaxy GeForce 7300GT 256DDR3 128bit PCI-E TV/DVI Zalman Fan - 443,00 zł (za
rok kupię lepszą; G80)

jak za rok kupisz lepszą to bym w tej chwili kupił inną kartę, chociażby Sapphire Radeon X800GTO (cena ~ 400 zł)
jest wydajniejszy choć ma starszy silnik
np. w tym miejscu: http://www.agito.pl/index.php?pid=30753 cena 394 zł

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.08.2006 o 23:31, penny napisał:

w zasadzie jedynym sensownym rozwiązaniem jak zawsze jest poprostu sprawdzenie na własnej skórze
tym bardziej, że w grę wchodzi jeszcze czynnik nie do końca zależny od ciebie - czyli lab który
robi odbitki. bo nie chodzi tu o to, że LCD czy CRT będzie dawał lepsze kolor, ale to, który
z nich uda się lepiej dostosować danych warunków. nie oszukujmy się, nikt nie pozwoli ci pogrzebać
przy swojej maszynie do robienia odbitek :) przydałby się więc model, który daje się ustawiać
na najróżniejsze sposoby. idealnie by było gdyby miał dołączone choć najprostrze oprogramowanie
do kalibracji - kiedyś miały to niektóre samsungi, ale teraz to nie mam pojęcia.

Galadin pisał, że pożyczył lcd i kolory były zupełnie inne w wydruku - imho niech bierze crt.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

wymienilbym myszke na Logitech MX 1000 (kupisz za jakies 220) oraz nagrywarke na Lite-On (16HS) ma lightscribe :) (wyjdzie cie jakies 165 zl dostaniesz jakies plyty gratis jak na aukcji sobie ja kupisz)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze parę uwag. Po pierwsze, czy aby na pewno konieczna ci stacja dyskietek ? :D Może lepiej w to miejsce wsadzić jakiś panel z czytnikiem kart ? Dwa, straszne pieniądze wydajesz na dodatki, np mysz, klawiatura. Jesteś pro-gamer że musisz mieć mysz za 250 zł ? Dlaczego akurat ta płyta w wersji Deluxe ? Używasz raida, IEE i innych urządzeń które tam masz ? Nie możesz kupić tańszej wersji ? Przy przystrzyżeniu niektórych elementów kupisz od razu dobrą kartę. Nie wiem czy warto się rozdrabniać na przyszły rok.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.08.2006 o 10:12, Clegan napisał:

Galadin pisał, że pożyczył lcd i kolory były zupełnie inne w wydruku - imho niech bierze crt.

ale to nie o to chodzi. bo weźmie inny model CRT i kolory też będą inne. to nie jest tak, że każdy z monitorów CRT daje takie same kolory i każdy z monitorów LCD daje takie same kolory. każdy monitor daje inne kolory i dlatego stosuje się kalibrację, żeby to zniwelować. dlatego napisałem, żeby wybrał taki monitor, który można sobie regulować najlepiej z pomocą choćby najprostrzego oprogramowania przeznaczonego do tego celu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

jeśli kasa nie ma dla ciebie znaczenia, to po prostu wymień kartę graficzną na trochę lepszą a reszty mojego posta nie czytaj :)

a jeśli nie, to jeśli o mnie chodzi:
FDD bym w ogóle wywalił
obudowa za 350zł?? i do tego jeszcze zasilacz za 400zł? no ja rozumiem, że ma ładnie wyglądać, ale myślałęem, że jak kupujesz geForce 7300, to myślisz o graniu :) nie lepiej więc wybrać coś tańszego w tym miejscu i dopakować sobie kartę graficzną?
to samo myszka za 260zł - naprawdę takiej potrzebujesz, czy to ma być po prostu gadget?? w zasadzie powyżej 150zł za mysz, to zazwyczaj płaci się już nie za to co w środku tylko za bajer. jeśli o mnie chodzi, to miałem w rękach i te za 25 i te za 250zł i powiem ci, że jak dla mnie to wydanie więcej niż 80zł na mysz to wywalenie kasy na śmietnik.
odnośnie płyty, to moje zdanie jest takie samo jak SwenG''a
a i jeszcze monitor - w tej cenie jesteś w stanie znaleźć 19'''' monitory o podobnych parametrach... owszem nie będzie to NEC, ale mimo wszystko będzie całkiem niezły.

reasumując, twój zestaw otarł się o 6000zł, a karta graficzna, nie kosztuje nawet 10% tej kwoty... hmm, zakładam, że mimo wszystko zależy ci na graniu :) jakbyś dobrze pokombinował to jesteś w stanie bez większych problemów w tym samym przedziale cenowym za cały zestaw mieć dużo lepszą kartę, może nawet 7900GT. no chyba że wygląd kompa jest dla ciebie ważniejszy niż wygląd gier w które na nim grasz :) ale jeśli tak, to może po prostu kup maca? ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.08.2006 o 10:59, penny napisał:

> Galadin pisał, że pożyczył lcd i kolory były zupełnie inne w wydruku - imho niech bierze
crt.
ale to nie o to chodzi. bo weźmie inny model CRT i kolory też będą inne. to nie jest tak, że
każdy z monitorów CRT daje takie same kolory i każdy z monitorów LCD daje takie same kolory.
każdy monitor daje inne kolory i dlatego stosuje się kalibrację, żeby to zniwelować.
dlatego napisałem, żeby wybrał taki monitor, który można sobie regulować najlepiej z pomocą
choćby najprostrzego oprogramowania przeznaczonego do tego celu.


Z labem to nie będzie probelmów, porządny punkt Agfy no i bliska znajomość z właścicielami i pracownikami. Najlepsza porada to spróbować na własnej skórze. ;) Dzięki wszystkim za dyskusję, jak będą efekty to się pochwalę o tym co jest do kitu. ;p

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak poprzednicy, przesadziłeś z niektórymi sprawami.
Jeśli zależy Ci na dobrej myszce weź Logitech MX518, będziesz ok. 70 zł do przodu.
Płyta według mnie świetna, ale za droga w stosunku do możliwości. Ja bym wziął Asusa P5B Deluxe za 720 zł lub Gigabyte GA-P965 DS4 za jakieś 660 zł, jesteś kolejne 150-200 zł do przodu.
Zasilacz - wystarczy Ci Tagan 430 W, tu też z 50 zł do przodu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.08.2006 o 11:23, penny napisał:

reasumując, twój zestaw otarł się o 6000zł, a karta graficzna, nie kosztuje nawet 10% tej kwoty...
hmm, zakładam, że mimo wszystko zależy ci na graniu :) jakbyś dobrze pokombinował to jesteś
w stanie bez większych problemów w tym samym przedziale cenowym za cały zestaw mieć dużo lepszą
kartę, może nawet 7900GT. no chyba że wygląd kompa jest dla ciebie ważniejszy niż wygląd gier
w które na nim grasz :) ale jeśli tak, to może po prostu kup maca? ;)


wiesz - jesli chce wymieniac grafe za jakiś czas (a ma granice cenową i kupuje teraz), a cały czas chce miec b.dobry sprzęt, to w sumie dobrze robi. łatwiej wymienic po sześciu miesiącach kartę graf. (i ceny spadają) niż obudowę czy zasilacz (chodzi mi o czas), a te podzespoły szybko nie tanieją. To na czym mógł zaoszczędzić to grafa i procek, a E6300 jest w miarę przystępny. Ale jakby mógł juz teraz - to niech bierze 7900 GT.

pozdro :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.08.2006 o 14:32, Lumbago napisał:

Podobno wychacyłeś 7800GS za 999 zł jak możesz kliknij do mnie na gg bo mam pewien problem
z wyborem karty: 7496950

Nie mam gg tylko Skype, a to, że załapałem się na taką kartę w tej cenie, to uśmiech losu. Karta dobra, chociaż słyszałem też opinie, że dość często padają. Na pewno lepsza od 6800 GS ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A ja mam takie pytanie. Karta Memory Stick Duo lub Pro Duo w jakiej cenia sa?
Bo jak szukalem to w jednym 1GB jest za 209zl(!!!!!!), a w innym sa po 400zl tez 1GB. Prosze o jakies informacje. Z gory dziekuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

po 500 zl to sa 4 gb :D poszukaj najlepiej na allegro :) tam wiele akucji wystawiaja sklepy dzieki czemu masz pewnosc co do jakosci towaru i nie masz problemow przy realizacji gwarancji :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.08.2006 o 10:27, morthi napisał:

po 500 zl to sa 4 gb :D poszukaj najlepiej na allegro :) tam wiele akucji wystawiaja sklepy
dzieki czemu masz pewnosc co do jakosci towaru i nie masz problemow przy realizacji gwarancji
:)

Wlasnie na allegro byla za 209zl. A ta za 400zl (serio to prawda sam sie przerazilem) byla w empiku. Ale thx za odp. Chyba jednak na allegro kupie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

masz wlasnie piekny przyklad co to jest marza i ile mozna zarobic na produkcje :Dw tym przypadku prawie 100% :D a ludzie i tak niektorzy kupia w empiku :D
www.skapiec.pl tutaj mozesz porownac ceny danego produktu w wielu roznych sklepach :) a pozniej sie posilkowac roznymi serwwisami aukcyjnymi :) tylko nie napalaj sie na ebay :P bo trzeba przesylke doliczyc conajmniej 10$ ale czasem i tak taniej wychodzi :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się