Zaloguj się, aby obserwować  
Evil_Khan

Risen - nowa gra twórców Gothic

4634 postów w tym temacie

No wreszcie skończyłem Risena. Tam gdzie potrzebowałem lewitacji okazało się, że jest drugie wejście i tak skończyłem grę z 1 dodatkową lewitacją (użyłem kodu na 2 zwoje, które jak się potem okazało wcaleby się nie przydały jakbym użył 2 wejścia). No i ogólnie ostatnia walka całkiem prosta... ;) Jak można ocenić grę? Raczej wysoko choć rzeczywiście 3,4 rozdział to sieczka, a wyspa w efeckie jest bardzo mała. Moim zdaniem gra trzyma klimat. Co bym dodał? Więcej handlarzy ze zwojami ^^. Jakie plusy? Muzyka klimatycznie przypominająca Gothica 1, Fabuła wciągająca jak cholera (no może oprócz sieczki, ale w sumie nie było aż tak źle), dużo ciekawych artefaktów...
To tak pokrótce. Pewnie więcej napiszę na gsie, a tutaj mogę tylko wystawić ogólną ocenę w skal od 1i do 10.
8/10 zasłużenie (ocena -2 za małą ilość sprzedawców zwojów, małą wyspę i sieczkę aka 3 i 4 rozdział). Ogólnie polecam ;).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.02.2010 o 21:23, Jakli napisał:

8/10 zasłużenie (ocena -2 za małą ilość sprzedawców zwojów, małą wyspę i sieczkę aka
3 i 4 rozdział). Ogólnie polecam ;).


Można uznać , że mała ilość zwojów to zmuszenie gracza do lepszego planowania , czyli w sumie nie jest wadą.Jednak w pełni zgadzam się z oceną ostatnich rozdziałów , bardzo mizernych fabularnie.Wyspa zaś faktycznie , po zdobyciu wyższych poziomów , robi się strasznie mała , chociaż na początku , gdy prawie każdy przeciwnik stanowi problem , wydaje się większa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zna ktoś dosłowne tłumaczenie tekstu na końcu gry? Zrozumiałem mniej więcej tekst, ale chciałbym poznać dokładne tłumaczenie. Wiem tylko mniej więcej, że

Spoiler

tytani zniszczyli świat, ale jednej wyspie udało się przetrwać przez jednego człowieka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Gdybym miał oceniać tylko przez pryzmat dwóch pierwszych aktów to dałbym 9/10 ale niestety ostatnie rodziały to sieczka przez co mnie trochę zniechęciły to Risena, mam nadzieję, że w kontynuacji nie popełnią już tego błędu...dla mnie 7+/10. Na 100% lepsze od Gothica 3 ;p

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

...dla mnie 7+/10. Na 100% lepsze od Gothica

Dnia 06.02.2010 o 17:01, Longer napisał:

3 ;p


Lepsze....pod pewnymi względami.Świat Gothic 3 , a szczególnie Nordmar , znacznie bardziej mi odpowiadał.Nie dlatego , że ten z Risen był nieciekawy , ale jednak wielkość ma znaczenie.Wyspa w Risen nie wydaje się za mała tylko do pewnego momentu.Gdy złapie się level pozwalający na w miarę swobodną eksplorację , robi się dość ciasno.Wszędzie blisko.Nie podobało mi się to.Poza tym urozmaicenie krainy w Risen to jednak nie jest mistrzostwo świata.
Za to system walki bardzo się poprawił w porównaniu do Gothic 3 , szczególnie jeżeli chodzi o walkę w zwarciu.Jednak rozwijanie mieczy nie daje już takiej frajdy jak w pierwszych Gothickach.Walcząc z silnymi przeciwnikami przeważnie wyprowadzałem 1-2 podstawowe ciosy , a potem był czas na szybki blok , bo inaczej mogło się źle skończyć.Pełne , mistrzowskie kombosy w 1 i 2 były chyba znacznie efektowniejsze i nie tak ryzykowne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kurcze, mam taki problem. Nie mogłem pokonać na arenie tego dupka na ,,D" w obozie bandytów, więc napuściłem na niego Ogra;P. Tyle, że ten milusi stwór rozwalił sporo postaci pobocznych. Nie utrudni mi to zbytnio gry? Bo, żeby pójść dalej muszę zebrać 5 części jakiegoś ostrza a mam 4. Nie wiem, czy któraś postać nie miała kawałka przy sobie, bo niektóre ciała zniknęły. Ogólnie to albo ja nie umiem go czytac, albo dziennik jest do dupy. Same ogólniki i rozmowy zamiast podania istotnych informacji...Co, mam sobie pisać na kartce istotne informacje do questów? ,,Bez sęsu"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.02.2010 o 19:48, Blackgoat napisał:

Kurcze, mam taki problem. Nie mogłem pokonać na arenie tego dupka na ,,D" w obozie bandytów,
więc napuściłem na niego Ogra;P. Tyle, że ten milusi stwór rozwalił sporo postaci pobocznych.
Nie utrudni mi to zbytnio gry? Bo, żeby pójść dalej muszę zebrać 5 części jakiegoś ostrza
a mam 4. Nie wiem, czy któraś postać nie miała kawałka przy sobie, bo niektóre ciała
zniknęły. Ogólnie to albo ja nie umiem go czytac, albo dziennik jest do dupy. Same ogólniki
i rozmowy zamiast podania istotnych informacji...Co, mam sobie pisać na kartce istotne
informacje do questów? ,,Bez sęsu"

Jedyna rzecz bez sensu w tej grze to 3 i 4 rozdział ;-)
Wszystkie informacje oraz położenie odłamków jest zaznaczone w dzienniku.
A jeśli chodzi o wygrywanie walk to ciekawi mnie jak sobie poradzisz w kolejnych rozdziałach, gdy walczysz z nawet 5 przeciwnikami na raz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 12.02.2010 o 19:53, Fun_g_1_2_3 napisał:

Jedyna rzecz bez sensu w tej grze to 3 i 4 rozdział ;-)
Wszystkie informacje oraz położenie odłamków jest zaznaczone w dzienniku.
A jeśli chodzi o wygrywanie walk to ciekawi mnie jak sobie poradzisz w kolejnych rozdziałach,
gdy walczysz z nawet 5 przeciwnikami na raz.

Dobra, pewnie zbyt pobieżnie do niego zajrzałem;P. Dam sobie radę, zresztą walka normalna a na arenie to dwie różne rzeczy, chyba że ty pokonałeś Drogbara z palcem w nosie(o ile przyłączyłeś się do bandytów). Szczerze mówiąc, w Gothicu 2 często uciekałem się w różnych sytuacjach do mniejszych i większych sztuczek i z tego, co widzę, często działa to i w Risenie;P. W razie czego pogrinduje sobie w okolicznych laskach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

<ciach>!
Przy okazji gdyby któraś z postaci, która zginęła miałaby posiadać przedmiot. To ciało pozostałoby do momentu, w którym te rzeczy weźmiesz ;).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.02.2010 o 21:02, Jakli napisał:

<ciach>!
Przy okazji gdyby któraś z postaci, która zginęła miałaby posiadać przedmiot. To ciało
pozostałoby do momentu, w którym te rzeczy weźmiesz ;).

Ano faktycznie. Ale coś myślę, że mnie przez tą jatkę ominie pare questów pobocznych;P. Swoją drogą misja, którą dał mi Don Esteban to jakiś plagiat z Gothica II, twórcy kopiują samych siebie;D.
BTW: naprawdę jest taki dół w rozdziałach 3 i 4? Coś jak Dwór Irdorath z GII? Czy ludzie przesadzają?;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach


Według mnie trochę przesadzają, bo w sumie ta sieczka nie była taka zła. :)
Co do questów i całego Risena ja to wiele rzeczy znalazłem wspólnych/podobnych. Piranie korzystają ze znanych wzorców i ubierają je w nowe szaty i w sumie nie najgorzej im to wyszło ;).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.02.2010 o 22:12, Jakli napisał:


Według mnie trochę przesadzają, bo w sumie ta sieczka nie była taka zła. :)
Co do questów i całego Risena ja to wiele rzeczy znalazłem wspólnych/podobnych. Piranie
korzystają ze znanych wzorców i ubierają je w nowe szaty i w sumie nie najgorzej im
to wyszło ;).

Niby fajnie, ale trochę szkoda. Pierwsze zapowiedzi Risena pozwalały sądzić, że to będzie nowa jakość a tymczasem wyszedł Gothic 1.5(chodzi mi o ogólny zarys nie o sequele;P). Lubie Gotki to i nowe dzieło Piranii przypadło mi do gustu, ale ciekawe, ile jeszcze gier sprzedadzą w tym stylu, ja obstawiam ,że góra 2-3(kontynuacje Risena?:P).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.02.2010 o 22:45, Jakli napisał:

No kontynuacja by się przydała ;). Jestem ciekawy co dalej.

Ale nie pisz, że gra kończy się w stylu ,,nic nie wiadomo, wszystkiego dowiesz się w następnej części". Fajnie, jak fabuła stanowi zamkniętą całość i tylko zostawia jakieś furtki, bo nie cierpię gry, która kończy się w połowie drogi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.02.2010 o 23:10, Blackgoat napisał:

> No kontynuacja by się przydała ;). Jestem ciekawy co dalej.
Ale nie pisz, że gra kończy się w stylu ,,nic nie wiadomo, wszystkiego dowiesz się w
następnej części". Fajnie, jak fabuła stanowi zamkniętą całość i tylko zostawia jakieś
furtki, bo nie cierpię gry, która kończy się w połowie drogi.


Mogę powiedzieć, że mogłoby dać do zrozumienia, że może być 2 część, ale też nie koniecznie ;P.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.02.2010 o 10:26, zerohunter napisał:

Gdzie są savy z Risena?
Mam nową kartę graficzną, i muszę przeinstalować grę.

C:\Documents and Settings\operator\Moje dokumenty\Risen\SaveGames ---->lokalizacja.

Mam problem...

Spoiler

Po rozpoczeciu 3 rozdziału (jestem wojownikiem inkwizycji) na klasztor napadają jaszczuroludzie. Gdy idę do Wiliama ten daje mi questa bym oczyścił bramę główną, ale gdy zagadałem do niego drugi quest pisało po prostu, że zadanie nie zostało wykonane. Tak bez niczego. Pobiegłem do głównej bramy, wybiłem jaszczury ale nie mogę znaleźć Pallasa.

Pomoże ktoś milutki?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.02.2010 o 22:06, Blackgoat napisał:

BTW: naprawdę jest taki dół w rozdziałach 3 i 4? Coś jak Dwór Irdorath z GII? Czy ludzie
przesadzają?;)


Dwór Irdorath kontra końcowe rozdziały Risena, to jakby porównywać biuro matrymonialne z burdelem ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

mam pytanie czy risen poszedlby na 2x1.8ghz 4gb ram i x3100??(Vista mam 2 gb ale wlasnie nie wiem czy dokupic ramu:]) jeżeli nie to nie kupie mam kompa ale ja czesto wyjezdzam z rodzicami:]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować