Zaloguj się, aby obserwować  
Golem

Fotografia cyfrowa - zdjęcia, aparaty, porady

7885 postów w tym temacie

Odchylany ekran bardzo się przydaje przy tzw. ambitniejszej fotografii. Nie trzeba się kłaść na ziemi, tylko odchylasz ekranik ;-P
Faktycznie, PowerShoty są prądożerne, ale odwdzięczają się bardzo ładnymi zdjęciami no i możliwościami aparatów półprofesjonalnych.

@Joannita

Ten A640 ma mniejszy sensor obrazowy niż mój A610. Na tej stronie jest błąd, A640 ma 1/2.5 sensor, a więc mniejszy od mojego - 1/1.8. Mój aparat ma "tylko" 5 MPix, ale moim zdaniem robi lepsze zdjęcia niż ten A640. Matryca to tylko rozdzielczość pliku, sensor jest ważniejszy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.10.2007 o 11:45, Arclight napisał:

Odchylany ekran bardzo się przydaje przy tzw. ambitniejszej fotografii. Nie trzeba się kłaść
na ziemi, tylko odchylasz ekranik ;-P

To raczej złego słowa użyłeś. Nie ambitniejszej tylko wygodniejszej :)

Dnia 03.10.2007 o 11:45, Arclight napisał:

Faktycznie, PowerShoty są prądożerne, ale odwdzięczają się bardzo ładnymi zdjęciami no i możliwościami
aparatów półprofesjonalnych.

Wg mnie akurat model A640 jest prądożerny. A710 IS już nie (nie używam lampy błyskowej). A640 potrzebuje 4 baterii AA, a A710 juz tylko 2. I pod względem wydajności na akumulatorkach (test chyba byl na http://www.dcresource.com/ ) A710 zajął drugie miejsce (bodajże 360 zdjęć do wypstrykania na jednym komplecie). Sądzę że w innych aparatach częściej trzeba sięgać po zapasowe akumulatorki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.10.2007 o 15:42, Grucha91 napisał:

To raczej złego słowa użyłeś. Nie ambitniejszej tylko wygodniejszej :)


Słowo dobre, znaczenie owszem, podobne. Chodzi mi o to, że nie musisz się kłaść na mokrej trawie, gdy chcesz zrobić zdjęcie w makro, ew. gdy chcesz coś uchwycić z niestandardowego kadru - możesz np. sfotografować samego siebie widząc jak Ci to wyjdzie, zwłaszcza, jeśli chcesz mieć za sobą jakiś obiekt.
Przyznam, że u mnie po zapasowe akumulatorki trzeba sięgać co 150 - 170 zdjęć. Ale to też zależy od ich pojemności, mam dwa komplety - 1600 mAh i 2300 mAh. Na tych drugich mogę zrobić ok. 200 zdjęć. Oba komplety mam (prawie) zawsze przy sobie (oczywiście jeden w aparacie) więc nie mam problemu z energią.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.10.2007 o 15:42, Grucha91 napisał:

Wg mnie akurat model A640 jest prądożerny. A710 IS już nie (nie używam lampy błyskowej). A640
potrzebuje 4 baterii AA, a A710 juz tylko 2. I pod względem wydajności na akumulatorkach (test
chyba byl na http://www.dcresource.com/ ) A710 zajął drugie miejsce (bodajże 360 zdjęć do wypstrykania
na jednym komplecie). Sądzę że w innych aparatach częściej trzeba sięgać po zapasowe akumulatorki.


Nie wiem jak A640, ale A610 zrobiłem 874 zdjęcia na Airshow w Radomiu i nie rozładowałem akumulatorów. Bez używania lampy błyskowej. Na akumulatorach 2400 mAh.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Telefonem nigdy nie zrobisz tak dobrego zdjęcia jak aparatem. Nie ta klasa sensorów i optyki.
Chyba, że chodzi Ci o zdjęcia stricte na tapetę telefonu komórkowego, wtedy wszystko co robi zdjęcia z rozdzielczością 2.0 MPix się nada.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

kurde nawet 5 mpx nic :(
nie ma jakiegoś fona który zrobi piękne zdjęcia?
a jak nie to doradź mi jakiś aparat(tylko dla mnie) żeby nie był wielkości boiska szklonego :p.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.10.2007 o 10:57, SinClers napisał:

powiedzcie mi czy ten telefon jest dobry do robienia zdjęć?


Moja opinia, i założę się że większości wypowiadających się w tym wątku, będzie taka: Żaden telefon nie nadaje się do robienia zdjęć! I taka sytuacja będzie miała miejsce jeszcze przez najbliższe kilka lat.

3,5 roku temu kupiłem Nikona SQ. Taki mały kompakcik na początek przygody z fotografią cyfrową. Niestety, ostatnio zaczął szwankować i chwilowo jestem bez aparatu. Kupiłem sobie telefon, który podobno wg recenzji robi przyzwoite zdjęcia - Nokia N73. I co widzę? Ze zdjęciem czasem tylko daje się coś zrobić, ale tylko po długiej walce z Photoshopem. Fatalne kolory, szumy jeśli zdjęcie wykonano w oświetleniu nieco gorszym niż pełne słońce, jedynie ostrość w miarę przyzwoicie łapie. A ze starym, zwykłym, prostym cyfrakiem, będącym czteroletnią konstrukcją, często nic nie musiałem poprawiwać i zdjęcia były na przyzwoitym poziomie.

Może kiedyś telefon zastąpi kompaktowy aparat cyfrowy, ale jeszcze te czasy nie nastąpiły i sporo wody w Wiśle jeszcze upłynie zanim nastąpią...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.10.2007 o 11:03, SinClers napisał:

kurde nawet 5 mpx nic :(

Rozmiar matrycy to w tym momencie nic innego jak chwyt reklamowy. Do standardowych zdjęć 10x15 spokojnie wystarczy bodajże 2 MPix, a przy 3MPix będziesz miał już zapas.

Dnia 05.10.2007 o 11:03, SinClers napisał:

nie ma jakiegoś fona który zrobi piękne zdjęcia?

Piękne - nie.
Dobre - może, ale jedynie w bardzo specyficznych warunkach: znakomite oświetlenie, pełne słońce itp. Ale i tak jakość takiego zdjęcia będzie znacznie niższa niż jakiegokolwiek aparatu przyzwoitego producenta nawet z najniższej półki cenowej.

Dnia 05.10.2007 o 11:03, SinClers napisał:

a jak nie to doradź mi jakiś aparat(tylko dla mnie) żeby nie był wielkości boiska szklonego :p.

Ja ostatnio kupowałem dla kogoś z rodziny Panasonica DMC-LS75 bodajże. Całkiem przyzowity aparat ze stabilizacją obiektywu, mnóstwem programów tematycznych, w niskiej cenie (ok. 600 złotych), w sam raz na początek zabawy z fotografią cyfrową.

Dnia 05.10.2007 o 11:03, SinClers napisał:

a moim cyber-shot sony ericsson k550i 2 mpx robi nawet ładne zdjęcia.

Nie uwierzę dopóki nie zobaczę :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hehe czegoś się ostatnio nauczyłem. Przy fotografowaniu gwiazd nocą nie należy ustawiać zbyt długiego czasu naświetlania. Z prostego powodu: niebo jest w ruchu. Nastawiłem czas 60s i wyszły mi rozmazane gwiazdy, bo przez tą minutę troche sie przesunęły na nieboskłonie. :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.10.2007 o 11:48, Monastor napisał:

Na początek zabawy z fotografią to nie są programy tematyczne tylko dobra książka o fotografii :P


To swoją drogą, ale dzięki programom można zaoszczędzić nieco czasu w Photosopie / GIMPie czy czym tam jeszcze...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A ja może 1 listopada z pieniędzy z urodzin sobie zakupię lustrzankę jedno obiektywową/ ultrazuma/ hybrydę Panasonica Lumix-a DMC-FZ50. Jakie macie o nim zdanie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.10.2007 o 13:17, dulak napisał:

A ja może 1 listopada z pieniędzy z urodzin sobie zakupię lustrzankę jedno obiektywową/ ultrazuma/
hybrydę Panasonica Lumix-a DMC-FZ50. Jakie macie o nim zdanie?

Posiadam ten model od prawie roku. Zamieszczałem w tym temacie pare zdjęć, wystarczy wpisać nazwę aparatu w wyszukiwarkę i gotowe. :)

Moja opinia? Jeden z najlepszych kompaktów na rynku. I to pomimo swojego wieku, bo kostrukacja FZ50 swoje lata już ma. Cenię go przede wszystkim za wszechstronność. Jakość zdjęć nie odbiega poziomem od Nikona D40, a więc lustrzanki cyfrowej. Po zakupie makrokonwertera lub zwykłej soczewki można pstrykać świetne zdjęcia makro (sam się zdziwiłem, gdy o tym usłyszałem, ale po zakupie najnowszego numeru Digital Foto Video zmieniłem zdanie). Manualnie regulowana ostrość, a także zoom. Szumy są dość uciążliwe, ale dopiero od ISO 800 włącznie. Do ISO 400 jest względnie dobrze. ;) Polecam jako aparat dla niezaawansowanego użytkownika. Super sprawa do nauki fotografii. :)

Arclight

Dnia 05.10.2007 o 13:17, dulak napisał:

/.../ Ale fakt, coś dobrego o obrabianiu fotek by się przydało. Znasz może jakąś dobrą książkę?

Polecam pozycję pt. "Fotografia cyfrowa. Edycja zdjęć" autorstwa Scotta Kelby''ego. Kawał dobrej lektury o retuszu nieudanych fotek. W dodatku napisane prostym i przystępnym językiem, nawet laik się połapie. Jedyny warunek to posiadanie Photoshopa, bo właśnie pod ten program została napisana ta książka. :)

HumanGhost

Dnia 05.10.2007 o 13:17, dulak napisał:

Hehe czegoś się ostatnio nauczyłem. /.../

Ależ to całkiem logiczne. :P Przez minutę Ziemia zdąży poruszyć się na tyle, by na zdjęciu wyszły białe kreski zamiast gwiazd. Nocne niebo należy fotografować przy dużych czułościach i nie za długich czasach. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.10.2007 o 15:56, dulak napisał:

A za ilę kupiłeś swojego FZ50? Ja szukam właśnie dobrej okazji na allegro bo na komputroniku
ceny chodzą ok. 1600zł

Polecam wyszukiwarkę cen, np. http://www.ceneo.pl :)

Za swój aparat dałem około 1500zł, a było to prawie rok temu, gdy FZ50 chodził w okolicach 1800 - 1900zł. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A mój wujek niedawno (zapalony fotograf i informatyk) o świcie wszedł na dach (w warszawie) wieżowca firmy ubezpieczeniowej warta (on tam pracuje) i robił wschód słońca nad warszawą. zdjęcia wyszły zaje*** a ja dam mały pokaz jego lustrzanką znad morza (mojej ręki, mam 13 lat :P)(trochę jest na moim gs''ie):

20071005161449

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować