Zaloguj się, aby obserwować  
penny

xbox360 i peryferia

15534 postów w tym temacie

Dnia 09.01.2009 o 16:43, zajacisko napisał:

Ponawiam pytanie: Czy za pomocą Microsoft Pointów można wykupić sobie okresowo konto
Gold?

Nie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ponawiam odpowiedź:
source=> http://www.xbox.com/en-GB/support/xbox360/connecttolive/accountfaqs.htm#Points
Microsoft Points

Q:What are Microsoft Points?

A: Microsoft Points is an online, renewable, stored-value system that lets people enjoy digital goods and services from Xbox and Microsoft.

Q:How are Microsoft Points used?

A:Use Microsoft Points to redeem premium content downloads at Xbox Live Marketplace. You must first purchase Points (either by credit card or using a prepaid Microsoft Points card available at retail) before using them to acquire digital goods and services. You can purchase Points at Xbox Live Marketplace by selecting Add Microsoft Points (X).

Q:What can I get with my Points?

A: Any digital content downloads available at Xbox Live Marketplace that aren''t offered for free can be redeemed using Points. This can be anything from new levels and maps for specific game titles to demos and trailers for upcoming releases.

Q:Where can I purchase Points?

A:To purchase Points from your Xbox 360 console:

1. Make sure your system is connected to Xbox Live. For help, see Connect to Xbox Live.
2. Go to the Xbox Live area of the Xbox Dashboard and select Xbox Live Marketplace.
3. Select Add Microsoft Points (X) to purchase Points using your current billing method, or select Redeem Prepaid Card or Promotional Code to use a card or code purchased from a participating retail outlet.

Q:How do I get a Microsoft Passport Network account?

A: You can create a Passport Network account when you sign up for Xbox Live or when you sign in at Xbox.com. You may have already created a Passport Network account on another Microsoft Web site, such as www.msn.com. If you have an MSN Hotmail or MSN Messenger account, then you already have a Passport Network account that you can use when you sign up for Xbox Live or sign in at Xbox.com.

Q:How do I view my Microsoft Points balance?

A: From the Xbox Live area of the Xbox Dashboard, select Xbox Live Marketplace, then Add Microsoft Points (X).You can also view your balance history for both credit-card transactions and Points at Microsoft''s Billing and Account Maintenance (BAM) site.

Q:Do I pay taxes when I use my Points to obtain digital goods and services?

A: No. Applicable taxes are paid on the purchase of Points, not on the redemption of the Points for digital goods and services.

Q:How much does a Point cost to purchase?

A: There is not a price associated with a single Point. Points are sold in lots and the price per Point may vary slightly depending on lot size and the retail outlet.

Q:Can I transfer my Points balance to someone else?

A: No. Points are designed around an individual user. Sharing Points or depositing Points into another balance is not allowed.

Q:Do I lose my Points if I close my account?

A: If you close your Xbox Live account, your balance is still associated with your Passport account and will still enable you to obtain digital goods and services from Microsoft partners. If you close your Passport account, the account linger in a "closed" state for 90 days, during which time you can salvage your Points by re-activating your Passport account.After 90 days, your balance will be written off and you will be placed in a not-registered state, meaning you can still re-enroll, but you will be starting from scratch, with no associated Points.

Q:Is my Points balance secure?

A: The Microsoft Points system was developed in coordination with Microsoft''s best practices around secure development and trustworthy computing. Furthermore, the Points system contains only your Passport Network e-mail address, country code, and balance—no personally identifiable information is stored in the Points system. You can help with the security of your account by not giving out information related to your Passport Network account and not permitting access to your Points balance.

Q:Is there a maximum number of Points that I can have in my balance?

A: Yes, there is a limit. When you reach that limit, you will be notified that you''ve reached the maximum number.

Q:Is there a limit to how many Points I can purchase in a day?

A: There is not a per-day limit, but there is a limit per transaction.You''ll be notified if you reach this limit.

Q:Is there a limit to how many Points I can redeem in a day?

A: Yes.If you reach this limit, you''ll be notified, and you''ll have to wait until the next day to redeem more Points.

Q:Can I receive cash for my Points?

A: No.

Q:Can I use my Points with a loyalty program from another company?

A: No.

Q:Can I get a refund for my Points if I don''t like the content that I redeemed them for?

A: There are no refunds. If you have a Points-related customer-service issue, please contact Microsoft Help and Support.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.01.2009 o 16:35, W.S.A.D napisał:

Sorry... na fotografii się znam gorzej niż na szydełkowaniu :) A co do pada - ja jeszcze
padem przez grę nie rzucałem - tylko telefonem :D

Mi się już kilka razy zdarzyło .Przy Skate ,potem przy PGR4 ,niedawno chyba przy Gridzie a teraz przy castle Crashers ,ale niefortunnie w parapet i ta klapka od baterii w części się rozpadła po pokoju .Ledwo a szyba by poszła .Ale pad się trzyma i po kropelce SuperGlue jest jak nowy .Dobry sprzęt .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dobra... Gram sobie w GoW i za cholerę nie mogę przejść ostatniego aktu... Jak mam załatwić RAAM-a ? Pomóżcie ;) Jestem za mało kumaty...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.01.2009 o 18:12, W.S.A.D napisał:

Dobra... Gram sobie w GoW i za cholerę nie mogę przejść ostatniego aktu... Jak mam załatwić
RAAM-a ? Pomóżcie ;) Jestem za mało kumaty...

Biegnij od razu do działka, które stoi na końcu wagonu i cioraj w niego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.01.2009 o 18:15, mcQba napisał:

> Dobra... Gram sobie w GoW i za cholerę nie mogę przejść ostatniego aktu... Jak mam
załatwić
> RAAM-a ? Pomóżcie ;) Jestem za mało kumaty...
Biegnij od razu do działka, które stoi na końcu wagonu i cioraj w niego.

Robiłem tak, ale wtedy RAAMuś rozwalał mnie po kilku sekundach... Może schować się gdzieś i nawalać z łuku?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.01.2009 o 18:20, W.S.A.D napisał:

> > Dobra... Gram sobie w GoW i za cholerę nie mogę przejść ostatniego aktu...
Jak mam
> załatwić
> > RAAM-a ? Pomóżcie ;) Jestem za mało kumaty...
> Biegnij od razu do działka, które stoi na końcu wagonu i cioraj w niego.
Robiłem tak, ale wtedy RAAMuś rozwalał mnie po kilku sekundach... Może schować się gdzieś
i nawalać z łuku?

Możesz do niego postrzelać przez chwilę, ale musisz i tak podbiec do działka. Inaczej nie masz szans. Nawalaj w niego nonstop.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Siedzisz sobie zadkiem na zimnej ziemi i opierasz się o pierwszy murek, który występuje w filmiku poprzedzającym walkę. Prawdopodobnie masz Lancera i Torque Bow lub Longshota. Walisz w Heńka Ramka ile wlezie, pewnie nawet nie da rady zanadto się zbliżyć. Longshotem IMO prościej, bo po prostu czekasz aż Krylle odlecą i ciśniesz go.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.01.2009 o 18:22, mcQba napisał:

Nawalaj w niego nonstop.

Szkoda amunicji... RAAM jest nieśmiertelny kiedy otaczają go te wrony (Krylle?). Trzeba poczekać aż odlecą i dopiero wtedy, kiedy jest odsłonięty, walić z lancera ile wlezie, najlepiej w głowę. Kiedy ptaszyska powrócą można je przegonić granatem albo tym łukiem i znowu sadzić serię w łeb RAAM-a :) Ja pokonałem go w ten sposób siedząc cały czas za pierwszą osłoną. Z działka w ogóle nie korzystałem. Ba! Pierwsze słyszę, że tam jest jakieś działko :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.01.2009 o 18:53, mcQba napisał:

> > Nawalaj w niego nonstop.
> Szkoda amunicji...
Chodzi o działo -_-

Też bez sensu, bo jedynie zwrócisz na siebie uwagę przeciwnika a stojąc przy działku jesteś łatwym celem...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.01.2009 o 19:06, Igor FCBayern napisał:

> > > Nawalaj w niego nonstop.
> > Szkoda amunicji...
> Chodzi o działo -_-
Też bez sensu, bo jedynie zwrócisz na siebie uwagę przeciwnika a stojąc przy działku
jesteś łatwym celem...

No, 10sek z działka i po nim... Geez, przechodziłem to 5 razy i za każdym razem tak samo, więc wiem, co mówię. Zresztą róbta, co chceta, mam to w dupie O_o

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A ja się schowałem za murkiem i granatami w niego siałem ,a jak podszedł do mnie do cały czas z shotguna na ślepo ,bez wychylania i jest bug w grze ,że jak dobrze się ustawimy to RAAM nas nie sięgnie i nie przejdzie za murek ,tylko będzie próbował nas zdzielić .Kilka serii i leży .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem nie wszystkie gry chodzą na X360 Arcade. Więc moje pytanie czy w następujące gry można zagrać w tej wersji;
Gears of War2
Soul Calibur 4
NBA Homecourt

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Miałem ulepszyć komputer , ale ceny sprzętu strasznie rosną . Więc , czy dostanie się za 1500zł Elita z GTA IV i Guitar Hero (tak z ciekawości pytam ;]) . Jak jest z internetem ? Najlepiej by było bez kabli bo komputer mam dość daleko . Potrzebne jest to wifi do x''a i router do komputera?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować