HumanGhost

Książki - temat ogólny

10253 postów w tym temacie

Dnia 22.02.2009 o 23:25, Zimek1990 napisał:

> Ja z pytaniem maturkowym - macie do polecenia coś z motywem szaleństwa?
''Lśnienie'' Stephena Kinga :)

Czytam właśnie ;)

co do hamleta, makbeta itp to wolałbym mniej lekturowe książki [chociaż może cosik szekspira wezmę]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.02.2009 o 22:44, zbysheck napisał:

Ja z pytaniem maturkowym - macie do polecenia coś z motywem szaleństwa?


Polecam "Moby Dick", "Jądro ciemności" i "Władcę much" - nie mylić z serialem rysunkowym. To książki z klasyki światowej, więc na dobre wypracowanie, czy inną formę pasują idealnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że jeśli ja miałbym wybrać którąś z tych książek to wybrałbym "Moby''ego Dick''a". Innych tytułów nie kojarzę, a jak znam ludzi co czytali Moby''ego to mówią, że książka warta polecenia i obowiązkowa do przeczytania :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.02.2009 o 14:36, colin mcrae napisał:

Wydaje mi się, że jeśli ja miałbym wybrać którąś z tych książek to wybrałbym "Moby''ego
Dick''a". Innych tytułów nie kojarzę, a jak znam ludzi co czytali Moby''ego to mówią,
że książka warta polecenia i obowiązkowa do przeczytania :)


Po cichu Ci powiem, że mnie ta książka wynudziła setnie ;) To znaczy dotyka ciekawych problemów, ale jest straszliwie rozwlekła. Gdyby skondensować fabułę z dwóch opasłych tomów do 200-300 stron to była by znakomita. A tak co chwilę mamy jakieś opisy, które nic nie wnoszą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.02.2009 o 22:44, zbysheck napisał:

Ja z pytaniem maturkowym - macie do polecenia coś z motywem szaleństwa?


Niestety same lektury przypadają mi do gustu - Ojciec ze "Sklepów cynamonowych", Lady Makbet, z Dżumy tam chyba ktoś był... Jeszcze ze "Zbrodni i kary";) A nie z lektur... Nie mam zielonego pojęcia;/
W " sto lat samotności" ktoś na pewno był szalony i pojawiał się ten motyw...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.02.2009 o 14:36, colin mcrae napisał:

Wydaje mi się, że jeśli ja miałbym wybrać którąś z tych książek to wybrałbym "Moby''ego Dick''a". Innych tytułów nie kojarzę,

To przeczytaj wspomnianego "Władcę much". Podobnie jak "Moby Dick" powieść również doczekała się ekranizacji, a jeżeli czytałeś Verna "Dwa lata wakacji", to będzie ona dla Ciebie podwójnie ciekawa, jako że jest (pewnego rodzaju) polemiką z Vernem.
Pokazuje alternatywę dla tamtej powieści :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj zakupiłem Czarownik Iwanow - Pilipiuka. Mam nadzieję, że książka będzie równie dobra jak Kroniki Jakuba Wędrowycza ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Właśnie skończyłem "Czarownika Iwanowa". Muszę powiedzieć że pod względem humoru, to jest trochę słabiej niż w "Kronikach"(bo aby tą część wcześniej czytałem). Najbardziej się uśmiałem chyba przy ostatnim opowiadaniu ;)
Mimo wszystko to właśnie TA część przykuła mnie do fotela na pół dnia i nie dała odejść ;P Polecam.
Teraz zacząłem czytać "Malowanego Człowieka". Dzisiaj już raczej nie będę czytał to jutro się ją mniej-więcej oceni :]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam prośbę: Czy moglibyście polecić mi dobrą książkę kryminalną lub obyczajową? Proszę też aby przy tytule znajdował się krótki opis. [Zależ mi na książce która posiada klimat albo po prostu interesuje - w miarę, tak jak pozwala na to gatunek].

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.02.2009 o 21:26, blue flower napisał:

Mam prośbę: Czy moglibyście polecić mi dobrą książkę kryminalną lub obyczajową? Proszę
też aby przy tytule znajdował się krótki opis. [Zależ mi na książce która posiada klimat
albo po prostu interesuje - w miarę, tak jak pozwala na to gatunek].


Agata Christie - Morderstwo w Boże Narodzenie - Podczas wigilii spożywanej przez skłóconą rodzinę ginie senior rodu, a każdy miał motyw do zabójstwa. Sprawą zajmuje się najlepszy detektyw świata, mały Belg Hercules Poirot...

W ogóle opisywać powieści Agaty nie ma sensu, wszystkie stanowią jakosc samą w sobie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja proponuję którąkolwiek z książek Agathy Christie. Jak na razie najbardziej podobało mi się Morderstwo w Orient Expressie, więc polecam zacząc właśnie od tej :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.02.2009 o 21:26, blue flower napisał:

Mam prośbę: Czy moglibyście polecić mi dobrą książkę kryminalną lub obyczajową? Proszę
też aby przy tytule znajdował się krótki opis. [Zależ mi na książce która posiada klimat
albo po prostu interesuje - w miarę, tak jak pozwala na to gatunek].


Kryminały

"Studium w szkarłacie" , "Dolina trwogi" jedne z ciekawszych powieści A.C.Doyle-a o Sherlock-u Holmes-ie
"Wielki sen" , "Długie pożegnanie" , "Playback" Raymond Chandler i najsłynniejszy detektyw Filip Marlowe
gdyby na świecie było więcej ludzi takich jak świat byłby miejscem gdzie żyć było by warto , samotny rycerz w wielkomiejskiej dżungli ma kodeks moralny którego nigdy nie zdradzi , pod maską cynika kryje się romantyczny bohater.
"Sokół Maltański" Dashiell Hammett sztandarowa powieść czarnego kryminału wraz z nią skończył się podział na dobro i zło , główny bohater powieści Sam Spade bardziej kieruje się chłodną kalkulacja niż innymi pobudkami.
"Śmiertelny pocałunek" , "Gangster" Mickey Spillane ,
"Okno na podwórze" Cornell Woolrich zbiór opowiadań kryminalnych na podstawie "Okna..." A.Hitchcock zrealizował wyśmienity film z Jamesem Stewartem i Grace Kelly.
Krótkie acz niezwykle emocjonujące opowiadania z przewrotnym zakończeniem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.02.2009 o 20:04, rafekx 12 napisał:

CZy możecie powiedzieć mo cos o książce Dana Browna pt" Anioły i Demony" ?? Może tak-czy
warto ją kupić??

Jeśli lubisz ciekawą intrygę, szybką akcję i spisek to jak najbardziej. Moja ulubiona książka Browna.

Co do motywu szaleństwa myślałem na razie o
Alicji w krainie czarów
Lśnieniu
Krainie Traw
Mistrzu i Małgorzacie
Weroniak postanawia umrzeć
czymś Lovecrafta bądź szekspira

na razie lista jest luźna, każda pomoc mile widziana. Jeszcze miesiąc do wyboru, więc mam toche czasu na ostateczny wybór.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Postanowiłem się rozerwać i czytam książkę "Dziesiąta symfonia" Josepha Gelinka. To thriller (jak głosi okładka) o poszukiwaniach legendarnej partytury Beethovena, intrygach muzykologicznych i nie tylko, makabrycznych morderstwach, tajnych służbach, spiskach, szyfrach itp. - a że rzecz jest dość sprawnie napisana, czyta się świetnie. Autor zna się na muzyce i nie pisze głupstw (co ciekawe, Joseph Gelinek to mało znany czeski kompozytor z przelomu XVII i XVIII wieku; ciekawe, czemu autor książki przybrał taki pseudonim, może wyjaśni się to później).

Ale są zabawne warsztatowe wpadki. Np. w rozmowie dziekana wydzialu muzykologii z historykiem muzyki pada stwierdzenie "Symfonia klasyczna ma zazwyczaj cztery części". To jest zupełnie nierealistyczne; ta uwaga ma służyć temu, by wyedukować czytelnika, ale jest kompletnie nie na miejscu w rozmowie wykształconych muzykologów. Podobne lapsusy są jeszcze w kilku miejscach, np. odniesienie do Elgara na wykładzie jako "wiecie, tego od Pomp & Circumstance". Student muzykologii miałby nie wiedzieć, kim był Elgar?

Ogólnie książkę polecam każdemu, kto chce przeczytać sensacyjne czytadło w muzykologicznym sosie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.02.2009 o 14:45, kedzior141 napisał:

''Cień Wiatru''. Dla kogo, i czy warto?

Ja czytałem, całkiem mi się podobał (w przeciwieństwie do "Gry Anioła" - innej książki Zafona). Raczej warto kupić, ale ta nowa okładka z kolorowym zdjęciem jest okropna! ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Szukam jakichs dobrych ksiazek fantasy. Poza seria o Mordimerze Madderdinie, bo tego przedstawiac mi nie trzeba (heh, czekam wlasnie na 2 tom Plomienia i Krzyza), Wiedzminem i Wladca Pierscieni. ;) Jakies propozycje? xd

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się