Zaloguj się, aby obserwować  
Andrij

Bóg - istnieje czy jest wymysłem ludzkiej wyobraźni

29477 postów w tym temacie

Dnia 08.06.2007 o 18:05, Mogrim napisał:

Nieaktualne Boże zarządzenie, tak samo jak zakaz jedzenia danych potraw czy nakaz obrzezania.

Odpowiedz na pytanie: Gdzie masz tak chociaż wspomniane ?

Dnia 08.06.2007 o 18:05, Mogrim napisał:

Otóż to - nie są one oficjalną wykładnią Kościoła. Oficjalnej wypowiedzi Kościoła w twoim dokumencie
nie ma.

Skończ ściemniać.

Dnia 08.06.2007 o 18:05, Mogrim napisał:

Mk 2, 27

Nie no ja nie wiem jak z tobą się da rozmawiać. I tam masz napisane, że szabatu już się nie święci?

Dnia 08.06.2007 o 18:05, Mogrim napisał:

> Gdzie jest napisane że nie obowiązuje ?
Z tego samego powodu co obrzezanie i zakaz jedzenia nieczystych potraw.

AAAA no takie rozumowanie ? - To w takim razie jedziemy: Wobec tego, że obrzezanie i potrawy(potrawy jak już coś to nieczyste nadal się nie powinno) zostały zniesione to też znieśmy przykazanie: Nie zabijaj, Nie kradnij - pasuje ci ?

Dnia 08.06.2007 o 18:05, Mogrim napisał:

Oczywiście - na człowieku Jezusie Chrystusie, który zmartwychwstał.

Tyle że Jezus nie zniósł sabatu. Widzę jak polegasz - z nazwy.

Dnia 08.06.2007 o 18:05, Mogrim napisał:

Nie masz biskupa - znaczy nie jesteś w Kościele Boga, bo jak czytamy w Piśmie, ten ustanowił
w swoim Kościele biskupów.

A powiedz mi - Czy wykonywanie woli Bożej jest wykonywaniem jej np. tylko na podstawie 8 bądź 9 przykazań Dekalogu ? Czy 10 ?

squeglee
Podasz ten przykład czy nie?
Ja patrzyłem na to z innej perspektywy. Mianowicie jest tam ciemność bo KRK nie jest zgodny z PŚ i nie tylko
w Prawie ale też w tradycji jaką wymyślono.
A na przykład - Maria ? Uważasz, że jest orędowniczką grzeszników ?
Wg mnie wyniesienie jej na stanowisko równe Jezusowi Chrystusowi(bo wiemy że ta osoba Trójcy jest do tego powołana) jest bluźnieniem, albo pojęcie czyśćca i piekła, duszy, ducha po śmierci(uwaga to moja działka :D).


Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.06.2007 o 08:10, TetraGramaton napisał:

Ja patrzyłem na to z innej perspektywy. Mianowicie jest tam ciemność bo KRK nie jest zgodny z PŚ i nie tylko
w Prawie ale też w tradycji jaką wymyślono


Niezgodny z PŚ? Kwestia interpretacji.

Dnia 10.06.2007 o 08:10, TetraGramaton napisał:

A na przykład - Maria ? Uważasz, że jest orędowniczką grzeszników ?
Wg mnie wyniesienie jej na stanowisko równe Jezusowi Chrystusowi(bo wiemy że ta osoba Trójcy
jest do tego powołana) jest bluźnieniem,


No cóż, ja jako protestant też nie uznaje kultu maryjnego. Katolicy proszą ją o wstawiennictwo, co herezją nie jest, ale wydaje MI się dziwne. Jest jedno ale: katolicy nie stawiają jej na równi z Chrystusem. Nie wiem skąd ci się to wzięło.

Dnia 10.06.2007 o 08:10, TetraGramaton napisał:

albo pojęcie czyśćca i piekła, duszy, ducha po śmierci(uwaga
to moja działka :D).


Co, uznawanie piekła i nieba to kłamstwo? Na tym opiera się chrześcijaństwo. Jeśli chodzi o czyściec, to nie wiem, za mało o nim wiem bym mógł się wypowiadać. Ten "ogień" z Biblii to równie dobrze może być spowiedź, niekoniecznie czyściec.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.06.2007 o 08:10, TetraGramaton napisał:

Odpowiedz na pytanie: Gdzie masz tak chociaż wspomniane ?


Niechaj więc nikt o was nie wydaje sądu co do jedzenia i picia bądź w sprawie święta czy nowiu, czy szabatu! Są to tylko cienie spraw przyszłych, a rzeczywistość należy do Chrystusa. (Kol 2,16-18)

Dnia 10.06.2007 o 08:10, TetraGramaton napisał:

Skończ ściemniać.


Ty ściemniasz. Piszesz o tym, że KK coś ukrywa, cytujesz ludzi niemających ze sprawą nic wspólnego, zamiast przytoczyć uczciwie wykładnię KK na ten temat.

Dnia 10.06.2007 o 08:10, TetraGramaton napisał:

Nie no ja nie wiem jak z tobą się da rozmawiać. I tam masz napisane, że szabatu już się nie
święci?


Zinterpretuj sobie słowa Jezusa o winie i bukłakach.

Dnia 10.06.2007 o 08:10, TetraGramaton napisał:

AAAA no takie rozumowanie ? - To w takim razie jedziemy: Wobec tego, że obrzezanie i potrawy(potrawy
jak już coś to nieczyste nadal się nie powinno) zostały zniesione to też znieśmy przykazanie:
Nie zabijaj, Nie kradnij - pasuje ci ?


Skąd. Nie mowie, zeby znosic dekalog. Natomiast nakaz obrzezania, zaaz jedzenia nieczystych potraw i święcenia szabatu nie obowiązuje.

Dnia 10.06.2007 o 08:10, TetraGramaton napisał:

Tyle że Jezus nie zniósł sabatu. Widzę jak polegasz - z nazwy.


Jezus nie zniósł też obrzezania i nie zniósł zakazu jedzenia nieczystych potraw. Nie wykręcaj się. Jeśli się nie obrzezałeś i jesz nieczyste potrawy - polegasz na ludziach.

Dnia 10.06.2007 o 08:10, TetraGramaton napisał:

A powiedz mi - Czy wykonywanie woli Bożej jest wykonywaniem jej np. tylko na podstawie 8 bądź
9 przykazań Dekalogu ? Czy 10 ?


Co to ma wspólnego z tym, o co pytam?

Dnia 10.06.2007 o 08:10, TetraGramaton napisał:

Wg mnie wyniesienie jej na stanowisko równe Jezusowi Chrystusowi


Maria równa Chrystusowi? Dobre, dobre...

Dnia 10.06.2007 o 08:10, TetraGramaton napisał:

albo pojęcie czyśćca i piekła


Piekło nie istnieje? Wyjaśnij, o czym są słowa mówiące o "ogniu oczyszczającym".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pozwól, że zapytam, o co cały czas spieracie się z TetraGramatonem? Bo nie śledzę całej dyskusji, ale widzę, że ten dyskutant za mało wie o KRK żeby go o cokolwiek oskarżać...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy już padło takie stwierdzeni i nie wiem czy ma to jakiekolwiek znaczenie, ale z tego co wiem szbat jest świętem Żydowskim, nie katolickim (Chyba, że mam złe inforamcje, ale wątpie)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Odpowiem tak na ten temat jestem katolikiem IPowiem krótko Bóg jest jeden i jedyny i w niego będę wierzył i naprawdę wstyd mi że powstają takie tematy " Bóg -istnieje czy jest wymysłem ludzkiej wyobraźni"


Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.06.2007 o 10:47, dwiedzmin napisał:

Nie wiem czy już padło takie stwierdzeni i nie wiem czy ma to jakiekolwiek znaczenie, ale z
tego co wiem szbat jest świętem Żydowskim, nie katolickim (Chyba, że mam złe inforamcje, ale
wątpie)

Ta, masz złe informacje. Chrześcijaństwo wywodzi się z judaizmu, Jezus był Żydem przestrzegającym Prawa (wiemy to, ponieważ nosił na ubraniu frędzle), Jego uczniowie też byli Żydami i Paweł z Tarsu też był Żydem. Jezus powiedział, że "nie przyszedł znieść Prawo, ale wypełnić". Gdy chrześcijaństwo się powiększało (na początku dzięki grekom :P), ustalono rożne chrześcijańskie dogmaty - Święta Trójca, Zamiana Szabatu w niedzielę etc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.06.2007 o 10:50, Galon10 napisał:

Odpowiem tak na ten temat jestem katolikiem IPowiem krótko Bóg jest jeden i jedyny i
w niego będę wierzył

Wierzyć możesz w co tylko zechcesz, jesteś wolnym człowiekiem i żyjesz w kraju w którym możesz wierzyć w co Ci się podoba.

Dnia 10.06.2007 o 10:50, Galon10 napisał:

i naprawdę wstyd mi że powstają takie tematy " Bóg -istnieje czy jest
wymysłem ludzkiej wyobraźni"

Tobie jest wstyd ? Przecież to nie Ty założyłeś ten topic.
A myślisz dlaczego ten temat w ogóle powstał ? Bo ludzie wątpią, chcą wiedzieć jaka jest prawda, sama wiara niektórym już nie wystarcza. Poza tym ten wątek jest ogólnie o religii, nie sugeruj się samym sformułowaniem tematu. Tu nie ma się czego wstydzić to normalna rzecz, że człowiek dąży do poznania prawdy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../

Tobie może jest wstyd, ale na forum jest również wielu ateistów, deistów i wyznawców o zupełnie innych przekonaniach religijnych. Ja również jestem katolikiem, jednak w tym temacie czasem się wypowiadam i czasem mówię rzeczy, które być może są niezgodne z moją wiarą. Dla ateistów ten temat jest bardzo dobry, ponieważ mogą tutaj dyskutować o tym, czy rzeczywiście Bóg istnieje, czy też nie, jakie są dowody na Jego istnienie, a co oscyluje przeciwko istnieniu Boga. Mam na forum bardzo wielu znajomych, którzy nie wierzą w tego Boga, co ja, czy Ty i mogę stwierdzić, że są to fantastyczne osoby. Przykładem jest szerszeń45 - słabo go znam, lecz po krótkiej konwersacji z nim stwierdziłem, że jest naprawdę fajnym i miłym człowiekiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.06.2007 o 10:14, squeglee napisał:

Pozwól, że zapytam, o co cały czas spieracie się z TetraGramatonem?


Twierdzi on, że powinno się świętować sobotę (szabat), nie niedzielę.

Dnia 10.06.2007 o 10:14, squeglee napisał:

widzę, że ten dyskutant za mało wie o KRK żeby go o cokolwiek oskarżać...


Wie że to szatańska uzurpacja i to wystarczy.

Luke Shadow

Dnia 10.06.2007 o 10:14, squeglee napisał:

Ta, masz złe informacje.


Ma dobre informacje. W jego wypowiedzi nie ma błędu. Szabat nie jest katolickim świętem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.06.2007 o 11:29, kowboj3 napisał:

na forum bardzo wielu znajomych, którzy nie wierzą w tego Boga, co ja, czy Ty i mogę stwierdzić,
że są to fantastyczne osoby. Przykładem jest szerszeń45 - słabo go znam, lecz po krótkiej konwersacji
z nim stwierdziłem, że jest naprawdę fajnym i miłym człowiekiem.


Ja tego nie podwarzam że to są fajne osoby też mam paru kumpli ktuży nie są chrześcijanami a są spoko chodzi mi o to że niektuży Katolicy zmieniają wiarę a nie powinni każdy kim się urzodził tym powinien zostać. Choć nieraz nie jest to zgodne z jego poglądami trzeba Wierzyć że to jest prawda

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 10.06.2007 o 11:38, Mogrim napisał:

Ma dobre informacje. W jego wypowiedzi nie ma błędu. Szabat nie jest katolickim świętem.

No, w sumie to tak. Jednak powinien być też katolickim świętem, bo jest szabatem ku czci Pana.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie zgodzę się z tym, co mówisz.

Primo: człowiek jest istotą wolną, może zmienić swoją wiarę, kiedy tylko będzie miał na to ochotę. Nie można mu tego zabronić.
Secundo: człowiekowi jako dziecku zostaje narzucona religia przodków. W końcu niemowlak nie może zadecydować jaką wiarę będzie wyznawał. Skąd wiesz, czy w przyszłości ten młody człowiek nie zechce zmienić swojej wiary na inną, bądź w ogóle przestać wierzyć?

Nie można człowiekowi narzucać nić na siłę. Co z tego, że ktoś katolikiem, choć wcale się za niego nie uważa i nie praktykuje swojej wiary? Zmuszanie człowieka do wiary w coś może przynieść skutek odwrotny do zamierzonego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.06.2007 o 11:44, Luke Shadow napisał:

No, w sumie to tak. Jednak powinien być też katolickim świętem, bo jest szabatem ku czci
Pana
.


Co powinno być a co nie zostawiam Kościołowi. Obrzezanie też powinno być znakiem przymierza, a nikt na tym forum się nie obrzezał. Szabat był tylko cieniem spraw przyszłych - rzeczywistość (jak mówi Pismo) należy do Chrystusa i dzień jego zmartwychwstania jest dla katolików jest świętem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 10.06.2007 o 11:53, Mogrim napisał:

Co powinno być a co nie zostawiam Kościołowi. Obrzezanie też powinno być znakiem przymierza,
a nikt na tym forum się nie obrzezał.

Pewnie dlatego, że w naszej kulturze nie ma takiego zwyczaju. Jak byśmy urodzili się w Izraelu to bylibyśmy obrzezani mając osiem dni. ;P

Dnia 10.06.2007 o 11:53, Mogrim napisał:

Szabat był tylko cieniem spraw przyszłych - rzeczywistość
(jak mówi Pismo) należy do Chrystusa i dzień jego zmartwychwstania jest dla katolików jest
świętem.

Nikt nie zabrania świętować zmartwychwstania Jezusa (nawet wskazane jest czynić to na Jego pamiątkę!), ale nikt nie kazał znosić szabatu. Szczególnie, że apostołowanie nauczali w synagogach w dniu szabatu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.06.2007 o 12:01, Luke Shadow napisał:

Nikt nie zabrania świętować zmartwychwstania Jezusa (nawet wskazane jest czynić to na Jego
pamiątkę!), ale nikt nie kazał znosić szabatu. Szczególnie, że apostołowanie nauczali w synagogach
w dniu szabatu.


Szabat był dla człowieka, nie człowiek dla szabatu. W tamtym czasie nie było możliwości uczynienia niedzieli dniem wolnym i święcenia jej. Ojciec Apostolski Ignacy Antiocheński pisał: "Dzień Pański, to dzień, w którym nasze życie zmartwychwstało przez Chrystusa".
Ja nikomu szabatu obchodzić nie bronię, tylko ciekawy jestem, jaki zawód tetragramaton sobie wykombinuje, żeby nie pracować w sobotę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.06.2007 o 11:43, Galon10 napisał:

Ja tego nie podwarzam że to są fajne osoby też mam paru kumpli ktuży nie są chrześcijanami
a są spoko chodzi mi o to że niektuży Katolicy zmieniają wiarę a nie powinni każdy kim się
urzodził tym powinien zostać.

Urodziłem się człowiekiem wolnym, od samego początku sam interpretuję świat w którym żyję i sam tłumaczę sobie zjawiska.

Dnia 10.06.2007 o 11:43, Galon10 napisał:

Choć nieraz nie jest to zgodne z jego poglądami trzeba Wierzyć
że to jest prawda

Nie trzeba lecz można. Wiara to kwestia wyboru. Każdy wierzy w to co uznaje za prawdę.

PS Staraj się pisać poprawną polszczyzną. Rozumiem, że możesz mieć jakieś kłopoty dyslektyczne, ale "niektuży" i "podwarzam" niesamowicie dają po oczach. :/
________________________________________________________________________________________

-------> kowboj3

Dnia 10.06.2007 o 11:43, Galon10 napisał:

Przykładem jest szerszeń45 - słabo go znam, lecz po krótkiej konwersacji
z nim stwierdziłem, że jest naprawdę fajnym i miłym człowiekiem.

Hehe, dzięki. Mogę to samo powiedzieć o innych - wierzących ludziach. O Tobie, o Vaxinarze, o KrzytofowiMarku czy o Mogrimie. Wiara nie powinna być wytyczną wobec oceny drugiego człowieka, lecz sam człowiek.

Dnia 10.06.2007 o 11:43, Galon10 napisał:

Primo: człowiek jest istotą wolną, może zmienić swoją wiarę, kiedy tylko będzie miał na to
ochotę. Nie można mu tego zabronić.

Prawda. Choć takie zmienianie co chwilę raczej do niczego nie prowadzi. Moim zdaniem zmieniać wiarę/przekonania/filozofię należy gdy już się do czegoś dojdzie.

Dnia 10.06.2007 o 11:43, Galon10 napisał:

Secundo: człowiekowi jako dziecku zostaje narzucona religia przodków. W końcu niemowlak nie
może zadecydować jaką wiarę będzie wyznawał. Skąd wiesz, czy w przyszłości ten młody człowiek
nie zechce zmienić swojej wiary na inną, bądź w ogóle przestać wierzyć?

Niestety prawda. Dlatego szanuję pogląd anabaptystów. Nie zgodzili się na chrzest nieświadomych niemowląt, gdyż uważali, że tylko czlowiek dorosły i świadom decyzji może zostać chrześcijaninem.
W ten oto ciekawy sposób religia chrześcijan nie byłaby nikomu narzucona, a każdy kto by chciał wierzyć spokojnie by się ochrzcił w późniejszym wieku. Nie widzę w tym nic złego. A tak, muszę żyć z tym, że zostałem ochrzczony, choć jest jakaś tam możliwość wykasowania chrztu, czy coś w tym stylu, o czym mówił kiedyś Vaxinar.

Dnia 10.06.2007 o 11:43, Galon10 napisał:

Nie można człowiekowi narzucać nić na siłę. Co z tego, że ktoś katolikiem, choć wcale się za
niego nie uważa i nie praktykuje swojej wiary? Zmuszanie człowieka do wiary w coś może przynieść
skutek odwrotny do zamierzonego.

To tak jakby zmusić kogoś do zjedzenia np. kapuśniaka, skoro go mu nie smakuje. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.06.2007 o 11:43, Galon10 napisał:

chodzi mi o to że niektuży Katolicy zmieniają wiarę a nie powinni każdy kim się
urzodził tym powinien zostać.


I co, rozkażesz im pozostać przy dawnej wierze? Każdy wierzy w to co chce i należy do wspólnoty jakiej chce.

Mogrim

Dnia 10.06.2007 o 11:43, Galon10 napisał:

Twierdzi on, że powinno się świętować sobotę (szabat), nie niedzielę.


Ale święcimy zmartwychwstanie Jezusa, a to chyba najważniejsza rzecz w całym roku liturgicznym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.06.2007 o 13:01, squeglee napisał:

Ale święcimy zmartwychwstanie Jezusa, a to chyba najważniejsza rzecz w całym roku liturgicznym.


I to mu tłumaczę przez te kilka postów. Obrzezać się nie obrzezał (nie dziwie sie, w tym wieku to boli), "nieczyste" pokarmy je, a szabat sobie ubzdurał.
Z tego co tam wiem to luteranie świętują niedzielę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.06.2007 o 13:05, Mogrim napisał:

Z tego co tam wiem to luteranie świętują niedzielę?


Pewnie ;). Tyle, że nie funkcjonuje nazwa ''msza''. Luteranizm to zwrócenie się ku Chrystusowi, nie ma mowy o zmianie terminu. Nie mieliśmy za to Bożego Ciała (konsubstancjacja/transsubstancjacja...).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować