Gram.pl

Andrzej Sapkowski: twórca Wiedźmina i lewicowy propagandzista

161 postów w tym temacie

Cygi napisał:
11 godzin temu, Sttark-san napisał:

1. Nie moja wina, że nauka i naukowcy jak i świat nie zgadza się z twoimi urojeniami xd. 
2. I jedynie ty masz budyń z mógzu i kisielw gaciach co najwyżej xd. 

1. To nie nauka i naukowcy wykreślili homosiów z listy chorób umysłowych, tylko głosowanie według własnego widzi-mi-się.
2. Może jeszcze wysypkę na skórze i popiół we włosach? Ewidentnie mam do czynienia z młodzikiem.
Przeproś i wyjdź.

Żeby nie być gołosłównym, to o czym piszesz to zwykły mit. Widzisz, aż do XIX w. homoseksualizm nie był postrzegany jako choroba psychiczna, ale raczej jako przejaw zepsucia i rozpatrywana w kategoriach aktu wyboru, a nie cechy osoby ludzkiej, przynajmniej jeśli chodzi o gronno lekarzy z calego świata.

Pierwsze głosy rozpatrujące zjawisko homoseksualności w kategoriach psychologii uznawały ją za normalne zjawisko. Prekursor współczesnej psychologii i psychiatrii, twórca psychoanalizy Zygmunt Freud uważał (zgodnie z obecnymi poglądami), że wszyscy ludzie są w pewnym stopniu biseksualni. Konsekwentnie odmawiał „leczenia” osób homoseksualnych, uważając, że homoseksualizm jest jednym z wariantów rozwoju seksualności. Zachował się list Freuda do matki pewnego geja, która prosi go o interwencję i „wyleczenie” swojego syna. Freud tłumaczy w nim, że homoseksualizm nie jest stanem wymagającym leczenia.

Psychologia rozwijała się jednak w społeczeństwie będącym pod wciąż jeszcze silnymi wpływami religijnymi i wpływy te prowadziły do wypaczeń w jej rozwoju. Metodologia badań psychologicznych nie była jeszcze w pełni ukształtowana. Paradygmat badań psychologicznych opartych na metodach ilościowych takich jak testy statystyczne badających istotność różnic między badaną próbką a próbką kontrolną pojawił się w nauce dużo później. Dominowały wtedy domysły badaczy i ich subiektywne wrażenia wyniesione z praktyki.

Homoseksualizm, o którym mówisz, został sklasyfikowany jako socjopatyczne zaburzenie osobowości w pierwszym wydaniu podręcznika do diagnozowania zaburzeń psychicznych DSM (Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders), który ukazał się w 1952 roku. Jak w nim zaznaczono osoby homoseksualne „były przede wszystkim chore z punktu widzenia społeczeństwa i dostosowania się do dominującego środowiska kulturowego”.[1]W wydaniu drugim, przeniesiono homoseksualizm do działu „inne zaburzenia psychiczne natury nie-psychotycznej”. Odbyło sie to wbrew sugestiom europejskich psychiatrów. Wynikało to z popularności niechętnego dokonaniom europejskiej psychiatrii Karla Menningera, który homoseksualizm uważał za „zło i chorobę”

Tim Dean, Christopher Lane: Homosexuality and Psychoanalysis. Chicago: University of Chicago Press

A co do usunięcia to zostało one, podjęte zgodnie z obowiązującymi standardami po licznych dyskusjach w oparciu o argumentację naukową i właściwie jednogłośnie (jeśli nie liczyć głosów wstrzymujących się). Referendum APA często przywoływane przez środowiska homofobicznej propagandy było głosowaniem nad próbą cofnięcia zmian podjętych w oparciu o naukową argumentację. Jest więc dokładnie na odwrót niż twierdzą propagandyści, to środowiska niechętne usunięciu chciały się posłużyć głosowaniem jako narzędziem zastępującym naukę, a nie na odwrót. Z około 17 tysięcy członków APA. 58% spośród nich (5 854) poparło decyzję Zarządu o wykreśleniu homoseksualizmu z DSM, a 37,8% (3 810) zagłosowało przeciwko. Taka sama procedura dotyczy jakichkolwiek zaburzeń. 

 

Skoro nie ufasz amerykanom to moze zaufasz polakom? 
Stanowisko polskich lekarzy, psychologów, psychiatrów jest jasne, 

,,Polskie Towarzystwo Seksuologiczne jest zaniepokojone krzywdzącym wpływem społecznych uprzedzeń na funkcjonowanie psychiczne i społeczne osób homoseksualnych i biseksualnych oraz jest świadome niechlubnej roli, jaką w podtrzymywaniu tych uprzedzeń odegrała niegdyś nauka, która przez ponad sto lat (do 1973 w USA i do 1991 w Europie) uznawała homoseksualność za zaburzenie psychiczne. Ówczesne mniemanie o patologicznym charakterze homoseksualności okazało się niepoparte faktami naukowymi, lecz oparte na społecznych uprzedzeniach od wieków zakorzenionych w kulturze zachodniej. Dlatego też homoseksualność została wykreślona z obu najważniejszych klasyfikacji zaburzeń psychicznych – DSM i ICD. Jednocześnie na Polskim Towarzystwie Seksuologicznym, jako na organizacji naukowej, spoczywa odpowiedzialność za rozpowszechnianie w społeczeństwie aktualnego stanu wiedzy seksuologicznej, szczególnie jeśli społeczna dezinformacja w zakresie seksuologii podtrzymuje niesłuszną dyskryminację jakiejkolwiek grupy społecznej.,,

 

A teraz zaprezentuj jakimi dowodami posługiwali się zwolennicy pozostawienia homosksualizmu jako zaburzenia. Jakie dowody naukowe mieli, opartę na badaniach np. genetycznych czy coś w tym stylu. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, to zaczynamy:

Po zapoznaniu się z twórczością w tym temacie koledzy @TigerXP, @Cygi oraz @Sttark-san otrzymują dzień przerwy od Forum. Pooddychajcie świeżym powietrzem, piękne lato mamy za oknem. Jeśli nieco luźniejsze zasady obowiązujące w tym miejscu zachęcają Was do ostrzejszej wymiany zdań, to nagrody również będą bolały. Zaznaczam, że kolejne tego typu akcje skutkować będą dłuższym urlopem.

Co do reszty - ostrzegam przed podobnymi występami. Dyskutujmy, rozmawiajmy, ale trzymajmy jakiś poziom dysputy. Nie sprowadzajmy jej do obrażania innych: czy to użytkowników, czy to całych grup społecznych.

Z mojej strony to tyle.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja to myślę, ze problem polega bardziej nie na tym co się znalazło w sadze i grach ale na tym co zarzucano wiedźminowi, akcja trzeciej części gry osadzona jest w Królestwach Północy, które wielu analogicznie utożsamia z europą. Twórcy gry widocznie tak widzieli Redanię i Temerię, nie ma co im zarzuciać braku innych kolorów skóry gdyż cały świat wiedźmina mówi o nienawiści do innych ras;  wszelkie zrywy czy pogromy skierowane są często w nieludzi, a osoby o kolorze skóry niczym kawa występują na południu. Z tego co pamiętam w dodatku serca z kamienia pojawia się zaklinacz, który pochodzi z południowych krain, może nawet z Nazairu i przypomina co tu dużo mówić - Araba. Orientacje seksualne też są najróżniejsze i tu nie ma co się kłócić, a czepianie się, że główny bohater jest jaki jest nie ma sensu i sądzę, że czepiają się osoby, które nie czytały książek. W uniwersum różne rzeczy, które są inne niż w tym prawdziwym są normalne więc nie ma co się czepiać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajny, ciekawy artykuł - spokojnie moglibyście napisać jeszcze jeden o tym, co sprawiło, że pierwszy zbiór opowiadań osiągnął sukces a Wiedźmin stał się symbolem polskiej fantastyki na długie lata :) Więcej takich tekstów :)

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 8/7/2017 o 14:15, Shu napisał:

Napisałem - nie ze wszystkim co piszą autorzy się zgadzam. Osobiście uważam, że wprowadzanie jakichkolwiek mniejszości jest w pewnym sensie potrzebne, ale powinno się to robić tylko wtedy kiedy da się to sensownie wyjaśnić, i kiedy spójność świata na tym nie ucierpi. 

 

No i mam tak samo, ale nie brakuje tutaj takich, w tym autor artykulu, dla których czarny powinien być po to, żeby być. I dla nich bez znaczenia, czy akcja gry toczy się w Nowym Jorku XXI wieku czy w Londinium 400 AD. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 8/7/2017 o 14:10, pannowacki napisał:

Bardzo dużo. 

 

 

Nie ma. Znaczy jest - jak należysz to "uciskanej" mniejszości, wtedy rób co chcesz. Jak jesteś ze "wstrętnej" większości to masz wrzucić wszystko, czego mniejszość się domaga, nawet jak Tobie samemu to nie pasuje. Albo wyrzucić to, co im sie nie podoba. Do tego wszystko zmierza i nie widzę powodu, dla którego miałbym to akceptować. 

Jak jakiejś trans przeszkadzał JEDEN napis na nagrobku w Pillars of Eternity to zrobiła aferę i go usunięto. Jak ja bym powiedział, że mi przeszkadza homozwiązek w grze x to bym usłyszał, że jestem homofob, a w ogóle to przecież mogę go pominąć. Więc zapytam - gdzie tutaj jest ta równość?  

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przed chwilą, Bambusek napisał:

No i mam tak samo, ale nie brakuje tutaj takich, w tym autor artykulu, dla których czarny powinien być po to, żeby być. I dla nich bez znaczenia, czy akcja gry toczy się w Nowym Jorku XXI wieku czy w Londinium 400 AD. 

W sumie akurat ten artykuł jest właśnie o tym, jak autor stara się uzasadnić umieszczanie czarnych w grach z Wiedźminem, więc tu kula w płot ;)

To niejaki Sławek S. robi w dziale ad misericordiam.

 

Co do artykułu:

Ja tam się na wiedźmińskim rzemiośle nie znam, a i fantastyki kijem nie tykam (chyba, że mam dyskusję ze Świadkami Jehowy, khe, he), ale wiem co tzw antyfeminiści rozumieją pod pojęciem feminizmu i podane przykłady "feminizmu" Sapkowskiego nie mają z tym nic wspólnego.

Wiem też, że protest przeciwko "kolorowaniu" Wieśka nie ma nic wspólnego z nacjonalizmem, czy rasizmem, a raczej z głosem sprzeciwu wobec narzucania tzw "politycznej poprawności" (cudzysłów, bo nijak się to ma do definicji) i w zasadzie (tak słyszałem, tu się nie podpiszę, bo czytałem tylko jedno opowiadanie) rozwadniania specyficznego charakteru powieści Sapkowskiego do poziomu amerykańskiej multikulturowej papki.

Wiem również co to macdonaldyzacja składników kultury lokalnej i zatracanie przez nią indywidualnego charakteru, więc rozumiem sprzeciw.

Tak na marginesie, odnośnie [tendencyjnego] zrzutu z komentarzami: poprawcie jeśli się mylę, ale czy osoby, które piszą o czarnym Wiedźminie LGBT (wyczuwam egzagerację), nie mają aby na myśli tego, jak mu tam ...Geralta z Rivii, całkiem czytelnie opisanego jako siwowłosego białasa gustującego w białogłowach?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bambusek napisał:

Jak jakiejś trans przeszkadzał JEDEN napis na nagrobku w Pillars of Eternity to zrobiła aferę i go usunięto. Jak ja bym powiedział, że mi przeszkadza homozwiązek w grze x to bym usłyszał, że jestem homofob, a w ogóle to przecież mogę go pominąć. Więc zapytam - gdzie tutaj jest ta równość?   

No nie ma równości, oczywiście. Żart wymierzony w transseksualistów jest obraźliwy dla tej grupy, powiela szkodliwe stereotypy, etc. A jeśli Tobie przeszkadzałby związek homoseksualny w grze - słusznie napisałeś, problem leżałby w Twojej homofobii.

To tak samo, jakbyś próbował postawić znak równości między tym, że w grze (filmie, książce, serialu) byłyby elementy antysemickie vs. przeszkadzałoby Ci, że w grze występują Żydzi. Absolutnie nie można zrównywać tego, szanujmy logikę. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że chyba autor trochę rozszerzył felieton więc i ja pokuszę się o drugi komentarz. Felieton jest żałosną próbą wyciarania sobie lewackiej gęby wspaniałą prozą fantasy, klasykiem klasyków polskiej współczesnej literatury, przebieranie arcyciekawej wizji świata autora pod swoje chore fantazje o obronie praw "poszkodowanych" mniejszości. Ciri jest homo? No jest, całkiem ciekawy wątek, nie ma najmniejszego powodu wyciągać tego do swoich politycznych dywagacji (komentatorzy tego artykułu). Gdybyście Wy, wielbiciele LGBT i innych tęcz nie krzyczeli tak głośno jakie to cudowne być gejem, prawilne chłopaki spod bloku (sebixy i inne tego typu istoty) nie krzyczeli by tak głośno "kto nie skcze ten pedałem". Ludzie zamiast cieszyć się fascynującym uniwersum wykreowanym przez mistrza Sapkowskiego próbują się nawzajem przekrzyczeć czyj światopogląd jest bardziej mojszy niż twojszy. Żałosne. Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ManInFlames napisał:

Widzę, że chyba autor trochę rozszerzył felieton więc i ja pokuszę się o drugi komentarz. Felieton jest żałosną próbą wyciarania sobie lewackiej gęby wspaniałą prozą fantasy, klasykiem klasyków polskiej współczesnej literatury, przebieranie arcyciekawej wizji świata autora pod swoje chore fantazje o obronie praw "poszkodowanych" mniejszości. Ciri jest homo? No jest, całkiem ciekawy wątek, nie ma najmniejszego powodu wyciągać tego do swoich politycznych dywagacji (komentatorzy tego artykułu). Gdybyście Wy, wielbiciele LGBT i innych tęcz nie krzyczeli tak głośno jakie to cudowne być gejem, prawilne chłopaki spod bloku (sebixy i inne tego typu istoty) nie krzyczeli by tak głośno "kto nie skcze ten pedałem". Ludzie zamiast cieszyć się fascynującym uniwersum wykreowanym przez mistrza Sapkowskiego próbują się nawzajem przekrzyczeć czyj światopogląd jest bardziej mojszy niż twojszy. Żałosne. Pozdrawiam.

Gwoli ścisłości mój komentarz jest próbą ataku na obie strony, i tych którzy by wsadzali (hehehe, sorry) wszędzie czarnych gejów, oraz na tych, którzy agresywnie są temu przeciwni, albo w ogóle niestosownie przeciwni. Moim skromnym zdaniem, wszystko ma swoje miejsce i czas, tak jak pisałem w poprzednim komentarzu, gdzieś daleko na dole strony, więc jeśli coś jest solidnie wytłumaczone fabularnie albo poparte spójnością świata jestem jak najbardziej z mniejszościami w wirualnych uniwersach okej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, pannowacki napisał:

1. Żart wymierzony w transseksualistów jest obraźliwy dla tej grupy, powiela szkodliwe stereotypy, etc. A jeśli Tobie przeszkadzałby związek homoseksualny w grze - słusznie napisałeś, problem leżałby w Twojej homofobii.

2. To tak samo, jakbyś próbował postawić znak równości między tym, że w grze (filmie, książce, serialu) byłyby elementy antysemickie vs. przeszkadzałoby Ci, że w grze występują Żydzi. Absolutnie nie można zrównywać tego, szanujmy logikę. 

1. Innymi słowy - nieważne co powiesz, wszystkie odmiany LBGT (jak to w ogóle brzmi?!) są nietykalne, nie można powiedzieć nawet żarciku, a każda krytyka z twoich ust określa ciebie jako homofoba (ponownie, bo wszyscy na widok homo uciekają w panice, taa).

Czyli hej, nawet tych, co na paradach ubierają się jak clowny z cyrku z przylepionymi wibratorami na czole, nie można skrytykować!
Po prostu! Bo nie!

Hahaha...nie.

2. Absolutnie nie można zrównywać tego, bo co - bo to żydzi?

Niułs-flasz dla ciebie:
- oni nie są perfekcyjni
- oni nie są nieskazitelni
- oni nie są nietykalni
- oni nie są rasą panów tego świata

To jest niesamowite, że stajesz za nimi murem, gdy są krytykowani, a gdy idzie w drugą stronę i kiedy żydzi określają wszystkich pozostałych ludzi jako zwierzęta, które mają im służyć jako niewolnicy (tak, ciebie też tak traktują), to już siedzisz cicho? Bo absolutnie nie można ich krytykować?

Co za kpiny.

I ty jeszcze śmiesz żądać od kogoś szacunku?
W życiu nie widziałem tak skrajnej hipokryzji.
===
Mój wskaźnik cierpliwości jest już na czerwonym, więc pytam się wprost - czy ty razem z Serafinem dalej będziecie zalewać ten portal rynsztokiem propagandy LBGT i multi-kulti rodem z zachodu?

Pytam, bo chcę wiedzieć, czy tracić jeszcze czas na robienie sobie nadziei, że tutejsze miejsce ma jeszcze jakąś przyszłość, czy nigdy więcej tu nie zaglądać i zachęcać resztę ludzi, żeby zrobili to samo?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cygi napisał:
13 godzin temu, pannowacki napisał:

1. Żart wymierzony w transseksualistów jest obraźliwy dla tej grupy, powiela szkodliwe stereotypy, etc. A jeśli Tobie przeszkadzałby związek homoseksualny w grze - słusznie napisałeś, problem leżałby w Twojej homofobii.

2. To tak samo, jakbyś próbował postawić znak równości między tym, że w grze (filmie, książce, serialu) byłyby elementy antysemickie vs. przeszkadzałoby Ci, że w grze występują Żydzi. Absolutnie nie można zrównywać tego, szanujmy logikę. 

1. Innymi słowy - nieważne co powiesz, wszystkie odmiany LBGT (jak to w ogóle brzmi?!) są nietykalne, nie można powiedzieć nawet żarciku, a każda krytyka z twoich ust określa ciebie jako homofoba (ponownie, bo wszyscy na widok homo uciekają w panice, taa).

Czyli hej, nawet tych, co na paradach ubierają się jak clowny z cyrku z przylepionymi wibratorami na czole, nie można skrytykować!
Po prostu! Bo nie!

Hahaha...nie.

2. Absolutnie nie można zrównywać tego, bo co - bo to żydzi?

Niułs-flasz dla ciebie:
- oni nie są perfekcyjni
- oni nie są nieskazitelni
- oni nie są nietykalni
- oni nie są rasą panów tego świata

To jest niesamowite, że stajesz za nimi murem, gdy są krytykowani, a gdy idzie w drugą stronę i kiedy żydzi określają wszystkich pozostałych ludzi jako zwierzęta, które mają im służyć jako niewolnicy (tak, ciebie też tak traktują), to już siedzisz cicho? Bo absolutnie nie można ich krytykować?

Co za kpiny.

I ty jeszcze śmiesz żądać od kogoś szacunku?
W życiu nie widziałem tak skrajnej hipokryzji.
===
Mój wskaźnik cierpliwości jest już na czerwonym, więc pytam się wprost - czy ty razem z Serafinem dalej będziecie zalewać ten portal rynsztokiem propagandy LBGT i multi-kulti rodem z zachodu?

Pytam, bo chcę wiedzieć, czy tracić jeszcze czas na robienie sobie nadziei, że tutejsze miejsce ma jeszcze jakąś przyszłość, czy nigdy więcej tu nie zaglądać i zachęcać resztę ludzi, żeby zrobili to samo?

Szkoda tylko że op nigdy tego nie powiedzial. Wpisujesz mu w usta słów które nie padły i walczysz z chocholem którego stworzyłes

 Może nie trac czasu na wpisywanie takich głupot. Tak będzie lepiej xd 

Nazywanie propaganda czegoś czego się nie rozumie. Za każdym razem bawi tak samo xd 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 8.08.2017 o 09:52, Muradin napisał:

Dobrze, to zaczynamy:

 

Szczerze powiedziawszy dziwie sie ze dopiero przy tym temacie ktos zainterweniował, juz myslalem ze opusciliscie nas calkowicie i pozostawiliscie na pastwe.

Jak juz sie pokazałes to odniesiesz sie moze do tych ostatnio coraz częstszych pseudo lewackich tekstów na gram? Przeciez widac ze pisane sa one tylko po to zeby wzniecac klotnie na forum. Naprawde wam to nie przeszkadza ze forum zamienia sie w rynsztok. I to nie tylko za sprawa userów, ale takze autorów tych tematów, ktorzy specjalnie wybieraja takie, a nie inne tematy, zeby rozsierdzić ta mala juz forumowa spolecznosc. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przed chwilą, TigerXP napisał:

Szczerze powiedziawszy dziwie sie ze dopiero przy tym temacie ktos zainterweniował, juz myslalem ze opusciliscie nas calkowicie i pozostawiliscie na pastwe.

Jak juz sie pokazałes to odniesiesz sie moze do tych ostatnio coraz częstszych pseudo lewackich tekstów na gram? Przeciez widac ze pisane sa one tylko po to zeby wzniecac klotnie na forum. Naprawde wam to nie przeszkadza ze forum zamienia sie w rynsztok. I to nie tylko za sprawa userów, ale takze autorów tych tematów, ktorzy specjalnie wybieraja takie, a nie inne tematy, zeby rozsierdzić ta mala juz forumowa spolecznosc. 

Odpowiem krótko - nie odpowiadam za treści redakcyjne, które pojawiają się na gram.pl.

Jeśli chciałbyś w tej sprawie otrzymać więcej informacji, to napisz proszę na maila redakcyjnego: redakcja@gram.pl.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przed chwilą, Muradin napisał:

Odpowiem krótko - nie odpowiadam za treści redakcyjne, które pojawiają się na gram.pl.

Jeśli chciałbyś w tej sprawie otrzymać więcej informacji, to napisz proszę na maila redakcyjnego: redakcja@gram.pl.

No ale napewno masz rozeznanie w tym co sie dzieje za kulisami lepsze niz ja. Uchyl rabka tajemnicy i zdradz nam czy naprawde nikomu u wladzy nie przeszkadzaja takie teksty?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przed chwilą, TigerXP napisał:

No ale napewno masz rozeznanie w tym co sie dzieje za kulisami lepsze niz ja. Uchyl rabka tajemnicy i zdradz nam czy naprawde nikomu u wladzy nie przeszkadzaja takie teksty?

Tak jak powiedziałem - jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej w tej sprawie, to napisz na maila redakcyjnego. Ja takich informacji nie udzielam.

Z kolei kolega @Cygi: ostrzegam po raz ostatni. Jeśli jeden dzień nie pomógł na otrzeźwienie, to może dłuższe wolne pomoże?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
56 minut temu, pannowacki napisał:

@Muradin: Cygi powrót z urlopu od forum zaczął od transfobicznych i antysemickich bzdur. Czy nie dałoby się przedłużyć tego urlopu bezterminowo?

Ciekawe czy gdyby to napisal odnosnie mieszkanców Tadzykistanu, to tez by Ci tak to przeszkadzalo. 

Pomijam fakt ze ja tam niczego antysemickiego i transfobicznego nie widze. Bo napisał ze na paradach ubieraja sie jak clowny? https://youtu.be/AVi22oUaCy0?t=66

Napisał ze zydzi nie sa idealni? A sa?

 

Edytowano przez TigerXP

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, TigerXP napisał:

Ciekawe czy gdyby to napisal odnosnie mieszkanców Tadzykistanu, to tez by Ci tak to przeszkadzalo. 

A to w Tadżykistanie są gorsi ludzie?

Z mojej strony EOT. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się