Zaloguj się, aby obserwować  
Andrij

Bóg - istnieje czy jest wymysłem ludzkiej wyobraźni

29477 postów w tym temacie

Dnia 27.04.2007 o 20:34, Sithek napisał:

Pisałem Ci już, że całowali się nawet mężczyźni (np.Rz 16:16).

Patrzysz przez pryzmat naszej kultury, a to źle. Pamiętaj, że kobiety zaliczano do dobytku najpierw ojca, a potem męża.

Dnia 27.04.2007 o 20:34, Sithek napisał:

I syn Jezusa miał by się zajmować babcią? Nie czuję tego.

No nie, zajmowanie się Marią spadłoby na synową raczej.

Dnia 27.04.2007 o 20:34, Sithek napisał:

Potrzebny jest trzeci, bo dwaj lub trzej świadkowie powinni być zgodni :)

Albo musimy zacząć liczyć guziczki ;-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przypomnij sobie jak Jezus rozwalił stoiska bazarowe przed świątynią. "Bogu oddajce to co należy do Boga, Cezarowi co do Cezara"


Tutaj nie chodzi o żadną obecność Boga czy coś. Bóg jest wszędzie. Chodzi tylko o szacunek do religii chrześcijańskiej, a to co się dzieje w min. w Notre Dame to jest jej poniżenia. Dla ludzi wierzących Najświętszy Sakrament to coś więcej niż kawałek opłatka zakutego w złoto. To sam Bóg, przed Nim klękają. I dlatego zasługuje na coś więcej niż maleńka boczna kapliczka, ignorowana przez zwiedzających. Chciałbyś np. żeby ktoś sobie w przyszłości przy Twoim grobie rozbił bazar, biegał, krzyczał?
Troche szacunku, jeśli go nie masz do siebie, to do innych.

Pokaż mi chodź jeden kościół w Polsce, gdzie stoi sprzedawca i kupuje się pamiątki.

Nie mówię, że jedyna słuszna filozofia to filozofia chrześcijańska. Świadczy o tym dialog prowadzony pomiędzy religiami. Religie mogą się od siebie wiele nauczyć. Poza tym, może nie wiesz, ale filozofia chrześcijańska sięga w swoich korzeniach do filozofii st. Greków. Nie można jej w pełni zrozumieć, jeśli nie zrozumie się st. Greków. A co do jej słuszności to każdy się musi przekonać na własnej skórze. Póki do tego nie dojdzie, póty "groch o ścianę".

Jeżeli wg. Ciebie żyjemu "tu i teraz" to współczuję Ci szczerze. Jednakże owo "tu i teraz" jak najbarzdziej warto wykorzystać. Wykorzystać, nie zmarnować i oszukiwać samego siebie. Po tamtej stronie nikt nie zapyta o to, czy się dobrze bawiłeś.

Zero konkretów, zero argumentów. Jedynie złośliwość, zamknięta głowa.

Temat rzeka. To do niczego nie prowadzi.


Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Święty Augustyn napisał:
"W tym samym czasie mojego kapłaństwa napisałem dzieło jako odpowiedź na list Donata. Tam to w Pewnym miejscu powiedziałem o Piotrze Apostole, że ''na nim, niczym na skale założony został Kościół''. Pamiętam jednak, że później bardzo często wyjaśniałem słowa wypowiedziane przez Pana: ''Tyś jest Piotr, i na tej skale zbuduję Kościół mój'', rozumiejąc tak,aby myślano, iż Kościół został zbudowany na ty, w którego wiarę wyraził Piotr słowami: ''Ty jesteś Mesjasz Syn Boga żywego'', a Piotr tak nazwany przez ową Skałę reprezentował sobą Kościół, który wznosi się na tej Skale i ''otrzymał klucze Królestwa niebieskiego''. Albowiem nie powiedziano mu: ''Ty jesteś skała'', lecz: ''Ty jesteś Piotr''.Skała zaś był Chrystus, którego wyznał szymon zwany Piotrem, jak to zresztą cały Kościół wyznaje"

(św. Augustyn, O nauce czrześcijańskiej. Sprostowania, tłum. J. Sulowski, Warszawa 1979, s. 230)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Właśnie o to chodzi żeby tego wszystkiego nie rozpatrywać oddzielnie, ale spojrzeć na to na podstawie wszystkich proroctw. W każdym z tych proroctw jakaś część (nieraz całość) odnosi się do życia Jezusa.
W biblii tysiąclecia jest "przebodli":
"7 Bo [sfora]9 psów mnie opada,
osacza mnie zgraja złoczyńców.
Przebodli ręce i nogi moje"
Żydzi nie mogli sobie wymyślić zmartwychwstania Jezusa, bo patrzyli na to podobnie jak Ty - gdyby coś takiego miałoby się stać, jakiś prorok przepowiedziałby o tym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.04.2007 o 22:43, dAngello napisał:

Przypomnij sobie jak Jezus rozwalił stoiska bazarowe przed świątynią. "Bogu oddajce to co
należy do Boga, Cezarowi co do Cezara"

Przypomniałem sobie. Jak już jesteśmy przy ofiarach i sprzedaży w kościele, to dlaczego pamiątki są „be”, a prasa katolicka, itp. są w porządku?

Dnia 27.04.2007 o 22:43, dAngello napisał:

Tutaj nie chodzi o żadną obecność Boga czy coś. Bóg jest wszędzie.

Skoro jest wszędzie, to o co tyle krzyku?

Dnia 27.04.2007 o 22:43, dAngello napisał:

To sam Bóg, przed Nim klękają.

Z tego co pamiętam, to Najświętszy Sakrament, to „Prawdziwe Ciało i Krew Jezusa Chrystusa” - czy jakoś tak. Słowa nie ma, że to Bóg, nawet o Jezusie nikt nic nie wspomniał.

Dnia 27.04.2007 o 22:43, dAngello napisał:

Troche szacunku, jeśli go nie masz do siebie, to do innych.

Wiesz, szacunek do siebie i innych to ja mam. BTW Na jakiej podstawie wyciągasz wniosek, że nie mam szacunku do siebie?

Dnia 27.04.2007 o 22:43, dAngello napisał:

Pokaż mi chodź jeden kościół w Polsce, gdzie stoi sprzedawca i kupuje się pamiątki.

Wszystkie zabytkowe kościoły + większość zwykłych w Święta.

Dnia 27.04.2007 o 22:43, dAngello napisał:

Poza tym, może nie wiesz, ale filozofia chrześcijańska sięga w swoich korzeniach do filozofii st.
Greków.

Na przykład neoplatonizm nawiązujący do Platona i tomizm nawiązujący do Arystotelesa?

Dnia 27.04.2007 o 22:43, dAngello napisał:

A co do jej słuszności to każdy się musi przekonać na własnej skórze. Póki do tego nie dojdzie,
póty "groch o ścianę".

No to sobie poczekamy, bo każda filozofia stworzona jest dla innej grupy ludzi. Przypomnij sobie motywy i toposy w literaturze – to co rajcowało biedaka nie nadawało się dla bogacza. Tak samo jest z filozofią – dobra jest dla określonej grupy ludzi, a nie dla ogółu.

Dnia 27.04.2007 o 22:43, dAngello napisał:

Jeżeli wg. Ciebie żyjemu "tu i teraz" to współczuję Ci szczerze.

Tego, że próbuję wykorzystać życie, które mam? Dziękuję, ale wolę wykorzystać wróbla, niż czekać na gołębia na dachu.

Dnia 27.04.2007 o 22:43, dAngello napisał:

Jednakże owo "tu i teraz" jak najbarzdziej warto wykorzystać. Wykorzystać, nie zmarnować i
oszukiwać samego siebie.

Możesz mi wytłumaczyć, co rozumiesz przez oszukiwanie samego siebie?

Dnia 27.04.2007 o 22:43, dAngello napisał:

Po tamtej stronie nikt nie zapyta o to, czy się dobrze bawiłeś.

Skąd wiesz, byłeś, widziałeś?

Dnia 27.04.2007 o 22:43, dAngello napisał:

Zero konkretów, zero argumentów. Jedynie złośliwość, zamknięta głowa.
Temat rzeka. To do niczego nie prowadzi.

A to a propos czego?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.04.2007 o 22:43, dAngello napisał:

Poza tym, może nie wiesz, ale
filozofia chrześcijańska sięga w swoich korzeniach do filozofii st. Greków. Nie można jej w
pełni zrozumieć, jeśli nie zrozumie się st. Greków. A co do jej słuszności to każdy się musi
przekonać na własnej skórze. Póki do tego nie dojdzie, póty "groch o ścianę".

Tym bym się nie chwalił. Dzięki filozofii greckiej chrześcijanie mają Trójcę zamiast jedynego prawdziwego Boga. Jak dla mnie to jest porażka - chrześcijaństwo wywodzi się z judaizmu, a opiera się na greckiej filozofii.


Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.04.2007 o 11:31, Luke Shadow napisał:

Tym bym się nie chwalił. Dzięki filozofii greckiej chrześcijanie mają Trójcę zamiast jedynego
prawdziwego Boga. Jak dla mnie to jest porażka - chrześcijaństwo wywodzi się z judaizmu, a
opiera się na greckiej filozofii.

Wiele motywów wywodzi się wprost od Greków, jak np piekło. Jego biblijny obraz jest bardzo mglisty, więc pisarze wczesnochrześcijańscy chętnie sięgali po Platona i Homera żeby opisać inferno. Już nie wspominając Dantego, który swoją wędrówkę przez piekło prowadzi z Wergiliuszem - autorem rzymskiej epopei narodowej wzorowanej na Homerze. Chrześcijańskie piekło ma swoje podstawy w kulturze starożytnej,a to oczywiście tylko przykład :) Warto się chyba tym zainteresować i poszukać powiązań Biblii z wierzeniami perskimi, bo kilka razy się na coś podobnego natknąłem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.04.2007 o 07:21, SzarQ napisał:

Święty Augustyn napisał:


Święty Augustyn w "Sprostowaniach" podał dwie interpretacje tego fragmentu i sam napisał "Czytelnik
niech osadzi, ktora z tych dwoch opinii jest bardziej prawdopodobna" (Sprostowania 1;21).

LukeShadow:

Dnia 28.04.2007 o 07:21, SzarQ napisał:

Dzięki filozofii greckiej chrześcijanie mają Trójcę zamiast jedynego prawdziwego Boga.


Bzdura. Nie dzięki filozofii greckiej, tylko dzięki PŚ.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.04.2007 o 12:46, SzarQ napisał:

... Co nijak nie zmienia faktu, że tak napisał...


Ano napisał, i co w związku z tym? Nie napisał, że tak uważa, a nawet gdyby uważał - to...?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.04.2007 o 11:14, Luke Shadow napisał:

Właśnie o to chodzi żeby tego wszystkiego nie rozpatrywać oddzielnie, ale spojrzeć na to na
podstawie wszystkich proroctw.

Tylko najpierw trzeba ustalić, które proroctwa mają się niby odnosić do mesjasza. I patrzeć na proroctwa, a nie na psalmy.

Dnia 28.04.2007 o 11:14, Luke Shadow napisał:

W każdym z tych proroctw jakaś część (nieraz całość) odnosi się do życia Jezusa.

Które proroctwo w całości się do Jezusa odnosi? Czy może masz na myśli ten psalm?

Dnia 28.04.2007 o 11:14, Luke Shadow napisał:

W biblii tysiąclecia jest "przebodli":

Przeczytaj sobie przypis "Tłumaczenie "przebodli" opiera się na najstarszym tłum. greckim; TM ma w tym miejscu trudne do zrozumienia "jak lew"." - ciekawe z którego wieku to tłumaczenie...

Dnia 28.04.2007 o 11:14, Luke Shadow napisał:

Żydzi nie mogli sobie wymyślić zmartwychwstania Jezusa

Mogli. W końcu mimo tego, co w Biblii mieli nakazane czcili obcych bogów, składali ofiary z dzieci, uprawiali nierząd sakralny...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 28.04.2007 o 12:17, Mogrim napisał:

Bzdura. Nie dzięki filozofii greckiej, tylko dzięki PŚ.

Nawet nie widziałem w biblii takie słowa jak "Trójca". Na podstawie PŚ można dojść do różnych wniosków, druga sprawa czy te wnioski będą logiczne i czy będą układały się w całość. Trójca w kościele powstała z koncepcji zhellenizowanych chrześcijan.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.04.2007 o 12:56, Mogrim napisał:

> ... Co nijak nie zmienia faktu, że tak napisał...

Ano napisał, i co w związku z tym? Nie napisał, że tak uważa, a nawet gdyby uważał - to...?



Napisał, że "często wyjaśniał". Skoro coś wyjaśniał, to raczej logoczne, że się z tym zgadzał, nieprawdaż ?

Nie odpowiedziałeś na mój następny post: Czy istnieje jakiś werset który WYRAŻNIE mówi że bóg jest trójjedyny ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.04.2007 o 13:05, Luke Shadow napisał:

Nawet nie widziałem w biblii takie słowa jak "Trójca". Na podstawie PŚ można dojść do różnych
wniosków, druga sprawa czy te wnioski będą logiczne i czy będą układały się w całość. Trójca
w kościele powstała z koncepcji zhellenizowanych chrześcijan.


I co z tego że nie ma akurat takiego sformułowania? Nauka o Trójcy opiera się w pełni o PŚ i nie ma nic wspólnego z grecką filozofią.

SzarQ:

Dnia 28.04.2007 o 13:05, Luke Shadow napisał:

Napisał, że "często wyjaśniał". Skoro coś wyjaśniał, to raczej logoczne, że się z tym zgadzał, nieprawdaż ?


Otóż nie. Nigdzie nie napisał, że się z tym zgadzał. Napisał, że "bardzo często wyjaśniał" - po prostu podawał też inną intepretację. Ciekawe dlaczego przytoczyłeś tylko jedną z nich, skoro sam Augustyn w owym dziele podał DWIE? To raz. Dwa: pytam, co jedna z jego interpretacji z V wieku do całej sprawy?

Dnia 28.04.2007 o 13:05, Luke Shadow napisał:

Nie odpowiedziałeś na mój następny post: Czy istnieje jakiś werset który WYRAŻNIE mówi że bóg jest
trójjedyny ?


O tym już była mowa w tym temacie wiele razy - nie ma tego wprost. Ale skoro napisano, że Ojciec jest Bogiem, Syn jest Bogiem, i wnioskuje się na podstawie wielu fragmentów że i Duch nim jest, a Bóg jest jeden - na tej podstawie powstała nauka o Trójcy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 28.04.2007 o 12:59, minimysz napisał:

Tylko najpierw trzeba ustalić, które proroctwa mają się niby odnosić do mesjasza. I patrzeć
na proroctwa, a nie na psalmy.

Myślę, że te które podają ewangeliści na pewno. Poza tym nie widzę powodu, dla którego psalm nie mógłby być proroctwem.

Dnia 28.04.2007 o 12:59, minimysz napisał:

Które proroctwo w całości się do Jezusa odnosi? Czy może masz na myśli ten psalm?

Jw. Psalm też przecież może być proroctwem.

Dnia 28.04.2007 o 12:59, minimysz napisał:

Przeczytaj sobie przypis "Tłumaczenie "przebodli" opiera się na najstarszym tłum. greckim;
TM ma w tym miejscu trudne do zrozumienia "jak lew"." - ciekawe z którego wieku to tłumaczenie...

A trochę dalej: "Opis męki Chrystusa w Ewangeliach odpowiada dokładnie poszczególnym obrazom psalmu, zwłaszcza w. 15-19, mimo że psalm nie jest przytaczany wyraźnie, poza w. 2.9.19. Tradycja chrześcijańska rozumiała go zawsze o męce i śmierci krzyżowej Chrystusa." Dziwny byłby to zbieg okoliczności gdyby okazało się, że akurat w tym fragmencie tradycja chrześcijańska się myli.

Dnia 28.04.2007 o 12:59, minimysz napisał:

Mogli. W końcu mimo tego, co w Biblii mieli nakazane czcili obcych bogów, składali ofiary z
dzieci, uprawiali nierząd sakralny...

Ale uczniowie Jezusa po Jego śmierci sami nie wiedzieli co z sobą zrobić. Mało prawdopodobne żeby sobie wymyślili, że zmartwychwstał i objawił im się Jezus.

Mogrim

Dnia 28.04.2007 o 12:59, minimysz napisał:

I co z tego że nie ma akurat takiego sformułowania? Nauka o Trójcy opiera się w pełni o PŚ i nie ma nic wspólnego z grecką filozofią.


Jakoś wg tradycji semickiej pomazaniec Pański nie będzie/nie jest Bogiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.04.2007 o 21:51, minimysz napisał:

Patrzysz przez pryzmat naszej kultury, a to źle. Pamiętaj, że kobiety zaliczano do dobytku
najpierw ojca, a potem męża.


Chcesz powiedzieć, że nie mógł całować dobytku innego mężczyzny nawet po przyjacielsku? Przecież doszliśmy do wniosku, że mógł być za równouprawnieniem. Ratował prostytutki przed ukamienowaniem, nie święcił szabatu jak inni to może nie całował się tak jak inni i z tymi co inni :)

Dnia 27.04.2007 o 21:51, minimysz napisał:

No nie, zajmowanie się Marią spadłoby na synową raczej.


Więc jakie znaczenie miało, że na świat miał chłopczyk skoro w testamencie z krzyża nie miał przewidzianej żadnej roli? Skąd Twój wniosek, że słowo "syn" odnosi się do dziecka Jezusa i Marii Magdaleny?

Dnia 27.04.2007 o 21:51, minimysz napisał:

Albo musimy zacząć liczyć guziczki ;-)

Głupio by na nas patrzyli gdybyśmy zaczęli wodzić po nich wzrokiem z góry do dołu :) Szczególnie na mnie:)

Na marginesie:
Link do filmiku, który może powinien być w kwasach, ale umieszczam go tu ze względu na tematykę:
http://www.godtube.com/view_video.php?viewkey=f3f2c1553e649403426d&page=1&viewtype=&category=mv
Zwróćcie uwagę na siusiające przy chrzcie dziecko. Czy to nie argument za chrztem dorosłych?
Ciekawe czy wymienili później wodę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.04.2007 o 18:46, Luke Shadow napisał:

Jakoś wg tradycji semickiej pomazaniec Pański nie będzie/nie jest Bogiem.


Gdybym opierał się jedynie na ST też bym tak uważał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.04.2007 o 15:53, Mogrim napisał:

O tym już była mowa w tym temacie wiele razy - nie ma tego wprost. Ale skoro napisano, że Ojciec
jest Bogiem, Syn jest Bogiem, i wnioskuje się na podstawie wielu fragmentów że i Duch nim jest,
a Bóg jest jeden - na tej podstawie powstała nauka o Trójcy.



Bóg jest jeden. Syn jest bogiem z tytułu (jak Pan Prezydent) a duch święty to czynna siła Boga. Dużo prostrze, dużo logiczniejsze a poza tym poparte wieloma fragmentami Pisma Świętego...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.04.2007 o 18:53, Sithek napisał:

Link do filmiku, który może powinien być w kwasach, ale umieszczam go tu ze względu na tematykę:
http://www.godtube.com/view_video.php?viewkey=f3f2c1553e649403426d&page=1&viewtype=&category=mv
Zwróćcie uwagę na siusiające przy chrzcie dziecko. Czy to nie argument za chrztem dorosłych?
Ciekawe czy wymienili później wodę?


To zapewne właśnie po obejrzeniu tego filmiku Kościół uznał, że chrzest dzieci nie jest konieczny...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować