Blackbird

Polska - polityka, gospodarka, kwestie społeczne, statystyka

52607 postów w tym temacie

Dnia 10.04.2013 o 11:34, MROZUS napisał:

Pozwolę sobie - jako student prawa - uświadomić /.../

Pozwolę sobie, jako już magister (nie prawa, tylko farmacji) uświadomić wszystkim, a studentowi prawa w szczególności, podstawową prawdę: "Prawo, jest to jeden ze sposobów, jakimi ludzie będący u władzy, realizują swoją wolę".
Nie przeczę, że w pierwszej chwili krew Cię zaleje, przypomnisz sobie wszystkie dyrdymałki, których uczą na studiach, zwłaszcza prawniczych (typu: jest to wyraz woli klasy panującej podniesiony do godności ustawy), ale proszę, zaczekaj z odpowiedzią do jutra przemyśl sprawę i wtedy się wypowiedz.
Jeśli znajdziesz lepszą definicję, to proszę bardzo - ja ją zaakceptuję. Ale od dziesiątków lat, jakie dzielą mnie od wykładów (z socjologii, nie z prawa!) nie zetknąłem się z lepszą definicją.
A ta definicja przekłada się na wszystkie inne zastosowania prawa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

>/.../ > Można być niewolnikiem systemu. Jak to już Napoleon zauważył: " Zawsze będą jacyś królowie

Dnia 31.03.2013 o 21:46, ev1l_on3 napisał:

tylko pod inną nazwą" , powinien jeszcze dodać: i parobki którzy będą dla nich robić... > /.../

Powiedział, tylko nieco innymi słowami, nieco zmieniając wydźwięk: "na bagnetach można się oprzeć, ale nie sposób na nich siedzieć".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.04.2013 o 18:48, KrzysztofMarek napisał:

Pozwolę sobie, jako już magister (nie prawa, tylko farmacji) uświadomić wszystkim, a
studentowi prawa w szczególności, podstawową prawdę: "Prawo, jest to jeden ze sposobów,
jakimi ludzie będący u władzy, realizują swoją wolę".
Nie przeczę, że w pierwszej chwili krew Cię zaleje, przypomnisz sobie wszystkie dyrdymałki,
których uczą na studiach, zwłaszcza prawniczych (typu: jest to wyraz woli klasy panującej
podniesiony do godności ustawy),



No to ja chciałbym Ciebie uświadomić, że od co najmniej 23 lat o definicjach takich jak ta "zanawiasowana", na studiach prawniczych dowiesz się jedynie na przedmiotach typu historia prawa, tudzież historia doktryn politycznych i prawnych, przy okazji ze sporą krytyką takiego rozumowania, jak w tej definicji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przyznam, że jest to jedna z najlepszych definicji prawa, z jaką się spotkałem. Tylko, że ludzie będący u władzy są u niej, bo My - wyborcy - ich tam ustawiliśmy. Dla mnie, prawo jest wolą ludzi u władzy, ale ci ludzie odpowiadają przed Nami, obywatelami. Prowadzi to do konsatacji, że prawo owszem tworzą ludzie u władzy, ale tworzymy je także My, jako kreujący parlamenty. Akt wyborczy jest sposobem kontroli osób, którym powierzyliśmy władzę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.04.2013 o 19:43, MROZUS napisał:

Przyznam, że jest to jedna z najlepszych definicji prawa, z jaką się spotkałem. Tylko,
że ludzie będący u władzy są u niej, bo My - wyborcy - ich tam ustawiliśmy. Dla mnie,
prawo jest wolą ludzi u władzy, ale ci ludzie odpowiadają przed Nami, obywatelami. /.../

Poseł nie jest odpowiedzialny przed ludźmi, którzy go wybrali. Nie mogą go odwołać - co najwyżej kolejny Prezes nie wstawi go na właściwe miejsce na liście partyjnej. A na wybór Prezesa nie mamy wpływu. Czas sobie uświadomić, że aparat państwowy (to znaczy posłowie, senatorowie, ministrowie i ich podwładni) to największa i najgroźniejsza mafia, tyle, ze z przymiotnikiem "polityczna". W dodatku mająca monopol na stosowanie siły.

--> Dux
To w nawiasie podałem celowo jako dyrdymałki. Zgoda, ze od dawna tej dyrdymałki nie uczą, ale za to uczą podobnych, wzniosłych i radosnych, tylko niewiela mających wspólnego z rzeczywistością.
A skoro mowa o studiach prawniczych, to stary, ale jary dowcip prawniczy:
Gdzie można najszybciej znaleźć sprawiedliwość?
Odpowiedź: w słowniku, na literę "s"
Inna definicja prawa: oznajmienie silnego, że potraktuje słabego w sposób określony w oznajmieniu, gdy tylko słaby zrobi coś, o czym silny oznajmił że słaby tego robić nie powinien.
Trochę to pokrętne, ale też oddaje istotę prawa.
I jeszcze ciekawa sprawa. W obronie własnej można samemu "ukarać" napastnika śmiercią. Ale jeśli napastnikowi się uda, to już "państwo" nie może go ukarać śmiercią. Takiego Breivika można ukarać więzieniem. Za ile wyjdzie, za 15 lat, czy też może dopiero za 20?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.04.2013 o 11:34, MROZUS napisał:

Co do utworzenia list TYLKO przez partie. Jest to bzdura. Każdy z obywateli może skrzyknąć
grupę, wybrać kandydatów (przynajmniej tylu, ile jest miejsc do wzięcia) i utworzyć listę
obywatelską.


http://prawoity.pl/wiadomosci/zasady-i-sposob-zglaszania-list-kandydatow

Musisz być członkiem partii.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.04.2013 o 22:37, kerkas napisał:

Tylko ciekawe dlaczego w podanym tekście występuje rozróżnienie na komitety wyborcze i komitety wyborcze partii politycznych...
Polecam też zajrzeć do rozdziału 12, Art. 98 ordynacji wyborczej do Sejmu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.04.2013 o 22:37, kerkas napisał:

Musisz być członkiem partii.

Pardon, chyba przespałem zmianę przepisów na Kodeks Wyborczy: rzeczonego info i szukaj więc w nim, rozdział 11, § 2 i Art. 89. § 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.04.2013 o 00:56, zadymek napisał:

> http://prawoity.pl/wiadomosci/zasady-i-sposob-zglaszania-list-kandydatow
> Musisz być członkiem partii.
Tylko ciekawe dlaczego w podanym tekście występuje rozróżnienie na komitety wyborcze
i komitety wyborcze partii politycznych...
Polecam też zajrzeć do rozdziału 12, Art. 98 ordynacji wyborczej do Sejmu.


O urząd Prezydenta RP ubiegają się kandydaci także niezależni lub niezrzeszeni w żadnej partii.
Z kandydowaniem do senatu jest tak samo również masz ludzi którzy startują w wyborach jako kandydaci niezależni lub niezrzeszeni w żadnej partii.
Tylko jakimś dziwnym trafem kandydaci na posłów do Sejmu są ciągle z list partyjnych, niezależnych komitetów wyborczych brak nie wmówisz mi że brak jest kandydatów
Zresztą wystarczy popatrzeć na komitety wyborcze
http://wybory2011.pkw.gov.pl/kom/pl/komitety.html

i w roku 2007 również same partie polityczne.
2 ZPOW-540-06/07 Komitet Wyborczy Polska Partia Pracy Komitet wyborczy partii politycznej Zarejestrowany
3 ZPOW-540-08/07 Komitet Wyborczy Liga Polskich Rodzin KW LPR Komitet wyborczy partii politycznej Zarejestrowany
6 ZPOW-540-05/07 Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość KW Prawo i Sprawiedliwość Komitet wyborczy partii politycznej Zarejestrowany
8 ZPOW-540-15/07 Komitet Wyborczy Platforma Obywatelska RP KW Platforma Obywatelska RP Komitet wyborczy partii politycznej Zarejestrowany
10 ZPOW-540-03/07 Komitet Wyborczy Polskiego Stronnictwa Ludowego Komitet Wyborczy PSL Komitet wyborczy partii politycznej Zarejestrowany
15 ZPOW-540-02/07 Komitet Wyborczy Samoobrona Rzeczpospolitej Polskiej KW Samoobrona RP Komitet wyborczy partii politycznej Zarejestrowany
19 ZPOW-540-16/07 Komitet Wyborczy Wyborców "Mniejszość Niemiecka" Mniejszość Niemiecka Komitet wyborczy mniejszości narodowych Zarejestrowany
20 ZPOW-540-04/07 Koalicyjny Komitet Wyborczy Lewica i Demokraci SLD+SDPL+PD+UP KKW LiD - Lewica i Demokraci Koalicyjny komitet wyborczy Zarejestrowany
21 ZPOW-540-09/07 Komitet Wyborczy Partii Kobiet KW Partii Kobiet Komitet wyborczy partii politycznej Zarejestrowany
22 ZPOW-540-10/07 Komitet Wyborczy Samoobrona Patriotyczna KW Samoobrona P Komitet wyborczy partii politycznej Zarejestrowany
ZPOW-540-01/07 Komitet Wyborczy Wierni Polsce KW Wierni Polsce Komitet wyborczy partii politycznej Zarejestrowany
ZPOW-540-07/07 Komitet Wyborczy Lewica i Demokraci KW LiD Komitet wyborczy partii politycznej Zarejestrowany
ZPOW-540-12/07 Komitet Wyborczy Krajowej Partii Emerytów i Rencistów KW KPEiR Komitet wyborczy partii politycznej Zarejestrowany
ZPOW-540-13/07 Komitet Wyborczy Narodowego Odrodzenia Polski KW Narodowego Odrodzenia Polski Komitet wyborczy partii politycznej Zarejestrowany
ZPOW-540-14/07 Komitet Wyborczy Związku Słowiańskiego KW Związku Słowiańskiego Komitet wyborczy partii politycznej Zarejestrowany
ZPOW-540-18/07 Komitet Wyborczy Konfederacja Polski Niepodległej - Obóz Patriotyczny KW Konfederacja Polski Niepodległej - OP Komitet wyborczy partii politycznej Zarejestrowany
ZPOW-540-19/07 Komitet Wyborczy Partii Rozwoju KW PR Komitet wyborczy partii politycznej Zarejestrowany
ZPOW-540-21/07 Komitet Wyborczy Samoobrony Odrodzenie Komitet wyborczy partii politycznej Zarejestrowany
ZPOW-540-23/07 Komitet Wyborczy Polskiej Partii Socjalistycznej Komitet Wyborczy PPS Komitet wyborczy partii politycznej Zarejestrowany
ZPOW-540-30/07 Komitet Wyborczy Stronnictwa Ludowego "Ojcowizna" Komitet Wyborczy SL "Ojcowizna" Komitet wyborczy partii politycznej Zarejestrowany
ZPOW-540-31/07 Komitet Wyborczy Unii Lewicy III RP KW Unii Lewicy Komitet wyborczy partii politycznej Zarejestrowany
ZPOW-540-34/07 Komitet Wyborczy Demokratycznej Partii Lewicy KW DPL Komitet wyborczy partii politycznej Zarejestrowany
ZPOW-540-37/07 Komitet Wyborczy Polskiej Wspólnoty Narodowej Komitet wyborczy partii politycznej Zarejestrowany
ZPOW-540-39/07 Komitet Wyborczy Obrona Narodu Polskiego KW Obrona Narodu Polskiego Komitet wyborczy partii politycznej Zarejestrowany
ZPOW-540-40/07 Komitet Wyborczy Konfederacji Polski Niepodległej KW KPN Komitet wyborczy partii politycznej Zarejestrowany

Nie wierzę że gdyby była możliwość prawna utworzenia komitetu wyborczego do wyborów na sejm nie będącego komitetem partii politycznej to ludzie by z tego nie skorzystali.
Skoro na prezydenta i senatora co 4 lata startują kandydaci niezależni.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.04.2013 o 08:11, kerkas napisał:

Tylko jakimś dziwnym trafem kandydaci na posłów do Sejmu są ciągle z list partyjnych,
niezależnych komitetów wyborczych brak nie wmówisz mi że brak jest kandydatów

Jeśli nie ma ich w rejestrach to nie ma.

Dnia 12.04.2013 o 08:11, kerkas napisał:

Zresztą wystarczy popatrzeć na komitety wyborcze

(...)

Dnia 12.04.2013 o 08:11, kerkas napisał:

Nie wierzę że gdyby była możliwość prawna utworzenia komitetu wyborczego do wyborów na
sejm nie będącego komitetem partii politycznej to ludzie by z tego nie skorzystali.

To jeszcze nie uwierz, że ludzie mogą jeździć po drogach jak wariaci mimo, że giną tysiącami każdego roku albo, że naprawdę ktoś posłuchał zachęty Tuska i wrócił do kraju z emigracji.
Zasada mówi" każdy obywatel, z odpowiednim poparciem, może startować". A co zrobią ludzie to inna sprawa: jak się ludzie nie lubą babrać w polityce to nic dziwnego, że na scenie operują tylko zawodowcy ze sporym stażem.

EDIT Literówka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.04.2013 o 08:11, kerkas napisał:

/.../> Skoro na prezydenta i senatora co 4 lata startują kandydaci niezależni.

Ponoć JKM startuje w wyborach uzupełniających na senatora z Rybnika. Jeśli wiadomość jest nieprawdziwa lub nieścisłą, proszę nie mieć do mnie pretensji - w trosce o zachowanie zdrowia nie oglądam wiadomości serwowanych przez merdia, ani też nie czytam prasy merdialnej. Ale jeśli cudem wygra - to się dowiem...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.04.2013 o 17:56, KrzysztofMarek napisał:

> /.../> Skoro na prezydenta i senatora co 4 lata startują kandydaci niezależni.

Ponoć JKM startuje w wyborach uzupełniających na senatora z Rybnika. Jeśli wiadomość
jest nieprawdziwa lub nieścisłą, proszę nie mieć do mnie pretensji - w trosce o zachowanie
zdrowia nie oglądam wiadomości serwowanych przez merdia, ani też nie czytam prasy merdialnej.
Ale jeśli cudem wygra - to się dowiem...

Startuje. Wszystko się zgadza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.04.2013 o 20:47, Lukas1694 napisał:

Nie rozumiem niechęci do JKM... co wam w nim nie pasuje? Jego cięty język?

Ja nie napisałem, ze mi nie pasuje tylko, ze startuje w wyborach na senatora.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy to jest pytanie ogólne, czy skierowane do któregoś z wczesniej wypowiadających się, ale i tak sobie odpowiem.
Największą wadą pana JKM jest to, że stanowi główną twarz liberalizmu w Polsce. Gdyby był którymś tam politykiem o poglądach liberalnych z rzędu, to nie miałbym nic przeciwko niemu. Ale niestety tak nie jest, a jego radykalizm i oderwanie od rzeczywistości sprawia, że przeciętni zjadacze kaszy nie chcą mieć nic wspólnego z ideami liberalnymi, kojarząc je "z tym oszołomem" JKM. Dlatego bardziej szkodzi niż pomaga.
No i jest jeszcze kwestia jego fanklubu, który... onanizuje się intelektualnie (proszę mi wybaczyć, ale lepszego określenia nie potrafiłem znaleźć) przy filmikach, w których ich idol "masakruje lewaków".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.04.2013 o 20:58, Zajanski napisał:

/.../> Największą wadą pana JKM jest to, że stanowi główną twarz liberalizmu w Polsce. /.../

Tak, to jest wada. ale problem jest w tym, że nie ma nikogo innego, kto byłby od niego w tej funkcji lepszy. Przynajmniej w dającej się przewidzić przyszłości.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.04.2013 o 20:47, Lukas1694 napisał:

Nie rozumiem niechęci do JKM... co wam w nim nie pasuje? Jego cięty język?


http://forum.gram.pl/forum_post.asp?tid=146&pid=46430
przeczytaj podkreślone fragmenty w screenie.

Powiedz mi co to za liberał który zamierza używać wojska wobec własnych obywateli.

Poza tym jest mega mega populistą, ja też mogę obiecywać gruszki na wierzbie
podatek liniowy, obniżenie podatków, likwidacja deficytu budżetowego itd. itp.
tylko że bez konkretnego planu (projekty ustaw, ustawy, regulacje itd.) są to mrzonki.

Poza tym poglądy JKM
Zwolennik monarchii i przeciwnik demokracji, ale równocześnie stawiający za wzór Szwajcarię – najbardziej demokratyczne państwo świata, bo z demokracją bezpośrednią – z powodu nieprzystąpienia jej do Unii Europejskiej i niezakazania posiadania broni. Przeciwnik przymusowej służby wojskowej i interwencjonizmu państwowego, zwolennik indywidualizmu i wolnego rynku. Mimo to jest miłośnikiem Rosji, czyli państwa o silnie antyindywidualistycznych i antyliberalnych tradycjach, oraz popiera reżim komunisty Aleksandra Łukaszenki na Białorusi, gdzie istnieje przymusowy pobór i nie ma wolnego rynku. Przeciwnik feminizmu, szkół koedukacyjnych i powszechnego prawa wyborczego.Jednak najbardziej dziwnym jest to, że pomimo określania siebie jako liberał, czyli w domyśle zwolennik wszelkich swobód obywatelskich to jest przeciwnikiem demokracji i zwolennikiem totalitaryzmu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W ostatnim czasie nie miałem czasu popisać, to teraz wpadłem na chwilę :P

Dnia 10.04.2013 o 11:34, MROZUS napisał:

Jeżeli mamy 10 kandydatów w okręgu, i każdy z nich zdobęcie od 9-15% głosów, to czyje
zdanie będzie reprezenotwane? Kandydata z największym poparciem, tj. 15%. Pozostałe 85%
pozostaje bez politycznego wpływu na instytucje państwa, bo nie ma swoich reprezentantów.

Nie jestem randystą. Jednak Rand nieźle wskazuje, że ludzie kierują się swoimi interesami. Mam interes to go realizuję. Głosuję na kandydata który zrealizuje moje "potrzeby".
Więc, żeby to ocenić trzeba by ocenić "przydatność" konkretnych kandydatów.
U mnie dla przykładu nie było z mojego punktu widzenia nikogo ciekawego (21 okręg wyborczy).
Czy wygra Korzeniowski, czy Żyżyński, czy może "dzieciak" Jaki to znaczenia większego nie ma dla jakości
polityki. To jednak patrząc na przykład 8 okręgu wyborczego (do senatu), gdzie wygrał Obrembski pokazuje,
że się da i jest to ciekawa alternatywa. Problem leży IMO w innym miejscu.

Dnia 10.04.2013 o 11:34, MROZUS napisał:

Obserwując JOW-y, można zauwarzyć pewną prawidłowość - wbrew pozorom "betonują" one scenę
polityczną.

U nas też się betonuje. Każdy kto nie przekroczy 5% progu odpada. Wszystko co nie jest POPiSem lawiruje na
poziomie progu wyborczego lub błędu statystycznego ;p Pytanie czy samo "betonowanie" jest złe, czy może
nie ma znaczenia. Pamiętam, że z rok temu jedna gazeta się rozczulała, że w Singapurze ciągle jedna partia
rządzi ;p Ile partii ma rządzić? 1, 2 czy może 10? A może w ogóle oto nie chodzi? :p

Dnia 10.04.2013 o 11:34, MROZUS napisał:

W Wielkiej Brytanii - państwie przykładzie - są okręgi, gdzie zostaje się
posłem co kadencję.

To źle? Jak jest dobry i robi to do czego został wybrany? :)

Dnia 10.04.2013 o 11:34, MROZUS napisał:

Bo skoro nie odpowaidają przed partią, to nie muszą realizować jej polityki potwierdzonej przez akt wyborczy.

Jak dla mnie powinni sporządzać kontrakt ze swoimi wyborcami, jak się nie spodobał/nie wykonywał tego co
miał. To wylatuje. Dodatkowo osobiście bym widział kasację majątku jakby za korupcję zechciał się bawić :P

Dnia 10.04.2013 o 11:34, MROZUS napisał:

A JOW-y, które można zaobserować w Wielkiej Brytanii, przeważnie gwarantują dominację jednej partii,
nad drugą, dużą opozycyjną i ewentualnie trzecią, którą można sobie dokoptować gdy trzeba.

Trzeba zauważyć, że są monopole i są "monopole". Kwestia kto je tworzy i czy jest możliwość wystąpienia
konkurencji. Czyli to jak partie opozycyjne (jak i pojedynczy kandydaci) są w stanie wstrząsnąć monolitem.

Dnia 10.04.2013 o 11:34, MROZUS napisał:

Co do obecnego systemu - proporcjonalno-większościowego - to jest to syetem, wbrew pozorom,
najsprawiedliwszy. Bo obecnie nie głosujemy tylko na listę. Głosujemy na konkretnego
kandydata z określonej listy.

U mnie z PiSu wygrały cyfry 1,2,8; SLD 1; Ruch Palikota 1; PO 1,2,3,4,6,8. MN 1.
Mam ku temu wątpliwości czy głosujemy na konkretnego kandydata :P

Dnia 10.04.2013 o 11:34, MROZUS napisał:

Liczba kandydatów z listy, którzy otrzymują miejsce w parlamencie,
zależy od poparcia ogólnego (sumarycznego) jakie zdobyła cała lista - wszyscy kandydaci.

Jednak "decydująca" większość osób głosuje prawie zawsze głosuje na pierwsze nazwisko na liście partii ;p Jak mawiał towarzysz Stalin "nie ważne kto głosuje, ważne kto liczy głosy".
W tym wypadku. Jaka ordynacja wyborcza, tacy kandydaci xd

Dnia 10.04.2013 o 11:34, MROZUS napisał:

Określa się liczbę miejsc dla każdzej z list (wg systemu d''Hondta), a nastepnie wchodzą
kandydaci z największym poparciem. Pozwala to na dużą reprezentację poglądów wyborców.

Bo ja wiem? Ludzie głosują, ale jakoś zadowoleni nie są :D
Albo inaczej, głosuję na konserwatystę Gowina, a PO wyskakuje ze związkami partnerskimi :)
Wchodzi do sejmu z hasłem obniżamy podatku, a tu bach Vat 23% ;p
(inna sprawa, że Polacy sami nie są konsekwentni ;p)

Dnia 10.04.2013 o 11:34, MROZUS napisał:

Co do utworzenia list TYLKO przez partie. Jest to bzdura. Każdy z obywateli może skrzyknąć
grupę, wybrać kandydatów (przynajmniej tylu, ile jest miejsc do wzięcia) i utworzyć listę
obywatelską.

Próg 5% wyborców i prawdziwy, realny problem. Czyli Stworzenie i wypromowanie czegoś realnie innego. :P
Jak mówią reklamówki w TV "idź zagłosuj" :P Nie rób nic więcej bo się przemęczysz :))

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

JKM nie stawia za wzoru Szwajcarię...
Powiedział, że jest jednym z lepszych krajów wolnościowych w Europie. A to, że popiera reżim nie oznacza, że wszystkie jego poglądy. Popiera to, że Łukaszenko nie chce przyłączenia Białorusi do Rosji. A nie rozumiem, to w totalitaryzmie nie może być swobód obywatelskich? Skoro on jest populista to kim sa obecni politycy? JKM mowi rzeczy normalne i zwyczajne, ktore teraz uważane są za "nienormalne". Aaa skoro uważacie, że JKM to oszołom, to głosujcie na UPR, mają identyczne poglądy co JKM, tylko że tam nie ma JKM. Podkreślony fragment - Korwin mówi o tym, że zamknie w więzieniu komunistów, oraz że można zdobyć władzę przez przewrót. To co sądzi o Jaruzelskim zapewne nie wiesz, on może powiedzieć że jest "spoko facetem" ale decyzje miał idiotyczne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się