Zaloguj się, aby obserwować  
Illidan_Shando

Nowa matura ;/

5431 postów w tym temacie

Dnia 10.05.2011 o 18:59, Jave napisał:

Ogólnie, podoba mi się to, że matura poszła nieco w górę, przynajmniej nas - maturzystów
- zróżnicuje.

W perspektywie rekrutacji na polskie uczelnie, to zdecydowanie dobre, choć ci, którzy wybierają się zagranicę, nie będą z tego powodu zadowoleni.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.05.2011 o 14:11, lord0 napisał:

1) Czy surowce naturalne się kiedyś skończą ? Jaka jest dla nich alternatywa ? (wtf?)

Standardowe pytanie, chodziło pewnie o to, żebyś nawijał o energii słonecznej, elektrowniach czerpiących moc z wiatru, wody i takie tam ;]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

pisał ktoś niemiecki podstawowy? jak dla mnie poziom był niski, trudniejsze były próbne i matury z tamtych lat..
list do kolegi, więc wiadomo, nie trzeba używać żadnych zwrotów grzecznościowych, wiadomość o przełożeniu spotkania to też raczej prościzna, słuchanie to chyba było najłatwiejsze jakie robiłem w życiu, a czytanie też było do zrobienia :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.05.2011 o 16:40, zalamana320 napisał:

A ja mam pytanie nieco z innej beczki. W tym zadaniu o turyście napisałam układ równań
z którego powinna wyjść mi równanie kwadratowe i wyliczyć z niego delte. A ja ominełam
zapis tego równania kwadratowego i odrazu policzyłam delte i podałam wyniki. Myślicie
że przez brak tego zapisu mogą unieważnić mi mature? Nie dawałam nikomu ściągać tego
zadania ani nie mam go od nikogo innego. POMOCY!



Kurcze ja mam nadal obawy... Ominięcie tego jednego zapisu ale niestety istotnego może powodować unieważnienie matury?? help!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.05.2011 o 20:10, zalamana320 napisał:

Kurcze ja mam nadal obawy... Ominięcie tego jednego zapisu ale niestety istotnego może
powodować unieważnienie matury?? help!

Niby dlaczego mieliby unieważnić maturę? Co najwyżej odejmą jeden punkt za brak obliczeń (na pierwszej stronie było napisane żeby wszystkie, ale to wszystkie działania zapisywać).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.05.2011 o 20:10, zalamana320 napisał:

Kurcze ja mam nadal obawy... Ominięcie tego jednego zapisu ale niestety istotnego może
powodować unieważnienie matury?? help!

Idź, łyknij sobie jakiegoś mocnego alkoholu, bo za bardzo panikujesz. Nie ma bata, żeby ci unieważnili maturę za brak zapisu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chyba, że brakujący zapis to numer pesel. Istotnie, mogłoby się zdarzyć, że fotony wybiją elektrony z atomów wchodzących w skład kleju, którym jest przyklejona naklejka z peselem z przedniej i tylnej strony. Wtedy naklejki odpadną, a ich brak + brak wpisanego peselu oznaczają mniej więcej tyle, że do komisji okręgowej poszła matura Gala Anonima. Wydaje mi się jednak, że komisja nauczycielska powinna uprzedzić, że nie powinno się naświetlać arkusza lampą rentgenowską.

Maturę mogą unieważnić, jeżeli cała sala zrobiła te same błędy, a do rozwiązań zadań uczniowie doszli w ten sam sposób.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.05.2011 o 21:07, Jave napisał:

Chyba, że brakujący zapis to numer pesel. Istotnie, mogłoby się zdarzyć, że fotony wybiją
elektrony z atomów wchodzących w skład kleju, którym jest przyklejona naklejka z peselem
z przedniej i tylnej strony. Wtedy naklejki odpadną, a ich brak + brak wpisanego peselu
oznaczają mniej więcej tyle, że do komisji okręgowej poszła matura Gala Anonima. Wydaje
mi się jednak, że komisja nauczycielska powinna uprzedzić, że nie powinno się naświetlać
arkusza lampą rentgenowską.

Ach, faktycznie, zapomniałem o tym. U nas w zeszłym roku 3 osoby tak oblały.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.05.2011 o 18:55, Belegdil napisał:

> 1) Czy surowce naturalne się kiedyś skończą ? Jaka jest dla nich alternatywa ? (wtf?)

Standardowe pytanie, chodziło pewnie o to, żebyś nawijał o energii słonecznej, elektrowniach
czerpiących moc z wiatru, wody i takie tam ;]

tak wiem, tylko z takiego pytania ciężko coś zrobić na 3 minuty, zazwyczaj masz się z czymś zgodzić lub nie, albo porównać, a nie wymieniać jak tu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.05.2011 o 22:55, lord0 napisał:

tak wiem, tylko z takiego pytania ciężko coś zrobić na 3 minuty, zazwyczaj masz się z
czymś zgodzić lub nie, albo porównać, a nie wymieniać jak tu

Mam inne zdanie na ten temat, bo akurat jeśli chodzi o naturalne źródła energii to temat ten wałkuje się tak wiele razy na zajęciach różnych, że można lać wodę i lać.
A i w tym pytaniu zgadzasz się lub nie z tym, że surowce się skończą i możesz sobie porównywać te alternatywne, także wiesz ;]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam takie pytanko - zdawał już ktoś rozszerzony ustny z angola? Jeśli tak, to jak to ogólnie wygląda i ile trwa?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tegoroczna matura z fizyki na poziomie rozszerzonym - ...zaskakująca prosta. Nie powiem że trywialna ale po tym jak straszyli mnie na próbnych to poczułem się mile zaskoczony. Bardzo dużo teorii, można było też strzelać (jedno z zadań polegało na wstawieniu jednej literki - S lub N :D). Stosunkowo niewiele trzeba było za to liczyć, a to co już trzeba było to nie jakieś zadania wyjęte z czeluści piekieł a napisane przez kogoś normalnego.

W sumie słyszałem już opinie że podstawa była trudniejsza od rozszerzenia - nie wiem czy to dobrze ale mi nie przeszkadza ;P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.05.2011 o 23:17, Mikex napisał:

Mam takie pytanko - zdawał już ktoś rozszerzony ustny z angola? Jeśli tak, to jak to
ogólnie wygląda i ile trwa?


Z tego co pamiętam to idąc na ustny wchodzisz do sali, losujesz kartę (na tej karcie - na pierwszej stronie są wykresy, obrazki itp no i musisz wyjaśnić co widzisz, na drugiej stronie masz do wyboru jeden z dwóch tematów z których musisz ułożyć ustną prezentację). Na przygotowanie masz chyba 10 minut, w tym czasie odpowiada osoba która na liście była przed tobą, gdy ona kończy to ty zaczynasz swoją pracę. Grunt to aby jak najwięcej gadać, gdy ja miałem ustny angielski to dziewczyna przede mną dukała co drugie słowo po angielsku, myślałem że ją obleją ale i tak zdała a to był obraz nędzy i rozpaczy ; )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Podobne odczucia, niektóre próbne były właśnie wyjęte z czeluści piekieł ;) A tu fajnie fajnie, choć trochę mało liczenia, ale da się przeboleć. Jestem dość pozytywnie nastawiony ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie było za dużo teorii, za mało liczenia. Tak że w sumie nie jestem pewien niczego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie, czego dotyczą pytania na maturze ustnej z polskiego? Bardziej utworu i jego znajomości, czy bardziej sensu, interpretacji i takich tam?
PS. Mój temat: "czasy, w których żyje bohater w znacznym stopniu determinują jego los" Rozważ prawdziwość tej tezy odowłując się do 2 epok.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

pytania dotyczą dosłownie wszystkiego, mogą Cię zapytać o autora, utwór, dlaczego ten temat, dlaczego tak a nie inaczej zrealizowałaś ten temat, itp. itd.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie ma reguły, bo to właściwie zawsze zależy od samej osoby egzaminującej. Mogą zapytać o cokolwiek - zadać nawet pytanie "Dlaczego akurat przykład xxx, a nie yyy?", kiedy to trzeba opowiedzieć historię swojego życia, dlaczego dany przykład bardziej Ci się spodobał.
W takim temacie, jak masz, dobrze jest zwrócić właśnie uwagę na "czasy, w których żyje bohater", bo nie zdziwiłbym się, gdyby zadano pytanie właśnie o daną epokę, kiedy się zaczęło i skończyło, co się działo, etc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.05.2011 o 13:25, xmarqinaxnellx napisał:

Mam pytanie, czego dotyczą pytania na maturze ustnej z polskiego? Bardziej utworu i jego
znajomości, czy bardziej sensu, interpretacji i takich tam?
PS. Mój temat: "czasy, w których żyje bohater w znacznym stopniu determinują jego los"
Rozważ prawdziwość tej tezy odowłując się do 2 epok.

To zależy, nie da się jednoznacznie określić o co będą pytać. Jedni dostają pytania o literaturę przedmiotu, inni o literaturę podmiotu i jej znajomość. Znam kilka przypadków, w których odpowiedź na pytanie była wprost zawarta w prezentacji, w innych przypadkach trzeba było wyrazić swoją opinię na prezentowany temat, wyjaśnić dlaczego się wybrało te a nie inne dzieła i dlaczego akurat ten temat cie zainteresował (to pytanie dostało 12 na 14 osób , z którymi zdawałem).
Nie ma co się jednak martwić, pytania przeważnie nie są trudne, wystarczy umieć się wysłowić i wiedzieć o czym jest prezentacja. Nie zaliczyć matury ustnej z polskiego to już na prawdę spory wyczyn godny upamiętnienia :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować