Zaloguj się, aby obserwować  
PtaQ15

Liceum vs.Technikum - co lepsze czyli podpowiedzi dla gimnazjalistów.

263 postów w tym temacie

Rozśmieszyłeś mnie godziwymi zarobkami. Godziwe, czyli max. 2500 zł? Nie no, jak dla kogo, ale dla mnie to są okropne zarobki. Co do studiów, to trochę rodzice dołożą, trochę samemu można dorobić, ale potem ma się na prawdę godziwe zarobki. Co z tego że wcześniej ukończysz szkołę, że będziesz miał zawód i jest super, ale przez całe życie będziesz harował za marne zarobki! Czy nie lepiej się zawziąć i skończyć studia i mieć satysfakcję z tego, co się zrobiło i że można znaleźć porządną robotę. Ja mam akurat to nieźle przedstawione. Jeden kolega poszedł do technikum informatycznego i na prawdę ma do tego smykałkę, ale na studia nie miał szans, ma tylko matkę, w dodatku nieraz to on musiał zarabiać na rodzinę (ma brata i siostrę jeszcze) i teraz zarabia 2400 zł, zaś drugi poszedł na studia, no normalny głąb, bez problemu go rozkładałem na łopatki, a tamten co poszedł do technikum to po prostu go rozgniatał ^^ ale ten głąb dostał NA POCZĄTEK 3000 zł, a jak się wykaże to i więcej... ;/ Więc jednak lepiej iść na studia o ile ma się możliwość studiowania ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.08.2008 o 19:18, Jaki Ganh1 napisał:

Rozśmieszyłeś mnie godziwymi zarobkami. Godziwe, czyli max. 2500 zł? Nie no, jak dla
kogo, ale dla mnie to są okropne zarobki. Co do studiów, to trochę rodzice dołożą, trochę
samemu można dorobić, ale potem ma się na prawdę godziwe zarobki. Co z tego że wcześniej
ukończysz szkołę, że będziesz miał zawód i jest super, ale przez całe życie będziesz
harował za marne zarobki! Czy nie lepiej się zawziąć i skończyć studia i mieć satysfakcję
z tego, co się zrobiło i że można znaleźć porządną robotę. Ja mam akurat to nieźle przedstawione.
Jeden kolega poszedł do technikum informatycznego i na prawdę ma do tego smykałkę, ale
na studia nie miał szans, ma tylko matkę, w dodatku nieraz to on musiał zarabiać na rodzinę
(ma brata i siostrę jeszcze) i teraz zarabia 2400 zł, zaś drugi poszedł na studia, no
normalny głąb, bez problemu go rozkładałem na łopatki, a tamten co poszedł do technikum
to po prostu go rozgniatał ^^ ale ten głąb dostał NA POCZĄTEK 3000 zł, a jak się wykaże
to i więcej... ;/ Więc jednak lepiej iść na studia o ile ma się możliwość studiowania
;)

Ja nie napisałem , że jest źle jak się pójdzie na studia . Napisałem , że lepiej iść do Technikum niż do Liceum :D Jak dla mnie studiować się opłaca , a z tymi zarobkami to zależy w jakim zawodzie . Ja na przykład wybrałem zawód Technik Logistyk a to wiąże się z godziwymi pieniędzmi już po skończonej szkole średniej ! Jest to zawód z dużą przyszłością . Racja , jak się jeszcze pójdzie na studia , to będzie naprawdę kosmos i przyszłość ustawiona dobrze :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../
Jestem jedną z osób, które nie zamierzają się z tobą zgodzić.
Powód jest prosty - do liceum (w większości) uczęszczają osoby o wyższej średniej. Nigdy np. nie widziałem nikogo, kto miałby średnią powyżej 4,75 i wybierał się do technikum. A skoro więcej mądrych uczniów, to teoretycznie też wyższy standard nauczania. To po pierwsze. Po drugie - przygotowanie do matury. Technikum także to robi, ale jest się tak zawalonym nauką, że czasem jest naprawdę ciężko uzyskać dobre wyniki z matury (fakty mówią same za siebie - licealiści zdobywają średnio o 10% więcej. A 10% to bardzo dużo - w angielskim na maturze rozszerzonej to różnica między poziomem FCE, a CAE, czy nawet CPE!). A celem liceum jest tylko przygotowanie do matury tak naprawdę. Jest ono najlepszym wyborem dla osób, które są pewne, że idą na studia.
Dlatego ja idę do liceum.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.08.2008 o 19:22, heaton 1992 bdg napisał:

Ja nie napisałem , że jest źle jak się pójdzie na studia . Napisałem , że lepiej iść
do Technikum niż do Liceum :D Jak dla mnie studiować się opłaca , a z tymi zarobkami
to zależy w jakim zawodzie . Ja na przykład wybrałem zawód Technik Logistyk a to wiąże
się z godziwymi pieniędzmi już po skończonej szkole średniej ! Jest to zawód z dużą przyszłością
. Racja , jak się jeszcze pójdzie na studia , to będzie naprawdę kosmos i przyszłość
ustawiona dobrze :)


Inaczej - technikum do matury (a więc i do studiów) przygotowuje gorzej. To nie jest moje widzimisie, to są czyste, matematyczne fakty. Mimo siedzenia 4 lat w technikum, 3 lata w liceum dają w tym wyższe rezultaty. A jest to bardzo istotne dla osób, które zamierzają studiować.
Ja osobiście mam zamiar przejść Liceum o profilu informatycznym i na studia. Z kolei mój znajomy idzie do technikum informatycznego, mimo iż nie jestem pewien, czy potrafi coś więcej niż włączyć Tibię. Prawdopodobnie za kilka lat okaże się, że zarabiam 2-3x więcej. Dlaczego? Patrząc z miejsca pracodawcy - tutaj mamy kogoś z technikum. A tam kogoś ze studiów, z wyższym wykształceniem. Komu powierzyłbyś odpowiedzialność za (bądź, co bądź) trudną pracę. Dla mnie jest jednoznaczne, że komuś, kto ukończył studia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

I zgadłeś, z tego powodu po skończeniu gimnazjum idę do liceum, bo nigdy nie miałem średniej poniżej 4,75, ba, ja nigdy nie miałem mniejszej niż 5,0 ^^ Ale nie żebym był kujonem, po prostu ma się talent, no ma się ten talent ;p I studia też mam zapewnione, bo już kasiorę odkładam, aktualnie 754 zł i parę groszy, rodzice też mają zamiar mi opłacać studia, nawet jeśli wiązałoby to się z przymusem kredytu, ponieważ sami żałują że skończyli na średnim. Tylko jest problem, bo ja nie wiem na jakie studia chciałbym iść ;) Ale jeszcze mam czas na zastanowienie się. Chociaż, ciekawym wyjściem są Studia Oficerskie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.08.2008 o 19:25, ziptofaf napisał:

/.../
Jestem jedną z osób, które nie zamierzają się z tobą zgodzić.
Powód jest prosty - do liceum (w większości) uczęszczają osoby o wyższej średniej. Nigdy
np. nie widziałem nikogo, kto miałby średnią powyżej 4,75 i wybierał się do technikum.
A skoro więcej mądrych uczniów, to teoretycznie też wyższy standard nauczania. To po
pierwsze. Po drugie - przygotowanie do matury. Technikum także to robi, ale jest się
tak zawalonym nauką, że czasem jest naprawdę ciężko uzyskać dobre wyniki z matury (fakty
mówią same za siebie - licealiści zdobywają średnio o 10% więcej. A 10% to bardzo dużo
- w angielskim na maturze rozszerzonej to różnica między poziomem FCE, a CAE, czy nawet
CPE!). A celem liceum jest tylko przygotowanie do matury tak naprawdę. Jest ono najlepszym
wyborem dla osób, które są pewne, że idą na studia.
Dlatego ja idę do liceum.

Nie musisz się ze mną zgadzać . Jak po prostu wolę Technikum , ja nie wiem w jakim ty mieście mieszkasz , wiesz mi u mnie w Bydgoszczy jest wiele szkół średnich ( chodzi mi tu teraz o Technikum ) gdzie trzeba mieć minimum 4,8 aby dostać się na wymarzony profil ! Tak więc , wcale do Technikum nie chodzą głąby czy też o wiele słabsi uczniowie . Po Technikum masz od razu zawód , a na dobrą pracę jak się pójdzie do Liceum to trzeba niestety długooooooo.......... czekać , no chyba , że znasz doskonale jeden z ważniejszych języków obcych albo masz jakieś znajomości ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.08.2008 o 19:31, Jaki Ganh1 napisał:

I studia też mam zapewnione, bo już kasiorę odkładam, aktualnie 754 zł i parę groszy

A czy studia państwowe nie są przypadkiem darmowe? Chyba że ty chcesz iść na prywatne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.08.2008 o 19:33, heaton 1992 bdg napisał:

> /.../
> Jestem jedną z osób, które nie zamierzają się z tobą zgodzić.
> Powód jest prosty - do liceum (w większości) uczęszczają osoby o wyższej średniej.
Nigdy
> np. nie widziałem nikogo, kto miałby średnią powyżej 4,75 i wybierał się do technikum.

> A skoro więcej mądrych uczniów, to teoretycznie też wyższy standard nauczania. To
po
> pierwsze. Po drugie - przygotowanie do matury. Technikum także to robi, ale jest
się
> tak zawalonym nauką, że czasem jest naprawdę ciężko uzyskać dobre wyniki z matury
(fakty
> mówią same za siebie - licealiści zdobywają średnio o 10% więcej. A 10% to bardzo
dużo
> - w angielskim na maturze rozszerzonej to różnica między poziomem FCE, a CAE, czy
nawet
> CPE!). A celem liceum jest tylko przygotowanie do matury tak naprawdę. Jest ono
najlepszym
> wyborem dla osób, które są pewne, że idą na studia.
> Dlatego ja idę do liceum.
Nie musisz się ze mną zgadzać . Jak po prostu wolę Technikum , ja nie wiem w jakim ty
mieście mieszkasz , wiesz mi u mnie w Bydgoszczy jest wiele szkół średnich ( chodzi mi
tu teraz o Technikum ) gdzie trzeba mieć minimum 4,8 aby dostać się na wymarzony profil
! Tak więc , wcale do Technikum nie chodzą głąby czy też o wiele słabsi uczniowie . Po
Technikum masz od razu zawód , a na dobrą pracę jak się pójdzie do Liceum to trzeba niestety
długooooooo.......... czekać , no chyba , że znasz doskonale jeden z ważniejszych języków
obcych albo masz jakieś znajomości ...



a ty na jaki profil sie wybierasz???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.08.2008 o 19:41, Lukasz924 napisał:

a ty na jaki profil sie wybierasz???

Indormatyczny, a co? Zły z tego nie jestem (do etapów wojewódzkich w konkursach dochodzę:)), to i ten profil jest dla mnie naturalnym wyborem.

EDIT
Nie zauważyłem, że piszesz do kogoś innego :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.08.2008 o 19:35, Rumcajs52 napisał:

A czy studia państwowe nie są przypadkiem darmowe? Chyba że ty chcesz iść na prywatne.


Wiesz, studiami się jeszcze nie interesuję, wiem, że państwowe są lepsze i trudno się dostać na często wybierane kierunki, ale starzy mówili coś o kasie na studia, i wszyscy też o tym gadają ^^

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.08.2008 o 19:44, Jaki Ganh1 napisał:


No cóż, ja się nieco znam bo siostra ze szwagrem studiują na Krakowie. Siostra się dostała na Filologię Angielską na UJ, broni właśnie pracę, a szwagier jest magistrem w Akademii Plastycznej, więc studia mają za darmo ale dochodzą koszty, czyli mieszkanie i środki na życie. W większych miastach zazwyczaj jest drożej, więc trzeba mieć pieniążki, więc zbieranie $ może się przydać.

Ja pewnie pójdę do liceum, bo chciałbym pójśc na studia. Moim marzeniem jest tak jak siostra, dostać się na Filologię Angielską na UJ-cie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.08.2008 o 19:33, heaton 1992 bdg napisał:

Nie musisz się ze mną zgadzać . Jak po prostu wolę Technikum , ja nie wiem w jakim ty
mieście mieszkasz , wiesz mi u mnie w Bydgoszczy jest wiele szkół średnich ( chodzi mi
tu teraz o Technikum ) gdzie trzeba mieć minimum 4,8 aby dostać się na wymarzony profil
! Tak więc , wcale do Technikum nie chodzą głąby czy też o wiele słabsi uczniowie . Po
Technikum masz od razu zawód , a na dobrą pracę jak się pójdzie do Liceum to trzeba niestety
długooooooo.......... czekać , no chyba , że znasz doskonale jeden z ważniejszych języków
obcych albo masz jakieś znajomości ...

Języki obce - poziom CAE z języka angielskiego (jeszcze rok i będzie CPE, najwyższy dostępny), niemiecki na poziomie elementary, japoński - beginner/elementary.
Znajomości - brak.
Co do tych 4,8 - podasz konkretne profile? Poza tym liczy się liczba punktów, a nie jakaś średnia...Mówisz chyba o prywatnych, gdzie tak naprawdę liczy się kasa.
Poza tym - ja miałem wybór. Technikum informatyczne (przyjmują od 87 punktów), a Licea (odpowiednio - 145 punktów i 132 punkty) Poszedłem do Liceum (do 2. w mieście, dostałbym się do pierwszego, ale ostatnio ma kiepską opinię), bo uznałem, że Liceum + Studia daje lepsze rezultaty niż Technikum.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ide teraz do 3 gimnazjum i zaczynam się zastanawiać co wybrać: liceum czy technikum. Mogli byście mi trochę przybliżyć obie te szkoły, jakie kożyści przynoszą obie a jakie są minusy?? Bo został mi rok a na takie decyzje to mało czasu jest moim zdaniem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.08.2008 o 19:48, Rumcajs52 napisał:

Ja pewnie pójdę do liceum, bo chciałbym pójśc na studia. Moim marzeniem jest tak jak
siostra, dostać się na Filologię Angielską na UJ-cie.

Wysoko mierzysz :) Przyjmują tam od bodajże 91%, czyli bez poziomu Proficiency (CPE) można tylko pomarzyć. Ale...to dobrze, że wysoko mierzysz! Ambicje to połowa sukcesu!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.08.2008 o 19:31, Jaki Ganh1 napisał:

I zgadłeś, z tego powodu po skończeniu gimnazjum idę do liceum, bo nigdy nie miałem średniej
poniżej 4,75, ba, ja nigdy nie miałem mniejszej niż 5,0 ^^ Ale nie żebym był kujonem,
po prostu ma się talent, no ma się ten talent ;p I studia też mam zapewnione, bo już
kasiorę odkładam, aktualnie 754 zł i parę groszy, rodzice też mają zamiar mi opłacać
studia, nawet jeśli wiązałoby to się z przymusem kredytu, ponieważ sami żałują że skończyli
na średnim. Tylko jest problem, bo ja nie wiem na jakie studia chciałbym iść ;) Ale jeszcze
mam czas na zastanowienie się. Chociaż, ciekawym wyjściem są Studia Oficerskie.


Hehehe, ja nigdy nie miałem czerwonego paska (w tym roku miałem 4,74!!!). Ale do liceum idę (już za tydzień...), bo wiem, że daje mi to lepszą perspektywę na dalszą przyszłość.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.08.2008 o 18:24, Lukasz924 napisał:

/ciach/
a jak wyglada taki test zawodowy?? czym to sie je


Egzamin teoretyczny i praktyczny (tego 2 pewien nie jestem)

Pamiętajcie, o praktykach w technikum :) A jeżeli chodzi o materiał to program nauczania 3 letni - liceum jest rozłozonyu na 4 lata technikum ze względów, że w technikum jest więcej przedmiotów zawodowych no i praktyki :)

Na marginesie, w dzisiejszych czasach tytuł technika to tez już zamało :(

Edit: BTW, tnicie posty do jasnej anielki a nie przepisujecie trecsci do ktorych tez sie nie odnosicie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.08.2008 o 19:51, ziptofaf napisał:


No cóż, ja z angielskiego żeby się nie chwalić zawsze byłem najlepszy ;D
Jak na razie za wcześnie na jakieś decyzje, bo teraz dopiero idę do 2 gim, ale nie chwaląc się w 1 gim wygrałem konkurs w którym brały udział wszystkie klasy ;D Ogólnie niezły jestem z angielskiego, i chętnie bym robił coś z nim związanego w przyszłości.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.08.2008 o 19:50, Thalanthas napisał:

Ide teraz do 3 gimnazjum i zaczynam się zastanawiać co wybrać: liceum czy technikum.
Mogli byście mi trochę przybliżyć obie te szkoły, jakie kożyści przynoszą obie a jakie
są minusy?? Bo został mi rok a na takie decyzje to mało czasu jest moim zdaniem.


Liceum:
Plusy: dobre przygotowanie do matury, mniej lekcji, tylko 3 lata
Wady: po ukończeniu nie masz żadnego wykształcenia, wszystko zależy od matury

Technikum:
Plusy: przygotowanie do zawodu
Wady: gorsze przygotowanie do matury, więcej lekcji (wszystko z liceum + przygotowanie do zawodu), 4 lata nauki.

Uczciwie mówiąc, do liceum trafia znacznie więcej mądrzejszych osób, które sądzą, że dobrze zdadzą maturę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.08.2008 o 19:55, Rumcajs52 napisał:

No cóż, ja z angielskiego żeby się nie chwalić zawsze byłem najlepszy ;D

Ja ponoć też (ojciec prowadzi szkołę języków i mam ponoć najwyższy talent na przestrzeni ostatnich 5 lat) :) Ale pewien, że dobrze zdam maturę z angielskiego nie jestem...Znam osoby, które uczyły się po 10 lat, a osiągały "ledwie" 80%...
To trochę chore, że z angielskiego wymagany jest tak wysoki poziom na maturze, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że z innych języków jest dużo łatwiej (poziom zbliżony do FCE i zdasz bardzo dobrze rozszerzoną...).

Dnia 24.08.2008 o 19:55, Rumcajs52 napisał:

Jak na razie za wcześnie na jakieś decyzje, bo teraz dopiero idę do 2 gim, ale nie chwaląc
się w 1 gim wygrałem konkurs w którym brały udział wszystkie klasy ;D Ogólnie niezły
jestem z angielskiego, i chętnie bym robił coś z nim związanego w przyszłości.

No i to się liczy! Jeżeli masz jakiś cel, to dąż do niego z całych sił!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zaloguj się, aby obserwować