Zaloguj się, aby obserwować  
Yester

Linux - temat ogólny - czyli wątek wyzwolonych

2419 postów w tym temacie

Słusznie. Jest kilka antywirów pod Linuksa, wystarczy troszkę poguglować, aczkolwiek nie wydaje mi się, by w momencie korzystania z - w chwili obecnej - dość skutecznych skanerów antyspamowych i antywirusowych (takie jak np. ma Gmail) było to pod systemami uniksopodobnymi konieczne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.01.2008 o 14:05, DJ Danielus napisał:

Heh! Rozumiem, że mogę spać spokojnie? Po prostu chodzi mi oto, że zawsze jakiegoś antywira
miałem (pod Windowsem). Nawet jeśli nigdy nie wykrywał wirusów lub nie miałem internetu - tak
na wszelki wypadek, ponieważ już raz mnie taka sytuacja spotkała, ale to było pod ''98. Jednak
zawsze lepiej chuchać (dmuchać) na zimne :)

nie siedź cały czas na koncie roota i będzie dobrze. Chociaż w sumie niewiem czy byś móŋł, bo np mandriva 2008 pozwala wejść na roota tylko poprzez sudo/konsole tekstową. Zakładam oczywiście że to komputer domowy, bo serwerom zagrarzają znacznie groźniejsze od wirusów rootkity (chodzi o programy które tak modyfikują system żeby maksymalnie utrudnić wykrycie zarówno ich jak i chronionych przez nie programów), które wywodzą się właśnie z systemów unixowych. Ale takowe nie posiadają automatyki wiec ktoś by się musiał "ręcznie" się włamać i go zainstalować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.01.2008 o 14:09, lurynowicz napisał:

Słusznie. Jest kilka antywirów pod Linuksa, wystarczy troszkę poguglować, aczkolwiek nie wydaje
mi się, by w momencie korzystania z - w chwili obecnej - dość skutecznych skanerów antyspamowych
i antywirusowych (takie jak np. ma Gmail) było to pod systemami uniksopodobnymi konieczne.

całe oprogramowanie Googla stoi właśnie na Linuksie, Gmail i jego skanery pewnie też.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jest to komputer jak najbardziej domowy - edytor tekstu, internet, multimedia.

Tutaj (openSUSE) aby coś zmodyfikować (szczególnie YaSt, ale też pliki systemowe) to trzeba wpisać hasło, co do plików systemowych to tylko konsola.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.01.2008 o 14:16, DJ Danielus napisał:

Jest to komputer jak najbardziej domowy - edytor tekstu, internet, multimedia.

Tutaj (openSUSE) aby coś zmodyfikować (szczególnie YaSt, ale też pliki systemowe) to trzeba
wpisać hasło, co do plików systemowych to tylko konsola.

aha czyli 2 konta (root i zwykły user) i sudo jak u mnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak, a więc raczej nie ma się co martwić?

A i jeszcze jedno - ściągnąłem sobie gierkę openArena (darmowa). Niestety komp podczas gry się zawiesza. Czym to może być dokładnie spowodowane? Stery i wszystko potrzebne mam, ale problemu rozgryźć nie mogę :/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.01.2008 o 14:26, DJ Danielus napisał:

Tak, a więc raczej nie ma się co martwić?

nie, nie masz. byleś o aktualizowaniu systemu pamiętał, bo to nie Windows i łaty wyprzedzają szkodniki (a ze względu na wzrost popularności Linuksa takowe mogą się pojawić, chociaż napewno nie na tą skalę co windowsowe ze względu na różnice między dystrybucjami oraz dużo lepiej zaprojektowany system (są tam zabezpieczenia których w Windows nie da się wprowadzić bez utraty kompatybilności wstecznej)).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak gwoli ścisłości, skoro odnosisz sie do windy. Zapomnij też o defragmentacji dysku. To tez nie będzie Ci juz potrzebne:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.01.2008 o 16:14, DJ Danielus napisał:

Potrzebne? Co masz na myśli?


http://blog.brodowski.net.pl/2007/11/20/dlaczego-defragmentacja-dysku-pod-linuksem-nie-jest-potrzebna/

Dnia 12.01.2008 o 16:14, DJ Danielus napisał:

PS. A gdzie tu SMARTa znajdę? :)


Tego nie wiem. Nawet nie wiedziałem, ze przez OS cos z tym robic można:D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ok. Pytałem na kilku forach i jak na razie nie otrzymałem satysfakcjonującej odpowiedzi.

Otóż zainstalowałem Mandrive 2008.0. Udało mi się zainstalować sterowniki do modemu (Sagem 800 F@st E2T), ale za chiny nie mogę skonfigurować połączenia (wybrałem DSL, TP, pppoa) i nic z tego. Korzystałem z tej porady: http://strefamandrivy.pl/wiki/index.php/Netia_-_Szybki_Internet

ifup zwraca
Plugin pppoatm.so loaded.
PPPoATM plugin_init
PPPoATM setdevname_pppoatm - SUCCESS:0.35
connect(0.35): Address already in use


Mam Netię na łączach TP. Ktoś wie, co mogę jeszcze zrobić?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No i to są właśnie takie kichy. Jak ja pracowałem kiedyś pod Linux to zawsze podłączałem go do siecie za pomocą kabla Ethernet. Niczego nie musiałem instalować, żadnych sterowników ani nic takiego. Po prostu działał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Podobno można przekształcić plik .nrg w .iso wpisując w terminalu polecenie dd bs=1k if=image.nrg of=image.iso skip=300. Jeśli zadziała, to daj znać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.01.2008 o 23:13, rob006 napisał:

Czy pod Linuksa jest jakiś program, który otworzy plik o rozszerzeniu NRG? Czy bez Nero się
nie obejdzie?


A linuchowy Nero nie ciągnie? Ponoć jakieś triale wydawali. Jeżeli potrzebujesz na jeden raz a ma coś takiego to powinno starczyć:)
PS. Nie znam tego rozszerzenia, ale idąc tropem Nero, to k3b nie chwycił tego (wątpię abyś nie próbował:)?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.01.2008 o 23:13, rob006 napisał:

Czy pod Linuksa jest jakiś program, który otworzy plik o rozszerzeniu NRG? Czy bez Nero się
nie obejdzie?

http://gregory.kokanosky.free.fr/v4/linux/nrg2iso.en.html
I potem to już czy k3b, czy brasero, wszystko powinno śmigać.

Chociaż te programiki cośtam2iso to nie zawsze działają. U mnie na przykłąd ccd2iso zadziałal celujaco, ale już obrazu stworzonego programikiem mdf2iso k3b nie chciało poprawnie odczytać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.01.2008 o 23:25, Treant napisał:

Podobno można przekształcić plik .nrg w .iso wpisując w terminalu polecenie dd bs=1k if=image.nrg
of=image.iso skip=300
. Jeśli zadziała, to daj znać.

Heh, podobno NRG to taki ISO tylko z dorzuconym 300KB nagłówku ;D. Poszukałem trochę i znalazłem program nrg2iso, podobno nim można przekształcić NRG w ISO. Jutro sprawdzę, bo dziś już nie mam siły.

@Dux
K3b otwiera plik (widzi go nawet jako ISO!), ale nie wiem czy potrafiłby zrobić z NRG ISO, a o to mi na razie chodzi. W ostateczności po prostu nagram to na płytę :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Szukam jakiegoś linuksowego konwertera (czy jak to sie zwie) plików video. Dostałem plik otwierany przez QuicTime w formacie 3GP bodajże. A chciałbym to przerobić na jakiś inny "powszechnie stosowany" format. Zna ktoś co by mi rozwiązało problem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować