HumanGhost

Książki - temat ogólny

10253 postów w tym temacie

O, ja czytałem! Czy warto? no pewnie, zwłaszcza że podobały Ci się poprzednie części. Czy najlepsza z serii? Zawsze trudno wybrać najlepszą, ale myślę że na to miano zasługuje. Naprawdę duuużo nieoczekiwanych zwrotów akcji, wiele się wyjaśnia, ale nie wszystko (będzie 4. część, ponieważ Paolini nie zmieścił się w trylogii, więc powinna być dobra, nie dla komerchy). Może trochę Roran przesadzony, ale wyśmienita książka. Powiem Ci że przez tą książkę kilka razy do szkoły się spóźniłem, mimo że miałem na 9. Ciekawa, myślę że nieprzewidywalna, nim się obejrzysz, skończysz książkę. Więc w skrócie, bierz!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/ciach/
A czy Paolini poprawił trochę styl książki? Patrząc z perspektywy czasu Eragon i Najstarszy są napisane do bólu prostym językiem, brakuje mi barwnych opisów i czarnego humoru a la Sapkowski (choćby w Wiedźminie czy Trylogii Husyckiej) lub Scott Lynch (cykl Niecni Dżentelmeni). I oczywiście jak ma się sprawa z fabułą? Jest coś zaskakującego? Jakieś zwroty akcji (znowu Lynch i Sapek się kłaniają), trudne wybory moralne głównego bohatera or something else? Poprzednie części cyklu były cholernie czarno-białe (zło-dobro, brak czegoś pośredniego). Czy Paolini to poprawił? W gruncie rzeczy nie spodziewam się po Brisingr czegoś nowatorskiego, ale mam nadzieję, że książka nada się na przyjemną lekturkę. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wielkich zmian to nie ma, ale myślę że trochę się poprawił. Jak już wcześniej pisałem, zwroty akcji są. Wiele razy zaskakuje, zwłaszcza 200-150 ostatnich stron, najmocniej. Humoru a la Sapkowski tu nie znajdziesz. Bohater, owszem, podejmuje trudne decyzje, już w 3rozdziale chyba. Jedynie Roran mi się niezbyt podobał, zbyt przesadzony. Jeśli Ciebie książka nie zachwyci, to na pewno będzie miłą lekturą :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Smakowanie PLO zostawiłem sobie do czasu skompletowania wszystkich całości cyklu, bo nie lubię rozwleczonych przeplatanek (tj. czytania jednego ciągu pomiędzy częściami drugiego, itd.). Niedawno ukończyłem lekturę antologii "Wypychacz Zwierząt" tegoż autora i śmiało polecam za względu na klika perełek (są to akurat w większości najdłuższe opowiadania). Historycznie akcja większości utworów umieszczona jest od niezbyt odległej przeszłości poprzez teraźniejszość do niedalekiej przyszłości. Zbiór oceniam wyżej niż wcześniejsze dzieło Grzędowicza - "Księga Jesiennych Demonów", który był imponujący tak w ok. 1/3.

Jeśli idzie o porównanie "Elantris" z "Eragonem": ta pierwsza pozycja jest bardzo dobra, druga zaś tylko przeciętna i to właśnie w jej przypadku wszelkie "ochy i achy" są na wyrost.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/ciach/
Co do Wypychacza, to w pełni się tobą zgadzam (książka kupiona w dzień premiery i przeczytana z 5 razy :)). Opowiadania bardzo ciekawe i zróżnicowane, zdecydowanie na lepszym poziomie niż tez z Księgi Jesiennych Demonów, która swoją drogą nie zachwyciła mnie. Zdecydowanie najlepiej czytało mi się Buran wieje z tamtej strony i Wilczą zamieć (wiadomo, w końcu Grzędowicz dostał za nie Sfinksa i Zajdla), ale i Weekend w Spestreku zaskakiwał. Każdy kto nie zapoznał się jeszcze z opowiadaniami pana Grzędowicza powinien nadrobić zaległości, choćby dla tych kilku perełek. Zdecydowanie polecam + znak jakości. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja bym proponował książkę z elementami fantasy, czyli Trylogię Husycką Sapkowskiego(Narrenturm, Boży Bojownicy, Lux Perpetua). Świetnie się je czyta i potrafią wciągnąć na długie godziny, no i oprócz walki, magi, połowy zamku i królewny(:p) jest tam pokazany historyczny motyw walki z husytami, została zawarta duża dawka dobrego humoru. Przy okazji książka pokazuje nam brutalny świat z okresu średniowiecza. Naprawdę polecam ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą stwierdziłem, że na półce wciąż mam dużo wolnego miejsca, święta się zbliżają ;> i zamówiłem sobie w EMPiK-u 3 książki, a właściwie 9, :) mianowicie: Pak Terry''ego Pratchetta (Piekło pocztowe, Potworny regiment i Straż nocna), Pak Jakuba Wędrowycza (wszystkie tomy o bimbrowniku, egzorcyście i społecznym pasożycie w jednej osobie, w IMO boskim wydaniu - zresztą sami zobaczcie) i Brisingr (dzięki za kilka słów o tej książce). Mam nadzieję, że nie zawiodę się na tych tytułach. Przy okazji mam prośbę. Mógłby ktoś wyrazić opinię o "wędrowyczowskich" przygodach? Nigdy się nie interesowałem twórczością Pilipiuka, więc proszę o wyrozumiałość. :) Pozdrawiam.

EDIT: Zapomniałem dodać linka do Paka Kuby W.
http://valkiria.net/uploads/pic/literatura/s_ap_jakub_wedrowycz_pak.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przygodach? Jeśli chodzi ci o książki z Wędrowyczem - dla mnie są przekozackie. I śmieszno i straszno, a całość okraszone niezłymi tekstami i nawiązaniami do (pop)kultury. Smakowite.
A czytałeś serię o inkwizytorze Mordimerze (Sługa Boży, Młot na Czarownice itd) Jacka Piekary? Też niezłe. Albo Achaja Ziemiańskiego... W ogóle Fabryka Słów całkiem niezłą polską fantasy wypuszcza. Chociaż moim zdaniem mimo wszystko Runa lepsze rzeczy drukuje - Białołęcka (Kroniki II Kręgu przede wszystkim) Szostak i pojedyczne książki innych autorów to jest to ;D

Edit: Czyli polecacia Brisingr? Poprzednie dwie części mam i podobały mi się (jak czytałem), ale boję się kupować, bo trochę stary się zrobiłem (taa...) i już nie lecę na byle infantylne opowiadanko o machaniu mieczykiem...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wyżej odpowiadałem na podobne pytanie Lex`a. Mnie się książka bardzo podobała. Myślę że za stary nie jesteś. Jeśli książka Cię nie zachwyci, to powinna się chociaż podobać, a poza tym poznasz dalszą część. Jeśli jednak Ci się nie spodoba, no cóż, wtedy nie kupisz czwartej ;]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wędrowycz jest świetny! I te jego wszystkie przygody, eh...Książki tak wciągają, że raz się do szkoły 3 godziny spóźniłem, więc muszą być niezłe.

Co do tego boxu, to ile on kosztuje, bo mimo iż mam 4 książki, to bym sobie kupił, jakby były w rozsądnej cenie ;].

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Edytowanie wygasło ;/

Chciałbym się jeszcze raz zapytać, znacie jakąś podobną książkę do Eragona i Hobbita? Ale naprawdę jakąś przypominającą klimatem i stylem te książki...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czytał ktoś "Kłamce" Jakuba Ćwieka. Mam zamiar na święta wyposażyć się w parę nowych tytułów fantasy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/ciach/
Fabryka Słów wyceniła paczuszkę na 120 złociszy, w EMPiK-u (sklep internetowy, nie wiem jak jest w salonach) dyszkę taniej + przesyłka, natomiast najtaniej wychodzi z Allegro - było po 97,00 + przesyłka. Wydanie, jak wcześniej pisałem, boskie. Takie klimatyczne, że gdy ojciec zobaczył ten pak, to zaczął wspominać czasy PRL-u (oczywiście niezbyt pozytywnie). ;]

@Xlol1
Elantris, choć jest podobne do Eragona, to o niebo lepsze. Polecam również Pana Lodowego Ogrodu, choć tak książka ma już cięższy klimat niż dzieło Paoliniego. Możesz też spróbować Pierwszy krok, autorstaw Przechrzty. Historia osadzona w średniowiecznej Europie, z ciekawą intrygą i fajne skonstruowanym światem. Tyle że Przechrztę albo się pokocha, albo znienawidzi.
EDIT: Przyszedł mi jeszcze na myśl cykl o Świecie Dysku, ale to jest niestety niezbyt podobne do Eragona. Jednak jeżeli lubisz książki z niebanalnym podejściem do rzeczywistości, masą odniesień do obecnych realiów i specyficznym humorem to warto zapoznać się z którąś częścią cyklu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.11.2008 o 20:18, Xlol1 napisał:

Chciałbym się jeszcze raz zapytać, znacie jakąś podobną książkę do Eragona i Hobbita? Ale naprawdę jakąś przypominającą klimatem i stylem te książki...


Władcę Pierścieni? Bardziej podobnego tytułu względem Hobbita nie znajdziesz. ;- )
O ile oczywiście - co mało prawdopodobne - trylogii nie przeczytałeś.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.11.2008 o 21:05, DJ Szlafrok napisał:

> Chciałbym się jeszcze raz zapytać, znacie jakąś podobną książkę do Eragona i Hobbita?
Ale naprawdę jakąś przypominającą klimatem i stylem te książki...

Władcę Pierścieni? Bardziej podobnego tytułu względem Hobbita nie znajdziesz. ;- )
O ile oczywiście - co mało prawdopodobne - trylogii nie przeczytałeś.


czytałem, Elantris też a Pratcheta nie lubie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 30.11.2008 o 19:29, Lex napisał:

EDIT: Zapomniałem dodać linka do Paka Kuby W.
http://valkiria.net/uploads/pic/literatura/s_ap_jakub_wedrowycz_pak.jpg


Ooo...
No właśnie. Jak chadzam do Mpiku by coś kupić, paczkę odebrać, sprawdzić co nowego w dziale fantasy leży to mi miga ten Jakub Wędrowycz i inne książki Pilipiuka. Przyznam, że nie miałem okazji się zapoznać z jego twórczością, ale spotkałem się już z opinią, że to całkiem fajne i dobry kawał lektury. I wchodzę do tego tematu i widzę taki piękny pakiet xD 5 książek, 110 zł, no no ... Możecie mi powiedzieć coś ? Warto toto kupować ? :)
Bo pakiecik taki kusi, oj tak ;D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.11.2008 o 19:29, Lex napisał:

Przed chwilą stwierdziłem, że na półce wciąż mam dużo wolnego miejsca, święta się zbliżają
;> i zamówiłem sobie w EMPiK-u 3 książki, a właściwie 9, :) mianowicie: Pak Terry''ego
Pratchetta (Piekło pocztowe, Potworny regiment i Straż nocna), Pak Jakuba Wędrowycza
(wszystkie tomy o bimbrowniku, egzorcyście i społecznym pasożycie w jednej osobie, w
IMO boskim wydaniu - zresztą sami zobaczcie) i Brisingr (dzięki za kilka słów o tej książce).
Mam nadzieję, że nie zawiodę się na tych tytułach. Przy okazji mam prośbę. Mógłby ktoś
wyrazić opinię o "wędrowyczowskich" przygodach? Nigdy się nie interesowałem twórczością
Pilipiuka, więc proszę o wyrozumiałość. :) Pozdrawiam.

EDIT: Zapomniałem dodać linka do Paka Kuby W.
http://valkiria.net/uploads/pic/literatura/s_ap_jakub_wedrowycz_pak.jpg


Co tu mówić, paczuszka wygląda naprawdę ładnie:) I przypomniałem sobie że brakuje mi jednej książki do kompletu. I prócz książek nic tam nie ma? Bo nawet jak za same książki to nawet dobra cena.

@Outlander-pro: zależy oczywiście co lubisz, oczywiście polecam Ci kupić bo fajne, lekkie i śmieszne. Nie wiem tylko czy można to porównywać ze Światem Dysku (nie bijcie:) ).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 30.11.2008 o 22:20, Spector 109948 napisał:

@Outlander-pro: zależy oczywiście co lubisz, oczywiście polecam Ci kupić bo fajne, lekkie
i śmieszne. Nie wiem tylko czy można to porównywać ze Światem Dysku (nie bijcie:) ).


Świat Dysku uwielbiam (ha, mam 25 tomów na półeczce, wliczając w to ilustrowanego "Ostatniego Bohatera" + 26 to artbook "Sztuka Świata Dysku". Taki mały szpan :P). Ale skoro lekkie i śmieszne ... a co tam, kupię sobię, wygląda fajnie (kolega kiedyś opowiadał o jakimś epizodzie, że ruscy z KGB porawali św. Mikołaja ... to musza być jaja :P).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.11.2008 o 22:07, Outlander-pro napisał:

No właśnie. Jak chadzam do Mpiku by coś kupić, paczkę odebrać, sprawdzić co nowego w
dziale fantasy leży to mi miga ten Jakub Wędrowycz i inne książki Pilipiuka. Przyznam,
że nie miałem okazji się zapoznać z jego twórczością, ale spotkałem się już z opinią,
że to całkiem fajne i dobry kawał lektury. I wchodzę do tego tematu i widzę taki piękny
pakiet xD 5 książek, 110 zł, no no ... Możecie mi powiedzieć coś ? Warto toto kupować
? :)
Bo pakiecik taki kusi, oj tak ;D


cóż, Pilipiuk pisze dobrze, mi się bardzo podobała i podoba dalej saga "Oko Jelenia" (trzy tomy napisał, pisze czwarty) jednak "Wędrowycza" nie czytałem, ale słyszałem że też świetnie napisane:)

A propos "Brisingr" Paoloniego - zdecydowanie mi się podoba, możecie mówić, że twórczość młodego autora pozostawia wiele do życzenia, że może i nie najoryginalniejsza fabuła czy realia (elfy, krasnale i s-ka) ale to jedna z sag pochłaniających bez reszty, a trzeci tom jest chyba najlepszy (choć może to efekt euforii po przeczytaniu, która jeszcze nie opadła). Wydaje mi się, że Paolini nieco usprawnił swój warsztat, nie ma już dłużyzn i czyta się przyjemnie przez cały czas...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.11.2008 o 22:25, Outlander-pro napisał:


> @Outlander-pro: zależy oczywiście co lubisz, oczywiście polecam Ci kupić bo fajne,
lekkie
> i śmieszne. Nie wiem tylko czy można to porównywać ze Światem Dysku (nie bijcie:)
).

Świat Dysku uwielbiam (ha, mam 25 tomów na półeczce, wliczając w to ilustrowanego "Ostatniego
Bohatera" + 26 to artbook "Sztuka Świata Dysku". Taki mały szpan :P). Ale skoro lekkie
i śmieszne ... a co tam, kupię sobię, wygląda fajnie (kolega kiedyś opowiadał o jakimś
epizodzie, że ruscy z KGB porawali św. Mikołaja ... to musza być jaja :P).


Albo jak Wędrowicz zaatakował jakąś ośmiornicą, jego towarzysz się pyta co to jest a on na to: "Nie wiem, katulu czy jakoś tak, w studni znalazłem" (z pamięci).

A czy można kupić książki ze "Świata Dysku" w jakieś kolekcji? Coś jak ta paczka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się