Zaloguj się, aby obserwować  
Illidan_Shando

Nowa matura ;/

5431 postów w tym temacie

Dnia 16.12.2005 o 17:54, Todryk napisał:

> I wyszło coś ok 270 słów

Najgrosze jest skracanie pracy, ja siedziałem 30 min żeby wyrzucić nadmiar 60-70 słów. Trudno
to zrobić przy tak krótkim tekście żeby nie uciąć najbarwniejszych zwrotów i nie zakłócić sensu...
ten limit jest dla mnie nader debilny. Ja rozumiem, że trzeba się streszczać ale opowiadanie
czy rozprawka w 15 zdaniach? Mogli dać większy zawias...


Udało mi się pomyśleć o tym wcześniej i gdy skończyłem połowę pracy (tzn doszedłem do punktu od którego zaczynałem drugą, przeciwną stronę opisu) policzyłem ile dotychczas było słów i na ile około linijek mogę sobie jeszcze pozwolić - chyba poskutkowało ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

a mozecie mi powiedziec jakie kalkulatory mozna miec na maturze? bo kupilem sobie dzis kalkulator casio fx-350ms i nie weim czy bede mogl go wykorzystac na maturze. moze macie jakas strone z informacja jakie to moga byc kalkulatory?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Najprostsze operacje, mnożenie, dzielenie, dodawanie, odejmowanie, % i chyba pierwstek też przejdzie. Nie mogą mieć żadnych opcji trygonometrycznych oraz liczenia wartości statystycznych typu średnia ważona, mediana itp. Najprostszy, taki jaki dostaniesz na bazarze ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.12.2005 o 16:18, ukash napisał:

a mozecie mi powiedziec jakie kalkulatory mozna miec na maturze? bo kupilem sobie dzis kalkulator
casio fx-350ms i nie weim czy bede mogl go wykorzystac na maturze. moze macie jakas strone
z informacja jakie to moga byc kalkulatory?

http://www.cke.edu.pl/index.php?option=content&task=view&id=273&Itemid=2
Na samym dole jest - co prawda na sesję zimową, ale myślę, że się nie zmieni.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.12.2005 o 16:24, Todryk napisał:

Najprostsze operacje, mnożenie, dzielenie, dodawanie, odejmowanie, % i chyba pierwstek też
przejdzie. Nie mogą mieć żadnych opcji trygonometrycznych oraz liczenia wartości statystycznych
typu średnia ważona, mediana itp. Najprostszy, taki jaki dostaniesz na bazarze ;)

Z takimi bazarowymi mogą być problemy - ostatnio zauważyłem, że mój, który kosztował całe 7 złotych lubi się... zawiesić. Chyba MS zrobił nową wersję Windowsa na kalkulatory :P
Kupiłem sobie teraz jakiegoś Citizena, żeby mnie nie zawiódł na maturze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A ja mam pewne pytanko dotyczące kalkulatorów i matury. Jeszcze nie widziałem kalkulatora który ma możliwość liczenia wartości funkcji trygonometrycznych ale nie miał równań statystycznych (średnia, odchylenie standardowe, mediana rzadziej). A funkcje trygonometryczne trzeba liczyć, więc wydaje mi się że to jest swoisty paradoks, no chyba że na karcie wzoów jest tablica wartości trygonometrycznych..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.12.2005 o 12:46, Latniak napisał:

A ja mam pewne pytanko dotyczące kalkulatorów i matury. Jeszcze nie widziałem kalkulatora który
ma możliwość liczenia wartości funkcji trygonometrycznych ale nie miał równań statystycznych
(średnia, odchylenie standardowe, mediana rzadziej). A funkcje trygonometryczne trzeba liczyć,
więc wydaje mi się że to jest swoisty paradoks, no chyba że na karcie wzoów jest tablica wartości
trygonometrycznych..


Pytanie nieważne właśnie ściągnołem sobie zestaw wzorów matematycznych na maturę i już moje wątpliwości zostały rozwiane.... A czy taki zestaw dostaniemy na próbnej maturze ?? (to ma 19 stron =/ )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.12.2005 o 12:49, Latniak napisał:

Pytanie nieważne właśnie ściągnołem sobie zestaw wzorów matematycznych na maturę i już moje
wątpliwości zostały rozwiane.... A czy taki zestaw dostaniemy na próbnej maturze ?? (to ma
19 stron =/ )

Sądzę, że tak - skoro to ma udawać prawdziwą maturę. Jak mieliśmy szkolną próbną przed wakacjami, to nam dali te, z których wcześniej korzystali prawdziwi maturzyści. Teraz pewnie będzie podobnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja po obejrzeniu wzorów z odpowiedzi moge powiedzieć, że z próbnej matury bede miał:
-j.polski podstawowy 50-60%
-angielski podstawowy 80%
-angielski rozszerzony a2-50% a3-za pierwsze 2 zadania mam juz po 0 punktow wiec pewnie max. 25% :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mistic, mam bardzo podobnie jak Ty, z tym, że polski poszedł mi kiepsko więc będę mieć do 50%, z kolei a3 z anglika rozszerzonego poszedł mi nieco lepiej niż Tobie;p, ale i tak bez rewelacji. Wydaje mi się że takie wyniki to będzie mieć większosć ludzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 18.12.2005 o 12:49, Latniak napisał:

Pytanie nieważne właśnie ściągnołem sobie zestaw wzorów matematycznych na maturę i już moje
wątpliwości zostały rozwiane.... A czy taki zestaw dostaniemy na próbnej maturze ?? (to ma
19 stron =/ )


skoro na maturze sa takie tablice matematyczne, to przynajmniej wszystkich wzorow nie trzeba pamietac i zalozen. tylko trzeba odpowiednio je potrafic zastosowac. troche mi sie humor poprawil... :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.12.2005 o 21:31, ukash napisał:

skoro na maturze sa takie tablice matematyczne, to przynajmniej wszystkich wzorow nie trzeba
pamietac i zalozen. tylko trzeba odpowiednio je potrafic zastosowac. troche mi sie humor poprawil...
:)


I to jest błędne założenie. Bo na maturze z matmy masz czasu mało jak cholera, gdybyś chciał wszystkie wzory (albo nawet trochę) czytać z tablic to nie wyrobisz się z zadaniami (sprawdzone na maturze rok temu). Czasem jak jakiegoś jednego wzoru nie pamiętasz to możesz sobie sprawdzić ale lepiej zawczasu zapoznać się z tablicą i wiedzieć co gdzie jest a nie potem 5 minut szukać na maturze odpowiedniego wzoru.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No i po kolejnym teściku. Zdawałem matme, poziom podstawowy może zaliczyłem, z rozszerzonego może będę mieć ze 2 pkt;P(w szkole realizujemy tylko podstawowy).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No i jak dzisiaj?

***Historia***

1. Arkusz podstawowy banalny, w porównaiu z tym, który był na maturze prawdziwej rok temu. Poza jakimiś 2-ma trudnymi podpunktami, reszta była naprawdę łatwa.
Z historii nowoczesnej była wyłączeni znajomość wystąpień robotniczych w Polsce (Kopalnia Wujek, wydarzenia na wybrzeżu i bodajże stan wojenny) oraz ... "efekty wprowadzenia narodowego jezyka na bodaj II soborze watykańskim" :D.

2. Arkusz roszerzony był naprawdę trudny. Tekst o Unii Lubelskiej był chyba w oryginale, wiec bardzo trudno było zrozumieć porkętne stwierdzenia - wiele zdań wielokrotnie złożonych, brak przecinków tylko pogrążały nas.

A tematy?
1. omów politykę Polski wobec Wlk. Ks. Litewskie i Rusi Halickeij w XIV i XV wi
2. omów politykę Polski w stosunku do Ukrainy i Litwy w latach 1918-1922. Omów koncepcje i ich realizację

Też ładne :].
Chciałem wziąć pierwszy - myślałem sobie, ekspansja Kazimierza Wielkeigo na Ruś Czerwonąw latach ''40 XIV w. ... bla bla bla ... Unia W Krewie 1385 ... wspólna polityka podczas Wielkiej Wojny z Zakonem i ...
Co się działo na Rusi Halickiej w XV w. ?? :] Ta Polska jakoś się tak rozszerza na południu, ale jak ;) ??

W końcu padł temat drugi - koncepca federacji z Ukrainą przy rządach Petlury, "przewrót Żeligowskiego", ataki wosjka radzieckich na zachód i bitwa warszawska.

Nie było tego dużo, tylko 2 strony napisałem - nie pamietałem wielu dat, nazwisk, powstałych państw, innych koncepcji itp. Ale przynajmniej w przeciwieńśtwei do 80% klasy, COŚ napisałem :]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Panowie i Panie: PIJEMY przez duże P, dużo i dobrze. Chemia okazała się całkiem do rozwiązania. Przeżyłem, napisałem prawie wszystko oprócz trefnego zadania 50. - tego o cukrach. Jeszcze nie zrobiłem tego z entlapią, bo tego nie miałem, ale reszta poszła całkiem całkiem. Chyba nawet lepiej niż matma w mojej klasie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.12.2005 o 21:44, Latniak napisał:

I to jest błędne założenie. Bo na maturze z matmy masz czasu mało jak cholera, gdybyś chciał
wszystkie wzory (albo nawet trochę) czytać z tablic to nie wyrobisz się z zadaniami (sprawdzone
na maturze rok temu). Czasem jak jakiegoś jednego wzoru nie pamiętasz to możesz sobie sprawdzić
ale lepiej zawczasu zapoznać się z tablicą i wiedzieć co gdzie jest a nie potem 5 minut szukać
na maturze odpowiedniego wzoru.


Właśnie jestem po próbnej i czasu okazało się wystarczająco(na obydwu poziomach), nawet pomimo że nie umiałem wszystkich wzorów. Ale też w tablicach, które dostaliśmy, nie było np. wzorów na wysokość i pole trójkąta równobocznego, a wyprowadzać je zajęłoby trochę czasu, więc i tak lepiej umieć te wzory (bo jeszcze parę brakujących twierdzeń z geometrii też trzeba było umieć).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jestem po matmie :D
Podstawowy arkusz dla kogoś z profilu matematycznego, to banał. Co innego rozszerzony. Nie było już tak pięknie.
Ale jestem dobrej myśli, bo zaczynam powtarzać materiał. Teraz już po wszystkim obawiam się jedynie tej rozszerzonej matmy, a reszta przedmiotów to pikuś :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.12.2005 o 14:37, Szaromir napisał:

Właśnie jestem po próbnej i czasu okazało się wystarczająco(na obydwu poziomach), nawet pomimo
że nie umiałem wszystkich wzorów. Ale też w tablicach, które dostaliśmy, nie było np. wzorów
na wysokość i pole trójkąta równobocznego, a wyprowadzać je zajęłoby trochę czasu, więc i tak
lepiej umieć te wzory (bo jeszcze parę brakujących twierdzeń z geometrii też trzeba było umieć).


Ten wzór o ktrym mówisz to podstawa jest. W ogóle nie było jakichś trudniejszych wzorów do zastosowania (np kapitalizacja kasy w banku albo kredyty). Jednak dla mnie rozszerzona matma była prostrza od podstawowej...chmm..nie tyle prostrza co łatwiej było mi ją robić (może dlatego że troszkę więcej czasu było...) No w każdym bądź razie po wyjściu z matury rozszerzonej czułem się lepiej niż po podstawowej (cały zestresowany :P )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować