Zaloguj się, aby obserwować  
Gram.pl

Wiedźmin 2 sprzedawany u nas jednak będzie miał DRM, wiemy jaki

358 postów w tym temacie

Dnia 17.04.2011 o 12:29, Tenebrael napisał:

Zauważ tylko, że naprawdę NIEWIELE zabezpieczeń zdołało uchronić gry przed taką sytuacją.

Niewiele gier jest łamanych przed premierą - najczęściej tylko te, których pełny kod wyciekł wcześniej (nierzadko miesiąc).

Dnia 17.04.2011 o 12:29, Tenebrael napisał:

Najczęściej jedynymi, którzy na tym tracili, byli legalni nabywcy. Założę się, że tutaj
będzie podobnie, i W2 będzie do pobrania na torrentach już 13-14 maja.

Nie wiem. Nie używam torrentów.

Dnia 17.04.2011 o 12:29, Tenebrael napisał:

Wiesz, jestem przeciwny piractwu, ale nie oznacza to, że można używać nietrafnych porównań.
Osoby odpowiedzialne za TWORZENIE gry dostają kasę na bieżąco, mając miesięczną płacę.

Nie. Gry robi się albo na kredyt, albo z pieniędzy inwestora. W obu wypadkach jeżeli gra będzie więcej kosztować niż zarobi, to Ci tworzący grę stają się zazwyczaj bezrobotni. Może czasem na krótko, ale jeżeli kto inny ich nie zatrudni, to stają się realnie bezrobotni. Czasem też zdarza się, że "twórcy" pracują za minimalne pieniądze (ledwo wystarczające do przeżycia) ryzykując udziałem w zysku. W takim wypadku ryzykują sporo.

Dnia 17.04.2011 o 12:29, Tenebrael napisał:

Piractwo z kolei uderza przede wszystkim w WYDAWCĘ, a nie TWÓRCĘ - a już na pewno NAJMNIEJ
w poszczególnych pracowników odpowiedzialnych za tworzenie gry.

Jak już napisałem - jeżeli straci wydawca, to straci developer, a jak straci developer, to stracą jego pracownicy.
W tym łańcuszku jedynym podmiotem, który nie traci jest bank. No chyba, że firma, której pożyczył kasę zbankrutuje (a były już takie przypadki).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.04.2011 o 17:27, Ring5 napisał:

Niestety, nie bardzo. Poza kilkoma wyjątkami, zawierającymi ekstremalnie restrykcyjne
zabezpieczenia (np. ACII), większość gier jest dostępna na torrentach nie tylko w dniu
premiery, ale często nawet i przed nią.

Piękna pochwała Ubisoftowego DRMu...

Dnia 17.04.2011 o 17:27, Ring5 napisał:

Problem polega na tym, że choć owe restrykcyjne
zabezpieczenia rzeczywiście trochę komplikują życie piratom (z naciskiem na "trochę",
bo wcześniej czy później i tak zostają złamane), to znacznie bardziej dają się we znaki
posiadaczom legalnych kopii gry.

W tej walce jedyną zasadą jest to, że nie ma żadnych zasad. Nie było w historii gry, która nie została spiratowana z jakiegoś dowolnego powodu. Tzn. nie ma takiego powodu (włącznie z wypuszczeniem niesprzedawalnego crapa), który spowoduje, że piraci sobie odpuszczą. Piratowane były gry nawet kompletnie sknocone takie jak Master of Orion 3 lub Silent Hunter V (w tym drugim wypadku nie zniechęcił nawet paranoiczny DRM).
Były takie firmy, które wypuszczały gry nigdy nie zabezpieczane niczym. Która? Microsoft. Czy firma ta dzisiaj produkuje gry? Nie. Odpuściła sobie. Bynajmniej nie z powodu braku umiejętności lub doświadczenia.
Tym właśnie skończyłoby się masowe piracenie. Większość firm przestałaby na tym zarabiać i gry wróciłyby do poziomu jaki dzisiaj w najlepszym razie prezentują darmówki na smartfony. Gry robiliby, tak jak kiedyś, wyłącznie amatorzy. Jako hobby.

Dnia 17.04.2011 o 17:27, Ring5 napisał:

Chyba niekoniecznie tędy droga, prawda?

Prawda. Ale druga prawda jest taka, że twórcy gier nie chcą się zajmować takim "syfem" jak zabezpieczanie programów przed piractwem. Zlecają to firmom zewnętrznym, które robią to tak jak potrafią - czyli słabo. Dla tych firm priorytetem nie jest doskonałe działanie zabezpieczanego softu, a wręcz odwrotnie - jak najgorsze jego działanie w sytuacji wątpliwej lub całkowite popsucie w sytuacji niewątpliwie fatalnej. :)

Dnia 17.04.2011 o 17:27, Ring5 napisał:

To naprawdę wzruszające, ale dlaczego w takim razie nikt nie bierze pod uwagę faktu,
iż gracze to również osoby, które pracują nie widząc często dziennego światła

Gra, to dla odbiorcy rozrywka. Nie jest niezbędna do życia. Ma też do wyboru mnóstwo innych gier i mnóstwo innych rozrywek. Czy byłbym usprawiedliwiony w piratowaniu wszystkiego co się rusza gdybym zbyt dużo pracował i zbyt mało zarabiał? Moim zdaniem nie.

Dnia 17.04.2011 o 17:27, Ring5 napisał:

I chciałbym, by moje pieniążki (można tu dodać "ciężko zarobione") nabywały coś, co nie zakłada z góry, że
jestem złodziejem i czemu muszę udowodnić, iż nim nie jestem.

Podziękuj kolegom, znajomym i nieznajomym. Są gry, które domniemują niewinność pod warunkiem pełnej jawności i finansowej przejrzystości klienta. Jednak przypadkiem ich sposób działania nie różni się niczym od najlepszego z istniejących DRM. Są to... abonamentowe gry MMO.

Dnia 17.04.2011 o 17:27, Ring5 napisał:

To chyba powinno wyglądać odwrotnie - nie
ja mam udowodnić swoją niewinność, żeby gra mi poszła, ale to gra powinna udowodnić komuś
winę i u niego się nie uruchomić.

Dlatego za jakiś czas jest możliwe, że jedynym trybem działania gier będzie multiplayer aktywowany przez internet i działający tak jak single game (czasem z jakimś poziomem rywalizacji). Co zapewne w wielu grach już obserwujesz.

Dnia 17.04.2011 o 17:27, Ring5 napisał:

Ot, nie udało się...

Ot realizm.

ps. W Wieśka 2 nie pogram szybciej niż za rok, nie kupuję go bo jeszcze jedynki nie zacząłem (brak czasu), nie mam też żadnego interesu we wspieraniu cdp, ani gram.pl.
Po prostu też piszę soft od czasu do czasu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 17.04.2011 o 22:22, G_S_PattoN napisał:

Szukasz dziury w całym.


Może:) ale jako klient mam do tego prawo... Zabezpieczenia to chora sprawa ... jak nie potrafią zrobić normalnych to niech sobie darują :P
Sądzę, że nie tylko ja wstrzymam się z zakupem W2 przez zabezpieczenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.04.2011 o 00:08, de99ial napisał:

Plus - czy nie będzie potrzebne stałe? A jak zweryfikują, że dany egzemplarz odpalony jest na większej liczbie niż 5 kompów? Jak dla mnie to dowód na inwigilację i stałe połączenie.


Przy pobieraniu owych 50mb będzie to weryfikowane.

Mac adres mówi Ci coś ten termin ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.04.2011 o 09:54, L33T napisał:

Przy pobieraniu owych 50mb będzie to weryfikowane.

Mac adres mówi Ci coś ten termin ?


Możesz mi dokładnie opisać niby jak? Skoro ma pracować w trybie offline to jak CDP stwierdzi, że ten egzemplarz uruchomiony jest na np. 5 kompach i 6 zablokuje? Zaznaczam - offline.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.04.2011 o 19:35, DoMiNo1992 napisał:

Taka informacja została dopiero podana, gdy wszyscy ci, co mieli zamówić pre-ordera,
już go zamówili, i jeszcze gram.pl nam wmawia, że mamy jakieś wielkie przywileje...


Bo uruchomienie gry przed wszystkimi jest przywilejem, to jest fajna sprawa i nie musimy nikomu tego "wmawiać". :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Adres MAC można zmienić. Poza tym adres MAC w sieci zewnetrznej jest niewykorzystywany. Na adresie MAC operuje się na poziomie sieci lokalnej. Moge się mylić, dawno to było, ale tak z tego co wydaje mi się jest zbudowany protokół IP (operujący na adresach IP) a nie MACah :P.

Ale przyznam, że nie wiem jak panowie z RED chcą sprawdzić na ilu kopiach działa aktualnie gra. Cóż, może opracowali tajną technologie :D.

PS. Ok przepraszam, pakiet MAC jest enkapsulowany i adres mac znajdzie się w pakiecie IP. Jednak wydaję mi się, że będzie tam adres serwera a nie komputera (jeżeli jesteśmy za NATem) no i wtedy REDsi by myśleli ze gramy z 1 kompa będąć w sieci. A tak imho nie jest.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.04.2011 o 11:04, de99ial napisał:

Możesz mi dokładnie opisać niby jak? Skoro ma pracować w trybie offline to jak CDP stwierdzi,
że ten egzemplarz uruchomiony jest na np. 5 kompach i 6 zablokuje? Zaznaczam - offline.


Normalnie. Dostajesz z gra 5 "zetonow" - aktywacji. Po instalacji aktywujesz egz. gry na danym komputerze (przez internet) - uzywajac 1 "zetonu". Na raz mozesz miec wykorzystane 5 "zetonow" (po 1 na kazdy komputer). Jesli chcesz odinstalowac gre - musisz zdeaktywowac dany "zeton", ktory wraca do puli. Jesli szlag trafi ci 5 komputerow i nie odzyskasz zetonow, jestes w .... masz problem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.04.2011 o 14:20, Garett napisał:

Normalnie. Dostajesz z gra 5 "zetonow" - aktywacji. Po instalacji aktywujesz egz. gry
na danym komputerze (przez internet) - uzywajac 1 "zetonu". Na raz mozesz miec wykorzystane
5 "zetonow" (po 1 na kazdy komputer). Jesli chcesz odinstalowac gre - musisz zdeaktywowac
dany "zeton", ktory wraca do puli. Jesli szlag trafi ci 5 komputerow i nie odzyskasz
zetonow, jestes w .... masz problem.


Pudło - zgodnie ze słowami twórców, nie ma limitu aktywacji. Tak więc ta droga odpada.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@de99ial

Ja rozumiem ;), rozumiem Twój punkt widzenia na to, że nie lubisz towaru z DRM (aczkolwiek jestem daleki od podzielania go ;)). Mi się wydaje, że wiekszość obecnych tutaj jak nie podziela to się pieni i nie rozumie :P.

"Grę można zainstalować na dowolnej ilości komputerów, a nawet pięć kopii aplikacji może być uruchomiona jednocześnie." nie ma tu nic o żetonach na instalację. Tak jak mówi Tenebrael.

Ja mam nadzieję, że to sformułowanie "a nawet pięć kopii" jest trochę niefortunną parafrazą słów z CD Projektu (które bym chciał zobaczyć w oryginale - wie ktoś gdzie mogę znaleźć?).

Moim zdaniem mogło by tam być "a nawet i pięć kopii" - w sensie że liczba kopii uruchomioncyh jest również nieograniczona.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.04.2011 o 14:23, Tenebrael napisał:

Pudło - zgodnie ze słowami twórców, nie ma limitu aktywacji. Tak więc ta droga odpada.


Jestem przekonany, ze z uwagi na LIMIT 5 stanowisk, na ktorych gra moze pracowac jednoczesnie, sytuacja wyglada dokladnie tak jak napisalem. W koncu gra uzywa securom'a, gdyby chodzilo wylacznie o brak mozliwosci grania przed premiera cdp wypusciloby zwyklego patcha-0 z wykonywalnym .exe (nie umieszczonego na plycie z gra).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.04.2011 o 14:45, de99ial napisał:

Przypomnę - zgodnie z informacjami gra po pobraniu tych 50mb ma działać offline.


No alez bedzie, aktywacja jest jednorazowa (w sensie polaczenia z netem). W takim Divine DKS czy w Blood Bowl LE tez jest securom i wlasnie tak dziala (system "zetonow").

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.04.2011 o 14:46, Garett napisał:

> Przypomnę - zgodnie z informacjami gra po pobraniu tych 50mb ma działać offline.


No alez bedzie, aktywacja jest jednorazowa (w sensie polaczenia z netem). W takim Divine
DKS czy w Blood Bowl LE tez jest securom i wlasnie tak dziala (system "zetonow").



Jak dla mnie to taki system nie ma nic wspólnego z brakiem uciążliwości.

Ktoś, gdzieś, kogoś nabija w butlę IMHO. No ale poczekajmy - może faktycznie ktoś z CDP udzieli odpowiedzi na te pytania?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.04.2011 o 14:53, Volvox napisał:

Z ciekawości - czy ma ktoś linka do informacji gdzie jest napisane o tych 5 grach na
raz?


Ja to widzialem w news''ie na GOL''u "Konferencja o Wiedźminie 2 – zabezpieczenia, nowy fragment gry i inne" z 14 kwietnia 2011, byly to podobno slowa p. Gopa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.04.2011 o 14:40, Garett napisał:

Jestem przekonany, ze z uwagi na LIMIT 5 stanowisk, na ktorych gra moze pracowac jednoczesnie,
sytuacja wyglada dokladnie tak jak napisalem. W koncu gra uzywa securom''a, gdyby chodzilo
wylacznie o brak mozliwosci grania przed premiera cdp wypusciloby zwyklego patcha-0 z
wykonywalnym .exe (nie umieszczonego na plycie z gra).


Jeśli by tak było, oznaczałoby to, że Tomasz Gopp na konferencji CDP kłamał. A zakładam, że nie kłamał, więc Twoje rozwiązanie nie może mieć racji bytu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.04.2011 o 15:03, Tenebrael napisał:

Jeśli by tak było, oznaczałoby to, że Tomasz Gopp na konferencji CDP kłamał. A zakładam,
że nie kłamał, więc Twoje rozwiązanie nie może mieć racji bytu.


Wierz w co chcesz, poczekajmy do premiery. Z reszta nie wiem dlaczego uwazasz, ze to co napisalem i to co jest napisane w newsie jest ze soba sprzeczne? Przeciez nie bedzie limitu aktywacji pod warunkiem posiadania aktywacji-zetonow, ktore mozesz dowolna ilosc razy aktywowac/dezaktywowac. Gorzej jesli ktos nie zdezaktywuje danego zetonu-aktywacji, to wtedy jak najbardziej po wykorzystaniu 5 - gra sie nie uruchomi (nie zaktywuje).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zaloguj się, aby obserwować