Zaloguj się, aby obserwować  
Andrij

Bóg - istnieje czy jest wymysłem ludzkiej wyobraźni

29477 postów w tym temacie

Po to wspomniałem o książce "Problem cierpienia", aby w pewnym stopniu rozpowszechnić fakt, iż takowe dzieło istnieje :) I celowo w ogóle jej nie cytowałem, aby jej nie zubożyć... I dlatego też nie będę odpowiadał na pytania tutaj przede mną postawione, bo cel mój jest jeden: aby zwrócić Wam uwagę, czy czasem takie nasze rozmowy nie dość, że do niczego nie prowadzą("Wierzący argumentów nie potrzebuje, a ateisty i tak nie przekonają"), to na dodatek w jakimś stopniu zamykają człowieka na pokusę obiektywizmu... W tym sensie, że jesteśmy przekonani o sowich racjach i słuchać siebie i tak nie mamy zamiaru(i nigdy nie mieliśmy).

Dlatego też ateista będzie się upierał przy logicznym wytłumaczeniu naszego istnienia poprzez równanie 0*1=1, a wierzący dowodził, że Bóg i tak Szatana nie stworzył, mimo że jest Dobrem i stwórcą wszystkiego.

A mi chodzi wyłącznie o to, by ludziska, kiedy czas będą mieli, postawili się choć na moment na miejscu człowieka gotowego na przyjęcie wiadomości, których - o dziwo - nie koniecznie zna ^^

Dlatego polecam Lewisa: "Listy starego Diabła do młodego", "Problem cierpienia" i inne, jak i szczególnie(!) Chestertona - http://www.chesterton.fidelitas.pl/, jak i inne, inne, jak i swoje własne przemyślenia wszelakie... ;]

> Ta, i wszystkie laski jego:]
Hem, a co!

Pozdr.! Właśnie do mnie doszło, że ewoluowałem na teologiczno-filozoficznego pacyfistę!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.01.2011 o 19:37, Rumcajsev napisał:

> 1322 strony i nadal w martwym punkcie..maslo maslane <ziew>
Spodziewałeś się że ktoś w tym temacie ostatecznie udowodni istnienie/nieistnienie boga?


Nikt nie udowodni wiec po to ten temat ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.01.2011 o 16:10, Marked_One napisał:

> > 1322 strony i nadal w martwym punkcie..maslo maslane <ziew>
> Spodziewałeś się że ktoś w tym temacie ostatecznie udowodni istnienie/nieistnienie
boga?

Nikt nie udowodni wiec po to ten temat ??

Temat nie nazywa się "Dowodzimy istnienia/nieistnienia Boga", mr. obvious, lecz służy za miejsce o dyskusji. Nie chesz dyskutować, to nie wchodź.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.01.2011 o 16:22, Miklak napisał:

> > > 1322 strony i nadal w martwym punkcie..maslo maslane <ziew>
> > Spodziewałeś się że ktoś w tym temacie ostatecznie udowodni istnienie/nieistnienie

> boga?
>
> Nikt nie udowodni wiec po to ten temat ??
Temat nie nazywa się "Dowodzimy istnienia/nieistnienia Boga", mr. obvious, lecz służy
za miejsce o dyskusji. Nie chesz dyskutować, to nie wchodź.


Biorąc pod uwagę, że jest to najbardziej kontrowersyjny temat i nawet najbłahszy komentarz może spowodować kłótnię trwającą miesiącami (wiem co mówię, zdarzyło mi się) to naszedł mnie durny pomysł - jakie byłyby wyniki gdyby zrobić obligatoryjną ankietę dla wszystkich użytkowników "Czy Bóg istnieje: a)tak b)nie c)a co mnie to obchodzi" ? Wtedy mielibyśmy potwierdzenie dla opinii wszystkich i temat stałby się niepotrzebny, nie byłoby kłótni, a tylko harmonia. + kilkanaście tematów typu "Ankieta jest głupia, ponieważ twierdzi, że głupi użytkownicy mówią, że Bóg istnieje/nie istnieje podczas gdy... bla bla bla" ;]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Caly ten temat skupi sie na jednym wielkim bla bla bla i masle maslanym wiec nie widzie sensu po co on wogole jest ...
Jak do tej pory cel jest jeden : kto komu "przywali" mocniej ...
Kto chce niech wierzy kto nie to nie jego osobista sprawa a dlaczego to niech sobie sam na to odpowie,.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Taka ankieta to w rzeczywistości ''''jesteś wierzącym/ateistom'''' a nie to po prawdzie jest dominującym tutaj tematem. Jest to raczej miejsce do ogólnej pogadance o wierze, religiach, kontrowersjach ale w zasadzie mało kto skupia się na "Bóg jest/niema !!!!!" (wszyscy o to zahaczają pośrednio ). Moim skromnym zdaniem nazwa tematu jest zła... ale kto by się takich pierdół czepiał. Kłótnie na tle wiary i tak będą się odbywać do końca istnienia tego forum(żeby tylko).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.01.2011 o 16:43, Marked_One napisał:

Caly ten temat skupi sie na jednym wielkim bla bla bla i masle maslanym wiec nie widzie
sensu po co on wogole jest ...

Zatem co tu jeszcze robisz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.01.2011 o 16:43, Marked_One napisał:

Caly ten temat skupi sie na jednym wielkim bla bla bla i masle maslanym wiec nie widzie
sensu po co on wogole jest ...
Jak do tej pory cel jest jeden : kto komu "przywali" mocniej ...
Kto chce niech wierzy kto nie to nie jego osobista sprawa a dlaczego to niech sobie sam
na to odpowie,.

Uważaj z takim stwierdzeniami ;] Zaraz najwięksi wierzący zaatakują Cię twierdząc, że poprzez " kto komu "przywali" mocniej" zarzucasz im agresywność itp., resztę wypowiedzi na temat "wolnej woli przy wyborze" ignorując ^^

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.01.2011 o 16:45, qrex napisał:

Kłótnie na tle wiary i tak będą się odbywać do końca istnienia tego forum(żeby tylko).


Kłótnie czy też "dyskusje" na temat wiary to przecież kwintesencja teologii. Różnica pomiędzy podejściem monoteistów i politeistów polega na konieczności wygrania sporu. Jeśli przegra monoteista oznacza to dla niego osobiście, że cała jego wiara i dotychczasowy światopogląd legł w gruzach. Panteista nie załamie się, ponieważ bogów jest tak wielu, że po co się przejmować ;]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.01.2011 o 13:42, MrKubu napisał:

I nic to, że cały ten temat to wyłącznie walka ideologiczna, i że nikt z Was - wnioskując
po tym, co piszecie - tak na prawdę Boga zrozumieć nie chce. Istotne jest, aby utwierdzić
siebie samego w pewnym przekonaniu - błędnym - i aby czuć się w tym niezmiernie silnym.


Zabawne że powyższe stwierdzenie doskonale pasuje też do ludzi wierzących :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.01.2011 o 17:45, rob006 napisał:

Zabawne że powyższe stwierdzenie doskonale pasuje też do ludzi wierzących :D

Oczywiście! Ale dlategoż zachęcam do poznawania opinii ludzi, którzy niekoniecznie upierali się przy danym stanowisku, tylko upierali się, by "po prostu zrozumieć" o co w tym całym życiu biega.(np. Chesterton)
Stąd też nie zamykam się na odmienne źródła, które niekoniecznie pasują pod mój światopogląd, biorąc jednak poprawkę przy punkcie "doświadczenia osobiste", które są w moim osobistym przypadku mimo wszystko decydujące ^^

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.01.2011 o 15:34, MrKubu napisał:

> Zabawne że powyższe stwierdzenie doskonale pasuje też do ludzi wierzących :D
Oczywiście! Ale dlategoż zachęcam do poznawania opinii ludzi, którzy niekoniecznie upierali
się przy danym stanowisku, tylko upierali się, by "po prostu zrozumieć" o co w tym całym
życiu biega.(np. Chesterton)


To w takim razie po co ten wjazd na ateistów, skoro dokładnie to samo można odnieść też do ludzi wierzących?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.01.2011 o 16:55, rob006 napisał:

To w takim razie po co ten wjazd na ateistów, skoro dokładnie to samo można odnieść też
do ludzi wierzących?

Odwieczna walka o udowodnienie swoich racji:) Czyje bedzie ostatnie slowo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czy w tym temacie można też podjąć rozmowę o "fanatyźmie religijnym" niektórych ludzi ? Chodzi mi o te wszystkie "mohery" na przykład :O

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.01.2011 o 18:23, HomoNomo napisał:

Czy w tym temacie można też podjąć rozmowę o "fanatyźmie religijnym" niektórych ludzi
? Chodzi mi o te wszystkie "mohery" na przykład :O

FanatyZmie. Wydaje mi sie ze nie fanatyzm jest tematem watku. I wydaje mi sie ze bez sensu rozpoczynac lanie wody na obrzucanie blotem schorowanych, starszych ludzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.01.2011 o 18:23, HomoNomo napisał:

Czy w tym temacie można też podjąć rozmowę o "fanatyźmie religijnym" niektórych ludzi
? Chodzi mi o te wszystkie "mohery" na przykład :O


Można tylko co w tym ciekawego?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bo warto pogadać, i nie chce ich smarować. Ale osobiście jestem ateistą i wkurz mnie że gdy publicznie powiem że nie wierze w boga, ona się zaraz na mnie drze. Ale skoro nic w tym ciekawego to nie bedziemy gadać.

Spoiler

zło

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wiarę każdy z nas postrzega inaczej.
Ja osobiście jestem katolikiem i publicznie potrafię się przyznać do Boga, ale nie obrażam ludzi,
którzy nie wierzą w Boga. Dopóki są w tym kulturalni. Jeśli ktoś obraża moją wiarę, to unikam
takich ludzi, bo samemu nie wierząc potrafią oczernić i opluć innego człowieka.
Znam sporo ateistów i w większości przypadków to bardzo dobrzy ludzie.
Wykształceni, po studiach, elegancja. I nie obrażają wiary innych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.01.2011 o 20:23, HomoNomo napisał:

Bo warto pogadać, i nie chce ich smarować. Ale osobiście jestem ateistą i wkurz mnie
że gdy publicznie powiem że nie wierze w boga, ona się zaraz na mnie drze. Ale skoro
nic w tym ciekawego to nie bedziemy gadać.

Spoiler

zło


W wieku 14 lat jestes zagorzalym ateista? Nie chce tu grac psychologa, czy cos w tym stylu ale potraktuje to jako dobry zart. Wazne by nie isc za trendami, a samodzielnie to przemyslec, a co najwazniejsze zrozumiec. No i zapomnialbym-trzeba dojrzec do takiej decyzji. I nie wiem czy jest to mozliwe w momencie przejscia ze szkoly podstawowej do gimnazjum...
Zas co do pogadania i nie smarowania, to wybacz ale Twoj pierwszy post sugerowal co innego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować