Zaloguj się, aby obserwować  
Jaki_Gahn

Wojsko - Temat Ogólny

1242 postów w tym temacie

Dnia 29.09.2008 o 19:10, OriginalGangsta napisał:

Heh, ja dzisiaj też dostałem wezwanie na rejestrację. ;p
To jak to jest, tych z rocznika 1990 jeszcze biorą czy już nie?


Już nas nie wezmą, ale zarejestrować się trzeba. Przez WKU też chyba przejdziemy, ale strachu nie ma. :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj dostałem list. Mam się zgłosić do rejestracji 23 października. Słabo mi na samą myśl o urzędach, ale co mam zrobić - lepiej nie denerwować panów z ŻW :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.09.2008 o 19:10, OriginalGangsta napisał:

Heh, ja dzisiaj też dostałem wezwanie na rejestrację. ;p
To jak to jest, tych z rocznika 1990 jeszcze biorą czy już nie?


Co sie ma rejestracja do poboru? Państwo po prostu chce sprawdzic czy na wypadek wojny będzie Cię mogło zmobilizować czy dac sobie spokój z kaleką o kategorii XYZ. Bez urazy. Taki spis powszechny po prostu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.09.2008 o 19:05, White Eagle napisał:

Dzisiaj dostałem list. Mam się zgłosić do rejestracji 23 października. Słabo mi na samą
myśl o urzędach, ale co mam zrobić - lepiej nie denerwować panów z ŻW :)


O ile się nie mylę, to tymi wstydliwymi zajmuje się policja. ŻW jest raczej od spraw związanych z żołnierzami (tymi, którzy już służą).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.09.2008 o 19:39, GringoG3 napisał:

Ostatni pobór do wojska jest na jesień tego roku. Ale tak bardzo ktoś nie chce iść do woja to jest na to dobry sposób...


Masz nieaktualne informacje. Rząd już zrezygnował z szybkiego uzawodowienia armii. Ostatni pobór będzie za dwa-trzy lata. O ile znowu nie zmienią zdania. ;]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.09.2008 o 23:42, Sth`Devilish napisał:

O ile się nie mylę, to tymi wstydliwymi zajmuje się policja. ŻW jest raczej od spraw
związanych z żołnierzami (tymi, którzy już służą).


Mylisz się. Osoby w wieku przedpoborowym, w momencie otrzymania wezwania (czy to na rejestrację czy to na komisję) znajdują się w jurysdykcji MON, czyli ŻW może się przypętać...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.10.2008 o 07:54, mrosi napisał:

Mylisz się. Osoby w wieku przedpoborowym, w momencie otrzymania wezwania (czy to na rejestrację
czy to na komisję) znajdują się w jurysdykcji MON, czyli ŻW może się przypętać...


Być może, ale mimo wszystko mam wrażenie, że większością takich spraw zajmuje się po prostu policja, ŻW nie ma jednostek w każdym mieście :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie martwie sie tą rejestracją:P To wszystko trwa 5 minut, podpisujecie jakiś papierem i odchodzicie:P Mój kolega był już:P Ja sam mam na 10.10

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.09.2008 o 23:42, Sth`Devilish napisał:

O ile się nie mylę, to tymi wstydliwymi zajmuje się policja. ŻW jest raczej od spraw
związanych z żołnierzami (tymi, którzy już służą).


Rzeczywiście masz rację, napisali nawet na wezwaniu że policja może mnie doprowadzić siłą. Jeżeli chodzi o ŻW (Żółwie Wodne, Żetony czy jak im tam) to miałem z nimi już wątpliwą przyjemność rozmawiać. Ale ogólnie to ich nawet lubię.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.10.2008 o 15:09, RafiXxx napisał:

I co trzeba miec/robic zeby byc sierżantem?(juz o starszego nie pytam) i jak zawodowa
armia wyglada w praniu?(ja mma komisje 7 pzdziernika:p)


Przede wszystkim trzeba skończyć szkołę podoficerską. Żeby to zrobić trzeba mieć etat kaprala. O te niestety jest ciężko - trzeba poszukać po jednostkach. Na pewno nie ma co liczyć na to, że w najbliższej jednostce będzie od groma etatów czekających na każdego.
W sumie najłatwiej dostać się do wojska jako starszy szeregowy. Wystarczy mieć odbytą służbę zasadniczą, ukończone gimnazjum, 18 lat i można zaczynać. Wtedy też łatwiej znaleźć etat podoficerski.
Reszta, czyli kolejne stopnie przychodzą z czasem. Trzeba się wykazać, zasłużyć.
Generalnie w wojsku nie jest źle. Pewna pensja pierwszego, nagroda roczna, mundurówka, przejazdy "raz w roku", zdarzają się nagrody, dla starszych szeregowych bezpłatne wyżywienie całodzienne (lub wypłata równoważnika w zamian), mieszkanie służbowe (po zakończeniu służby odprawa mieszkaniowa). Niestety jak to w wojsku jesteś na każde zawołanie i jak to mówią "całe życie na baczność". Ale, m.in. "...za mundurem..."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../
Jeśli można wiedzieć, to czy matura z angielskiego jest OBOWIĄZKOWA, czy też wystarczy umiejętność władania tym językiem w wypadku, gdy chcę się udać do szkoły podoficerskiej-wyższej oficerskiej ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../

Szkoły podoficerskiej lub oficerskiej. Nie ma szkół wyższych oficerskich.
Z tego co wiem to na egzaminach wstępnych do szkół oficerskich zdarzał się egzamin z j.angielskiego. W podoficerskich nie jest to wymagane. I tak, jeśli Twoje przyszłe stanowisko wymaga znajomości języka to wojsko wyśle Cię na kurs (cztery miesiące, pięć dni w tygodniu po 7 godzin).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../
Ale to chyba w wypadku, gdy już jestem po studiach, czy po maturze też?
Wiesz, chciałbym zaraz po szkole startować w Wojsku Polskim, no chyba, że studia techniczne będą wymagane - mus to mus.
Powiedz mi jeszcze, jak wygląda test sprawnościowy, oraz czy jest on rzeczywiście tak ważny, jak w niektórych miejscach jest napisane?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../

Do szkoły oficerskiej wymagana jest matura. Po tejże szkole otrzymujesz tytuł inżyniera (masz więc niepełne wyższe).
Co do testu sprawnościowego - jest najważniejszy ze wszystkich testów. Nie zaliczenie wf-u oznacza nie dostanie się do szkoły. W skład egzaminu z wyszkolenia fizycznego wchodzi bieg na 3000m (na czas) lub pływanie (ilość m w czasie), podciągnięcia na drążku (na ilość razy) lub pompki (też na ilość razy), skrętoskłony - "brzuszki" (ilość w czasie 2 min.) oraz bieg 10x10m (na czas).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować