moro100

Piractwo

10635 postów w tym temacie

Dnia 27.04.2008 o 13:37, AdamJam napisał:

Mam takie pytanie: czy pożyczenie ORYGINALNEJ gry od kolegi i granie w nią jest piractwem?
Z góry dzięki za odpowiedź.

Z mojego punktu widzenia nie jest to piractwo, ale niektórzy gotowi się sprzeciwiac. Jeżeli mówimy tu o licencji na jedną stację (a zapewne o taką właśnie chodzi) to gra może byc zainstalowana na jednym komputerze. Więc logiczne jest, że jeżeli kolega sobie grę odinstaluje, a pożyczy Tobie to gra w dalszym ciągu będzie zainstalowana tylko na jednej stacji. Wszystko kwestią interpretacji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.04.2008 o 17:58, ko?nik napisał:

Z mojego punktu widzenia nie jest to piractwo, ale niektórzy gotowi się sprzeciwiac.
Jeżeli mówimy tu o licencji na jedną stację (a zapewne o taką właśnie chodzi) to gra
może byc zainstalowana na jednym komputerze. Więc logiczne jest, że jeżeli kolega sobie
grę odinstaluje, a pożyczy Tobie to gra w dalszym ciągu będzie zainstalowana tylko na
jednej stacji. Wszystko kwestią interpretacji.

Czyli, że chceż powiedzieć, że jeśli komuś pożyczam jakąś grę (a często pożyczam) i mam ją zainstalowaną u siebie, to ktoś się może o to doczepić?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.04.2008 o 08:31, Jaheira02 napisał:

> Z mojego punktu widzenia nie jest to piractwo, ale niektórzy gotowi się sprzeciwiac.

> Jeżeli mówimy tu o licencji na jedną stację (a zapewne o taką właśnie chodzi) to
gra
> może byc zainstalowana na jednym komputerze. Więc logiczne jest, że jeżeli kolega
sobie
> grę odinstaluje, a pożyczy Tobie to gra w dalszym ciągu będzie zainstalowana tylko
na
> jednej stacji. Wszystko kwestią interpretacji.
Czyli, że chceż powiedzieć, że jeśli komuś pożyczam jakąś grę (a często pożyczam) i mam
ją zainstalowaną u siebie, to ktoś się może o to doczepić?


Tak bo to jest złamanie licencji :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.04.2008 o 08:32, lama123 napisał:

Tak bo to jest złamanie licencji :)

Czyli jeżeli teraz chcę pożyczyć grę to muszę ją odinstalować z komputera, żeby nic nie złamać... Wymyślili sobie prawo...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.04.2008 o 08:45, Jaheira02 napisał:

> Tak bo to jest złamanie licencji :)
Czyli jeżeji teraz chcę pożyczyć grę to muszę ją odinstalować z komputera, żeby nic nie
złamać... Wymyślili sobie prawo...

Dura Lex Sed Lex :)
Ale IMO bez sensu to jest bo i tak wszyscy sobie pożyczają gry heh :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.04.2008 o 08:46, lama123 napisał:

Dura Lex Sed Lex :)
Ale IMO bez sensu to jest bo i tak wszyscy sobie pożyczają gry heh :)

I mają je zainstalowane ;P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.04.2008 o 08:47, Jaheira02 napisał:

> Dura Lex Sed Lex :)
> Ale IMO bez sensu to jest bo i tak wszyscy sobie pożyczają gry heh :)
I mają je zainstalowane ;P

A w licencji nie jest przypadkiem napisane że można jednocześnie używać tylko na jednym komputerze ? Imho nie ma to w związku z wielokrotną instalacją, szczególnie w przypadku, gdy gra chce oryginalnej płyty w czytniku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 29.04.2008 o 12:11, SwenG napisał:

A w licencji nie jest przypadkiem napisane że można jednocześnie używać tylko
na jednym komputerze ? Imho nie ma to w związku z wielokrotną instalacją, szczególnie
w przypadku, gdy gra chce oryginalnej płyty w czytniku.

Z tego co pamiętam, po prostu trzeba odinstalować grę, i wtedy można pożyczyć. Gdzieś to wyczytałem, nie wiem czy przypadkiem nie podczas instalacji jakiejś gry (nudziło mi się strasznie, to raz przeczytałem)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.04.2008 o 12:11, SwenG napisał:

A w licencji nie jest przypadkiem napisane że można jednocześnie używać tylko
na jednym komputerze ? Imho nie ma to w związku z wielokrotną instalacją, szczególnie
w przypadku, gdy gra chce oryginalnej płyty w czytniku.

Cytat z Umowy Licencyjnej gry "Mafia"(pierwsza mi się nawinęła):
"Ta umowa pozwala Użytkownikowi na wykorzystywanie jednej (1) kopii programu (programów) "Oprogramowania" zawartego w tym pakiecie, do użytku osobistego na jednym domowym lub przenośnym komputerze. Oprogramowanie jest ''używane'' na komputerze, gdy zostało wczytane do jego pamięci tymczasowej (np. RAM) lub zainstalowane w pamięci trwałej (np. twardy dysk)."
Więc dopuszczalna jest, jak pisałem, instalacja tylko na jednej stacji w danym momencie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A czy pod piractwo podpada sprzedaż gier na aukcjach, koledze itp.? Przecież wydawca nie ma z używki żadnych tantiem/przychodów itp. Taniej jest np. nabyć gierkę za 60-70 zł zamiast kupować za 99 zł :), którą przejście zajmie mi 5-10 godzin, wiem, że już do niej nie wrócę i odsprzedaję ją dalej. Wydawca zatem sprzedał tylko 1 kopię, a użytkowników (oczywiście nie w tej samej chwili i nie na kilku kompach) mogło być kilku - kilkunastu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

m.in kodeks cywilny reguluje sprzedaz - a tam nie ma zadnego wyjatku dotyczacego wtornego obrotu grami komputerowymi ;) wiec nie jest to piractwo - piractwo dotyczy lamania ustawy o ochronie praw autorskich i praw pokrewnych

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie prawo dot. multimediów jest zrobione iście idiotyczne -.-
Gdy nadejdzie nowa generacja polityków a ta ,,Stara szkoła" się skończy może będzie się dało coś z tym zrobić ale nie teraz gdy jedyni młodzi politycy są w LPR, a wiadomo że oni by najchętniej wszystkie gry wyrzucili -.-

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

1.A jak mi wyskakuje że jest błąd - modname.fifa08.exe i wychodzi z gry to jak to naprawić bo sejw się nie chodzi.
2.Rozwiązanie to to, ale jak to przetłumaczyć:
Just incase anyone else has this problem, the way I fixed it was to remove the D. My Squads folder in the My DocumentsFIFA 08 directory

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.04.2008 o 16:36, Don Zorro napisał:

1.A jak mi wyskakuje że jest błąd - modname.fifa08.exe i wychodzi z gry to jak to naprawić
bo sejw się nie chodzi.
2.Rozwiązanie to to, ale jak to przetłumaczyć:
Just incase anyone else has this problem, the way I fixed it was to remove the D. My
Squads folder in the My DocumentsFIFA 08 directory

To chyba nie do tego tematu ale przetłumaczę:P
Gdyby ktoś inny jeszcze miał ten problem, naprawiłem to usuwając folder My Squads w Moje Dokumenty FIFA 08 :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeśli zrobie powiedzmy filmik z gry FRAPSem i dodam do niego muzykę np. disturbed to będzie to kradzież czy potraktowane jako działalność niekomercyjna i mogę takie coś zrobić ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.04.2008 o 00:57, lama123 napisał:

Jeśli zrobie powiedzmy filmik z gry FRAPSem i dodam do niego muzykę np. disturbed to
będzie to kradzież czy potraktowane jako działalność niekomercyjna i mogę takie coś zrobić
?

Możesz takie coś zrobić, nazywa się to dzieło zależne czy coś w tym stylu. Prawdopodobnie trzeba przy takim utworze wyraźnie napisać z jakich materiałów się korzystało.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.05.2008 o 21:41, Bratek196 napisał:

http://www.cdaction.pl/?strona=newsy&newsid=4202 o UT III, jak na razie sprzedało się
chyba około 100 000 egzemplarzy........

100 tysięcy? Człowieku, skąd ty takie dane masz? Taka mała ilość jest nierealna, Maluch Racer sprzedał się 2 i pół raza lepiej, więc chyba pomyliłeś się o jedno zero. A i tym niusem bym się tak nie podniecał, bo to nie są ''real users'', wiele osób zapewne ponawiało próby dostania się na serwer kilku albo nawet kilkunastokrotnie. A jeżeli da się grać na tych lewych kluczach to zapewne wiele osób logowało się razy kilkadziesiąt, i w ten sposób drastycznie zmniejsza się te 40 milionów do 3-4 milionów. Co wprawdzie nie zmienia faktu że i tak jest to spora ilość, ale informowanie o tym w taki sposób to jest jednak lekkie kłamstwo, gdyż wiele osób uzna że 40 milionów osób gra w pirackiego ut3 po sieci.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się