Zaloguj się, aby obserwować  
Gram.pl

Wiedźmin 2 sprzedawany u nas jednak będzie miał DRM, wiemy jaki

358 postów w tym temacie

Dnia 14.04.2011 o 19:25, Tenebrael napisał:

KORZYŚCI MAJĄTKOWEJ - innymi słowy, jeśli ściągniesz, a potem sprzedajesz kopie ;)
A tak poza tym, to i tak jestem przeciw piractwu. Tyle, że nie ma co naciągać definicji
pod własne poglądy.

Jest na to bardzo proste rozwiązanie - zamiast brać definicję prawną, która prawdopodobnie nigdzie na świecie nie jest adekwatnie zmodyfikowana do ery cyfrowych danych i łatwo powielanej własności intelektualnej, można po prostu pomyśleć. Mam coś, za co nie zapłaciłem, a powinienem. Czyli to ukradłem - proste.

Poza tym nie poniesienie kosztu to w sumie korzyść majątkowa - zamiast mieć 0, masz 200 pln i towar "w ręku".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.04.2011 o 19:25, Tenebrael napisał:

KORZYŚCI MAJĄTKOWEJ - innymi słowy, jeśli ściągniesz, a potem sprzedajesz kopie ;)


Mylisz się. Nie ma tu żadnego naciągania. chcesz się przekonać? Skończ prawo.
Poszukaj orzecznictwa, słowników, źródeł to się przekonasz. Korzyścią majątkową jest również uniknięcie wydatków. Dla prawników to jest tak jasne, że dziw bierze, ze ktoś tego nie rozumie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.04.2011 o 19:23, de99ial napisał:

> ciach

Mam kilka gier na gogu i z tego co zauważyłem:
1. Mogę pobrać każą z nich jako plik exe do instalacji. Nie wymaga taka instalacja połączenia
i nie ma zabezpieczeń. Mogę zainstalować ją na dowolnym kompie.

2. Nie było żadnych kodów do weryfikacji poza momentem zakupu - kiedy to trzeba było
potwierdzić, że to faktycznie ja kupiłem.

Ergo Wiedźmin 2 w postaci pliku wykonawczego będzie produktem pełnym, dającym zainstalować
się na dowolnym kompie z siecią lub bez (jeśli będzie wymagał sieci - tzn. nie jest bez
DRMa). Podczas instalacji będzie możliwość rejestracji a tym samym uzyskanie dostępu
do DLC np - ale to jest OPCJA.

Innymi słowy - wystarczy, że taki plik wykonawczy wyląduje gdziekolwiek i piraci mają
dostęp. I ponawiam pytanie - po co zabezpieczenia w BOXach?


Gop wspominał, że "Piraci nie będa sobie mogli wygodnie patchować gry na jednym kliknięciu myszką" - a jest to atut rejestracji gry online, co nie jest DRM. Zakładam, że wersję z GOG też będzie można tak zarejestrować i zapewne tylko na jedną osobę. To nie jest DRM, a pomaga działać przeciw piratom.

I ponawiam pytanie - po co zabezpieczenia w BOXach?
Najważniejszą funkcją zabezpieczeń jest wg mnie nierozpowszechnianie gry wśród zwykłych śmiertelników.
Nie chodzi tu nawet o internet, ani zorganizowane masowe piractwo.

Chodzi o banalne sytuacje typu:
Dzieciak dostaje nową fajną grę, opowiada wszystkim kolegom w klasie jaka jest super no i pożycza kolegom...:

--> brak zabezpieczeń - cała klasa gra ze zgranej na kompa/płytkę jednej kopii nie myśląc w ogóle o zakupie ("bo kolega już kupił i pożyczył, płytę mu oddałem, ale gram nadal!") i nie zdając sobie w ogóle sprawy, że robią coś złego i ze łamią prawo.

--> obecność zabezpieczeń - cała klasa sprawdza sobie grę (przy Wiedźmine 2 max 4 inne osoby...), ALE NIE MOŻE W NIĄ GRAĆ BEZ PŁYTY. Rozpłakane dzieci biegną do rodziców - "Mamo, tato, Franek ma tą super grę, ale trzeba mieć płytę, a skopiowana nie chce działać. Kupcie mi też!!!"

PROSTE: zamiast 1 kopi sprzedajesz 20 - mimo braku likwidacji prawdziwego piractwa... ;)

My wiemy, ze "pirat z internetu" działałby wszystkim kolegom, my wiemy, że oryginał też działałby wszystkim kolegom, jeśli każdy dograłby cracka, ale uwierzcie mi, jest masa ludzi, nawet młodych, która tego NIE WIE.
Przekonałem się o tym osobiście niejednokrotnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.04.2011 o 19:26, akodo_ryu napisał:

> No niezupełnie. Największe hity piractwa to m.in. Spore czy Crysis. Ale nie o to
tu chodzi.
Nie twierdzę, że to najczęściej piracone gry w historii, tym niemniej skala piractwa
takiego Machinarium na 100% jest większa, niż w przypadku np. Crysisa czy AC2 (procentowo).



Jak dla mnie płyta w napędzie jest OK zabezpieczeniem. Wolałbym to niż DRMa.

Dnia 14.04.2011 o 19:26, akodo_ryu napisał:

Gop wspominał, że "Piraci nie będa sobie mogli wygodnie patchować gry na jednym kliknięciu
myszką" - a jest to atut rejestracji gry online, co nie jest DRM. Zakładam, że wersję
z GOG też będzie można tak zarejestrować i zapewne tylko na jedną osobę. To nie jest
DRM, a pomaga działać przeciw piratom.


Ale pełna gra będzie dostępna dla każdego - rejestracja jest OPCJĄ, nie jest obowiązkowa.

Dnia 14.04.2011 o 19:26, akodo_ryu napisał:

Najważniejszą funkcją zabezpieczeń jest wg mnie nierozpowszechnianie gry wśród zwykłych
śmiertelników.
Nie chodzi tu nawet o internet, ani zorganizowane masowe piractwo.
Chodzi o banalne sytuacje typu:
Dzieciak dostaje nową fajną grę, opowiada wszystkim kolegom w klasie jaka jest super
no i pożycza kolegom...: (...)


Cóż... Teraz gra odpala się na 5 kompach. Czy ma czy nie ma DRMa.
Druga rzecz - przeciw takim praktykom wystarczy proste "płyta w napędzie" bez dociągania danych.

PS. Gra jest od 18+ więc "Szkoła" to chyba liceum (albo równoważnik), a tam "dzieci" już często potrafią zadbać o swoje fundusze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Sam DRM mnie nie przeszkadza. Bo czym w sumie jest jedna aktywacja ściągnięcie 50 MB(pod warunkiem że ma się stały dostęp do internetu. Kiedyś byłby to dla mnie problem)a sama możliwość grania bez płyty jest fajna. Nie podoba mi się natomiast to że sama idea DRMu nie zgadza się z poprzednimi zapowiedziami. W tekście jest napisane że DRM ma zapobiec graniu w Wiedźmina przed premierą. Tyle że wcześniej twórcy zapowiadali o nie skupianiu się na walce z piratami, tylko na zawartości. Z tego wynika co innego(chyba że to nie z inicjatywy samych twórców). Po drugie zabezpieczenie prawdopodobnie okaże się niewypałem i piraci, i tak będą mogli grać wcześniej. Każdy może mówić co chce, nie dziwne jest jednak że się go potem z tego rozlicza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A co jak nie mam internetu lub korzystam z jakiegoś blu conekta z limitem danych czy innego gówna? No i to jest kolejny krok by kupić na bazarku o 80 zł taniej równie dobrą kopię. Bardzo dobry krok walczenia z wiatrakami, zatruwania życia uczciwym (jak i nieuczciwym) graczom i wyrzucania pieniędzy w błoto na jakieś śmiszne zabezpieczenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.04.2011 o 18:59, borias napisał:

bo to Wiedźmin
- gra, której oryginał na półce powinien mieć każdy Polak.

A niby dlaczego? Bo jest na nią aż do przesady sztucznie nakręcany hype? Bo "polska" oznacza, że każdy w Polsce powinien ją mieć? Wyczuwam w tobie jeden z najgorszych typów fanboya-"patrioty".

Co do SecuRoma - nie mam zaufania do czegoś, co działa na zasadzie keyloggera. Ciekawe tylko czy po usunięciu gry on nadal będzie pozostawał w systemie, jak to bywało w przeszłości z niektórymi grami. CDP popełnił duży błąd decydując się na takie "zabezpieczenie". To traktowanie osoby, która legalnie zakupiła produkt jak złodzieja.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę osądzać pochopnie, ani oskarżać ale póki co mogę powiedzieć z zawiedzeniem - kłamcy. Nie wiem od kogo ta decyzja zależała, ale takie obiecywanie braku DMR i oznajmienie go lada chwila przed premiera moim zdaniem nie jest czymś dobrym. Instalacja, aktywacja - to nie problem. Słowo, to słowo. Przypomnę jeszcze, że wcześniej były słowa o wysyłce tydzień wcześniej. I to uległo zmianie, teraz będzie można dzięki ogromnej dobroci zagrać dzień przed. Lepiej nie obiecywać, mniej złamanych słów, mniej irytacji.
Mimo wszystko najważniejsze, że Wiedźmin 2 już niedługo będzie:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przyznam, że nic już z tego nie rozumiem.
Skoro gra ma być w sprzedaży na GOG.com bez żadnego DRM, to po jaką cholerę wprowadza się DRM do wersji box? Jacy piraci będą próbować złamać DRM, skoro w sieci będzie bez problemu dostępna wersja bez niego? Ktoś coś pisał o wersjach na płycie... Ludzie, a co to za problem dla pirata nagrać na płytę wersję bez DRM?

Długo się nad tym zastanawiałem i żadnych sensownych korzyści w tym posunięciu nie widzę. Przypuszczam, że podyktował je nie kto inny jak wydawca, bo wątpię by twórcy zawracali sobie głowę takimi pierdołami. Gra jest do single player i kto chce, to ją kupi, a kto chce, to ją ściągnie. Nic się na to nie poradzi. Jedyne co można w takiej sytuacji zrobić, to wydać produkt tak dobry, że obroni się sam i ludzie będą chcieli mieć go na swojej półce.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.04.2011 o 20:39, mr-nadol napisał:

/.../ Przypomnę jeszcze, że wcześniej były słowa o wysyłce
tydzień wcześniej. I to uległo zmianie, /.../


Proszę nie wprowadzać użytkowników w błąd, termin wysyłki się nie zmienił, wysyłka nastąpi w dniu, w którym miała się odbyć. jedynie czego się dowiedzieliśmy to tego, że zagrać będziemy mogli dopiero dzień przed oficjalna premierą gry.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.04.2011 o 20:40, GanD napisał:

Skoro gra ma być w sprzedaży na GOG.com bez żadnego DRM, to po jaką cholerę wprowadza
się DRM do wersji box?


Bo wydawca wymusił to na CDP RED, teraz ludzie mają hopla na punkcie zabezpieczeń i lubią marnować na nie pieniądze. Tu nie chodzi nawet o wersję z gog, ten SecuRom i tak został będzie złamany w góra tydzień. Tez nie rozumiem po co się upierają firmy wydawnicze przy zabezpieczeniach ale cóż poradzić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.04.2011 o 19:11, de99ial napisał:

Nie obchodzi Ciebie - ale kilka osób z tego forum obchodzi.


W sensie kogoś obchodzi to, czy ty zagrasz w Wieśka 2, czy nie? :)

Dnia 14.04.2011 o 19:11, de99ial napisał:

Bo te zabezpieczenia nie mają sensu.


No ale co z tego ? Fakt, CDP niepotrzebnie wkurza rozmaitych krzykaczy, wypuszczając grę bez DRM mieliby +2 do reputacji, ale powiedz mi szczerze: jak dużym problemem jest dla Ciebie wpisanie cd keya (!) i ściągnięcie 50 MEGAbajtów jakiegoś szmelcu, co zajmie ci najwyżej kilka minut?

Dnia 14.04.2011 o 19:11, de99ial napisał:

Wystarczy jeden "dobry samarytanin" udostępniający plik z goga i cały świat ma pirata
bez zabezpieczeń - więc niech mi teraz ktoś uzasadni, że ten DRM i securom JEST potrzebny


Wiesz co? To jest naprawdę głupi temat do dyskusji. Strata czasu wręcz. Będzie DRM. Bezbolesny. Ja tam przyjąłem do wiadomości i nie anuluję preordera z powodu jakieś błahostki.

Dnia 14.04.2011 o 19:11, de99ial napisał:

IMHO bije tylko w legalnego nabywcę.


Bardzo mocno bije, wręcz uniemożliwia grę.

Dnia 14.04.2011 o 19:11, de99ial napisał:

Poczekam na wersję bez. Nie muszę grać w dniu premiery.


Jak sobie chcesz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.04.2011 o 16:59, de99ial napisał:

>ciach

Chłopcze... mam prawie 30 lat a Ty mnie od gimbusów wyzywasz... Bacz na słowa.


Dorosły mężczyzno (bo chyba tak chcesz by cię nazywali sądząc po tonie twoich wypowiedzi), wskaż mi dokładnie w którym miejscu napisałem, że to chodzi o ciebie...

Moja wypowiedź to bezpośredni zwrot do "wielkich pieniaczy" pokroju WinKami, Mercuror czy Katsper, którzy chyba myślą, że DRM = "wielkie megakorporacje nas szpiegują, łolaboga".

Czilałt men i więcej dystansu na przyszłość, bo zachowałeś się trochę jak 10-latek, który zdał sobie właśnie sprawę, że został właśnie strollowany i musi wykrzyczeć się na cały świat...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, dobrze, pojedźcie jeszcze trochę po mnie, ale czy ktoś odpowie mi na moje pytania, które zadałem w "tamtym" temacie? Tj.

"Grę można zainstalować na dowolnej ilości komputerów, a nawet pięć kopii aplikacji może być uruchomiona jednocześnie."

Jeżeli grę można zainstalować na dowolnej ilości komputerów to:
1) Instaluję na 1. kompie, wymagane jest połączenie, wpisuje klucz, dociąga 50 mb i tyle. Gry nie odpalam.
2) To samo robię na 10/100/100000 innych komputerach.
3) Jeżeli odpalanie gry nie wymaga połączenia z internetem to w jaki sposób CDP sprawdzi, że jest odpalone nie więcej niż 5 kopii naraz?

Także coś mi się zdaje, że w cytacie z njusa coś nie gra, tj. grę można zainstalować na maksymalnie 5 komputerach na raz, tak? W ten sposób CDP sprawdza ilość odpalonych kopii? Czy istnieje możliwość dezaktywacji aktywacji?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie mogę zrozumieć ogólnopolskiego oburzenia z powodu tych zabezpieczeń. Sto razy bardziej wolę zassać 50 MB aktualizacji i grać bez płyty, niż żeby było zero zabezpieczeń i płytka obowiązkowo w napędzie. A jak jeszcze będzie można grać offline to już pełen luksus. Że W2 złamia w parę godzin, wiadomo od razu, ale przynajmniej złodzieje nie pograją kilka dni wcześniej przed uczciwymi graczami. Mam wrażenie, że większość ludzi narzeka, bo tak jak napisał Vito213 - kupią grę, ale nie wstawią bez żadnych problemu na warezy czy inne torrenty i nie będą cieszyć się sławą wśród tamtejszych piratów. To naprawdę tak wygląda. Jedyny problem, jaki w tym całym zamieszaniu dostrzegam, to niesłowność REDów. Trza było powiedzieć, że zabezpieczenia będą albo siedzieć cicho i tę kwestie zostawic w spokoju.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Co wyście się tak uczepili tego łamania zabezpieczeń? Przecież w dniu premiery na pewno na torrentach pojawi się wersja gogowska DRM-free, więc co tu łamać? Ciekawe, czy grupom crackerskim będzie się chciało to robić choćby dla sportu.
Zresztą, skoro cała ta heca z zabezpieczeniami on-line ma podobno dotyczyć uniemożliwienia wypuszczenia gry na warezy przed premierą, to szczerze mówiąc oczekiwałbym patcha w dniu premiery, który będzie ten wymóg usuwał - w końcu przecież zniknie powód wprowadzenia tego typu zabezpieczenia. Wiem, wiem, naiwny jestem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zaloguj się, aby obserwować