Zaloguj się, aby obserwować  
Andrij

Bóg - istnieje czy jest wymysłem ludzkiej wyobraźni

29477 postów w tym temacie

Dnia 11.01.2011 o 15:54, zadymek napisał:

Jak to? Piszesz o soborowych zmianach w Biblii a później to?


Bo chyba zmiany soborowe nadały mu cechy boskie, czyż nie? :> Po prostu dodaję od siebie, że dla mnie cały ten bajzel od narodzin Chrystusa jest śmieszny.

Dnia 11.01.2011 o 15:54, zadymek napisał:

Już mniejsza o to co uważasz o postaciach dramatu, to, że Biblia jest jedyny wielkim
i dość nieskładnie zespolonym zbiorem "twórczości różnej" jest faktem.


Powiedz to *co niektórym* katolikom, to zostaniesz zgładzony. Mnie przeraża fakt, że Biblię czytają ateiści, a katolicy ją omijają szerokim łukiem, przez całe życie nie mając pojęcia o jej treści.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.01.2011 o 20:29, Jaki_Gahn napisał:

Bo chyba zmiany soborowe nadały mu cechy boskie, czyż nie? :> Po prostu dodaję od
siebie, że dla mnie cały ten bajzel od narodzin Chrystusa jest śmieszny.

Ja słyszałem , że tam tylko ustalono obowiązujący kanon.

Dnia 11.01.2011 o 20:29, Jaki_Gahn napisał:

Powiedz to *co niektórym* katolikom, to zostaniesz zgładzony. Mnie przeraża fakt, że

To fakt, skoro jakoby tak miłują prawdę muszą ją przełknąć:]

Dnia 11.01.2011 o 20:29, Jaki_Gahn napisał:

Biblię czytają ateiści, a katolicy ją omijają szerokim łukiem, przez całe życie nie mając
pojęcia o jej treści.

W sumie się im nie dziwię: jak się wierzy w kościół (ew w księdza) a nie ideę to zainteresowanie jakimiś pismami jest raczej małe. Zresztą przeczytaj sobie coś z tego i zinterpretuj to i tak powiedzą, że się nie znasz:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Interpretować? Wystarczy przeczytać jakiś ''niemoralny'' kawałek i im to powiedzieć - też nie uwierzą, że ich Biblia jest tego źródłem.
Poza tym, mnie zawsze ciekawiło czemu w Islamie Jezus jest prorokiem a w katolicyzmie - Synem Bożym. Czyżby muzułmanie oczekiwali kuli ognia i teleportacji, aby zakwalifikować proroka jako Syna Bożego? :s

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.01.2011 o 20:50, Jaki_Gahn napisał:

Interpretować? Wystarczy przeczytać jakiś ''niemoralny'' kawałek i im to powiedzieć -
też nie uwierzą, że ich Biblia jest tego źródłem.

Ba, jak się owcom podaje przefiltrowaną papkę taką jak uproszczoną wersję 10 przykazań to nie dziwota, że oryginał budzi szok:)
Zresztą 10tka to pikuś w porównaniu z kodeksem żydowskim - a później jakiś klecha gardłuje, żeby przestrzegać praw bożych.

Dnia 11.01.2011 o 20:50, Jaki_Gahn napisał:

Poza tym, mnie zawsze ciekawiło czemu w Islamie Jezus jest prorokiem a w katolicyzmie
- Synem Bożym. Czyżby muzułmanie oczekiwali kuli ognia i teleportacji, aby zakwalifikować
proroka jako Syna Bożego? :s

Powód jest bardzo prozaiczny: mahometanie bardzo ściśle trzymają się dogmatu o jedności boga, raczej nie stać ich na wolty typu Święta Trójca.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.01.2011 o 09:41, Transylvanian_Hunger napisał:

Królowie pojawili się w Średniowieczu (wiadomo, inkwizycja - polowanie na czarownice.
Magowie byli be).


Na litość Boską, co za bzdury. Inkwizycja nie zajmowała się polowaniami na czarownice, wręcz przeciwnie - przyczyniła się do zwalczania samosądów dokonywanych w tamtych czasach. Największymi zwolenniami likwidacji procesów o czary (które istniały w świeckim prawie!) byli... jezuici. Prace von Spee w historii prawa zalicza się do jednych z najbardziej istotnych. Łączenie tego z trzema królami to już całkowity obłęd.
Przypominam też, że najbardziej znane metody badania, czy ktoś jest czarownicą, czyli ordalia (np, próba wody) były najsilniej zwalczane właśnie przez Kościół i stanowczo potępione na IV Soborze Laterańskim już w 1215 roku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Właśnie, jedność Boga. Po co Bogu ceregiele typu śmierć za ludzkie grzechy? Czyżby zapragnął obejrzeć film sensacyjny? Żałosne.

Dyskusję trzeba kończy, Mogrim wrócił z krucjaty na niewiernych :o

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Parę dni temu widziałem fragment jakiegoś filmu o voodoo i przyszło mi coś na myśl. O ile wiem to jest taki termin w psychologii jak "samospełniające się proroctwo" czyli jeśli ktoś naprawdę wierzy w jakąś przepowiednię to podświadomie będzie sam dążył do jej urzeczywistnienia. Czyli jeśli wierzący naprawdę wierzą w to co jest napisane w Biblii ... tzn. że wierzą też w to co jest napisane w rozdziale o apokalipsie ... a zatem sami będą podświadomie dążyć do jej wypełnienia się ...
Szybko niech ktoś zabierze Obamie "futbolówkę" :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Cóż, taka jest prawda - i mówię to ja, niewierzący - że wiedza o inkwizycji u dużej liczby osób opiera się na stereotypach i programach z Discovery. Inkwizycja np. stosowała tortury (które istniały i były często stosowane od starożytności) w rzadkich i ściśle określonych przypadkach. Kara śmierci np. mogła być wykonywana tylko przez władzę świecką, bo herezja była występkiem przeciwko władzy. Często też działo się tak, że przemoc była stosowana przez kmiotów, ale nie było tak, że papież głosił "Zabijajcie niewiernych". A przecież Watykan nie miał takich dojść, żeby dotrzeć do prostego ludu z jakiejś wiochy i powstrzymać motłoch przed spaleniem na stosie "czarownicy".

Brutalność nie była domeną wszystkich inkwizytorów - o tych brutalnych po prostu najwięcej się mówi, choć byli w mniejszości. Większość stawiała sobie za punkt honoru nawrócenie grzesznika bez użycia siły (czy ew. przemówienie do rozsądku: "Słuchaj, twój król może Cię skazać na śmierć za obrazę majestatu, jeżeli nie wyrzekniesz się swoich herezji"). Jeden z najbrutalniejszych inkwizytorów, Robert Bougre (XIII wiek), został zawieszony zaraz po tym, kiedy władze Watykanu dowiedziały się od wzburzonych biskupów o jego działalności. Ale o takich rzeczach już się nie mówi ;P

A w wieku XIV natomiast inkwizycja została praktycznie oddana w wynikach różnych porozumień w ręce władz królewskich. Inkwizytorzy byli urzędnikami królewskimi - od tego okresu praktycznie wszystkie głośniejsze sprawy były polityczne, bo władcy wykorzystywali to narzędzie, które zdobyli, do swoich celów...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wybacz, sami, jakkolwiek mocno by pragnęli, nie znajdą człowieka, który tak ot sobie zmartwychwstanie. Chyba, że byłoby to oszustwo, w które by ponownie uwierzyli.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.01.2011 o 21:25, Mogrim napisał:

Na litość Boską, co za bzdury. Inkwizycja nie zajmowała się polowaniami na czarownice,

To sam sobie dodałem, gdyż nie wiem czemu nagle z magów czy mędrców zrobiono w średniowieczu królów.
PŚ to jedno, ale ktoś miał inną wizję - bo przecież kto się przejmował...
Skoro ostatnio na Mszy w Trzech Króli ksiądz opierał z powagą kazanie na apokryfach nawet, to co ma mnie dziwić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.01.2011 o 10:18, Transylvanian_Hunger napisał:

To sam sobie dodałem, gdyż nie wiem czemu nagle z magów czy mędrców zrobiono w średniowieczu
królów.


Czyli jak zwykle - jak czegoś nie wiadomo, to pewnie wina inkwizycji...

Dnia 12.01.2011 o 10:18, Transylvanian_Hunger napisał:

PŚ to jedno, ale ktoś miał inną wizję - bo przecież kto się przejmował...


Też się zastanawiam kto by się tym przejmował, skoro to Święto w rzeczywistości nie dotyczy króli, tylko czegoś zupełnie ważniejszego. Ale skoro już ktoś się przejmuje, to odpowiedź jest dosyć prosta: trzej królowie to przedstawiciele świata pogańskiego, którzy składają hołd Chrystusowi. Magos tłumaczy się też jako "uczony, mędrzec". We wczesnym średniowieczu królowie byli powszechnie uważani za mędrców. Nie ma nic dziwnego w tym, że przedstawicieli narodów pogańskich i mędrców skojarzono z królami. Tym bardziej, że o królach mówi ST:
"Królowie Tarszisz i wysp przyniosą dary, królowie Szeby i Saby złożą daninę - i oddadzą mu pokłon wszyscy królowie, wszystkie narody będą mu służyły" (Ps 72)

Dnia 12.01.2011 o 10:18, Transylvanian_Hunger napisał:

Skoro ostatnio na Mszy w Trzech Króli ksiądz opierał z powagą kazanie na apokryfach nawet,
to co ma mnie dziwić.


Zawsze mnie interesowało jak to się dzieje, że niekatolicy znają treść każdego kazania z ich parafii.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.01.2011 o 14:08, Mogrim napisał:

jest dosyć prosta: trzej królowie to przedstawiciele świata pogańskiego, którzy składają hołd Chrystusowi.

W Ewangeliach pisze, że było ich więcej (chyba 6), a w jednej z nich bodajże wspomina się o osiemnastu z sześciu stron świata. Imiona Melchior, Kacper i Baltazar też pojawiają się z kapelusza w średniowieczu.
Rozumiem sam hołd i cóż miał on oznaczać, ale po co te wszystkie przeinaczenia. Sam mnie krytykowałeś, że PŚ nie jest kwestią interpretacji - więc czemu samo duchowieństwo pozwala sobie na jakieś "niedociągnięcia".
Jakoś w oczy mnie to nie koli, bo nie tkwi tu istota ale to jakiś brak konsekwencji.

Dnia 12.01.2011 o 14:08, Mogrim napisał:

Nie ma nic dziwnego w tym, że przedstawicieli narodów pogańskich i mędrców skojarzono z królami.

Swoją drogą ciekawe, że to byli poganie i gniew Boży nie spadł na nich za profanację, jaką była wizyta bałwochwalców u Mesjasza nowo narodzonego. Tak wie, to był pokaz że nawet przedstawiciele innych wyznań uklękli przed Bogiem prawdziwym. Ale jednak gdyby akcja toczyła się w ST, pewnie by niechybnie zginęli (Nie traktuj tego poważnie i nie udzielaj reprymendy).

Dnia 12.01.2011 o 14:08, Mogrim napisał:

"Królowie Tarszisz i wysp przyniosą dary, królowie Szeby i Saby złożą daninę - i oddadzą
mu pokłon wszyscy królowie, wszystkie narody będą mu służyły" (Ps 72)

Stare Pismo pisało też o królu/przywódcy (tradycyjnym władcy), a tu nic takiego się nie zdarzyło i Żydzi dalej są Żydami.

Dnia 12.01.2011 o 14:08, Mogrim napisał:

Zawsze mnie interesowało jak to się dzieje, że niekatolicy znają treść każdego kazania z ich parafii.

Skoro byłem na mszy i wysłuchałem kazania, to jak mam nie wiedzieć co ksiądz prawi? Masz mnie za imbecyla?
Dodatkowo pleban sam pochwalił się, że recytuje apokryf.
Nie znam każdego, gdyż od jakiegoś czasu rzadko bywam na mszach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.01.2011 o 14:25, Transylvanian_Hunger napisał:

Dodatkowo pleban sam pochwalił się, że recytuje apokryf.

Czy to nie jest przypadkiem publiczne sianie herezji?

Dnia 12.01.2011 o 14:25, Transylvanian_Hunger napisał:

Nie znam każdego, gdyż od jakiegoś czasu rzadko bywam na mszach.

A tak właściwie to dlaczego bywasz?

BTW Magoi w greckim oryginale oznacza maga (o czym wspomniano nawet w przekładzie) lub astrologa ew wg niektórych kapłana zoroastryzmu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.01.2011 o 15:21, zadymek napisał:

Czy to nie jest przypadkiem publiczne sianie herezji?

Z tego co wiem, kościół odrzuca czy nawet potępia apokryfy czyli pisma nieoświecone.

Dnia 12.01.2011 o 15:21, zadymek napisał:

A tak właściwie to dlaczego bywasz?

Akurat była msza w intencji mojego śp. dziadka. A tak to bywam przeważnie na ślubach i takich tam.

Dnia 12.01.2011 o 15:21, zadymek napisał:

BTW Magoi w greckim oryginale oznacza maga (o czym wspomniano nawet w przekładzie) lub
astrologa ew wg niektórych kapłana zoroastryzmu.

Dlatego to chyba nie takie to głupie co to tym napisałem, że przestali tak ich nazywać w średniowieczu za co skrytykował mnie Mogrim.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.01.2011 o 15:31, Transylvanian_Hunger napisał:

Akurat była msza w intencji mojego śp. dziadka. A tak to bywam przeważnie na ślubach
i takich tam.

Me too.

Dnia 12.01.2011 o 15:31, Transylvanian_Hunger napisał:

Dlatego to chyba nie takie to głupie co to tym napisałem, że przestali tak ich nazywać
w średniowieczu za co skrytykował mnie Mogrim.

Sprawa wygląda jeszcze ciekawiej gdy się spojrzy na nią choćby przez pryzmat larum wokół preambuły do Konstytucji Europejskiej- o zapis o "chrześcijańskim dziedzictwie":)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.01.2011 o 00:12, Jaki_Gahn napisał:

Wybacz, sami, jakkolwiek mocno by pragnęli, nie znajdą człowieka, który tak ot sobie
zmartwychwstanie. Chyba, że byłoby to oszustwo, w które by ponownie uwierzyli.


Wybacz ale chodziło mi o to co ma niby nastąpić tuż przed niby zmartwychwstaniem wyimaginowanego przyjaciela dorosłych, czyli o wojny, zarazy, głód itd. itp.
Ale zaraz ,już właściwie do tego doprowadzili.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Apokalipsa biblijna jakoś nigdy mnie szczególnie nie interesowała, ale na dobrą sprawę wszystko, co ma się przed nią dziać, jest proste i logiczne. Ludzie mogą wyginąć w zasadzie w najprostszy sposób, zabijając się nawzajem. Ja jestem jednak ciekaw tych wszystkich cudów, opętań, egzorcyzmów itp. W jaki sposób to sfałszowano? ;]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.01.2011 o 21:56, Jaki_Gahn napisał:

Apokalipsa biblijna jakoś nigdy mnie szczególnie nie interesowała, ale na dobrą sprawę
wszystko, co ma się przed nią dziać, jest proste i logiczne. Ludzie mogą wyginąć w zasadzie
w najprostszy sposób, zabijając się nawzajem. Ja jestem jednak ciekaw tych wszystkich
cudów, opętań, egzorcyzmów itp. W jaki sposób to sfałszowano? ;]

A które konkretnie? Tajskie, hinduistyczne, voodoo, chrześcijańskie ...ufo, Criss Angel ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.01.2011 o 14:25, Transylvanian_Hunger napisał:

W Ewangeliach pisze, że było ich więcej (chyba 6)


W ogóle nie jest napisane ilu. Trzech wywnioskowano z trzech darów (i znano wtedy trzy kontynenty), choć mogło być ich więcej - to nie ma żadnego znaczenia.

Dnia 12.01.2011 o 14:25, Transylvanian_Hunger napisał:

Rozumiem sam hołd i cóż miał on oznaczać, ale po co te wszystkie przeinaczenia. Sam mnie
krytykowałeś, że PŚ nie jest kwestią interpretacji


Jak to nie jest, jak jest? PŚ to słowo, a słowo się interpretuje. Tyle że w tym przypadku ciężko mówić o jakieś interpretacji - przyjęto, że było ich trzech. Skoro nie ma napisane, że było ich pięciu, to trudno mówić o przeinaczeniach. To nie jest jakaś prawda wiary i nie wiem czy ktokolwiek poza Tobą przykłada do tego znaczenie.

Dnia 12.01.2011 o 14:25, Transylvanian_Hunger napisał:

Swoją drogą ciekawe, że to byli poganie i gniew Boży nie spadł na nich za profanację,
jaką była wizyta bałwochwalców u Mesjasza nowo narodzonego


Wręcz przeciwnie. "większa będzie w niebie radość z jednego nawróconego grzesznika niż z 99 sprawiedliwych"
A co dopiero z trzech nawróconych :]

Dnia 12.01.2011 o 14:25, Transylvanian_Hunger napisał:

Stare Pismo pisało też o królu/przywódcy (tradycyjnym władcy), a tu nic takiego się nie
zdarzyło i Żydzi dalej są Żydami.


Za wyjątkiem tych, którzy się nawrócili i dali początek chrześcijaństwu. I to właśnie chrześcijanie stanowią Lud Boży, z królem - Chrystusem.

Dnia 12.01.2011 o 14:25, Transylvanian_Hunger napisał:

Skoro byłem na mszy i wysłuchałem kazania, to jak mam nie wiedzieć co ksiądz prawi? Masz
mnie za imbecyla?


Dziwnym zbiegiem okoliczności większość niekatolików ma pojęcie, co się dzieje u nich na mszy, co robi który ksiądz, co kiedy powiedzieli w RM itp. Ot, ciekawostka zoologiczna, po prostu mnie to zastanowiło.
Tym bardziej, że niedawno czytałem narzekanie, że księża w kościołach nie mówią nic o tym, że są jakieś apokryfy - żeby czasem ktoś się nie dowiedział...
Tak czy inaczej mam nadzieję, że kolejne kazania znajdziesz równie frapującymi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie, opętanie przez PC i konsole.

A tak na serio, chodzi mi tylko z zakresu chrześcijaństwa. Logicznie rzecz biorąc, w KK wydarzyło się wiele cudów, typu uzdrowienia itp. Podobnie ze wszelkimi przepowiedniami, czy opętaniami. Dziwi mnie fakt, że nikt tego nie podważa, nie kwestionuje, bo to jeden z podstawowych czynników wpływających na ufność wobec danej religii.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować